Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Lip 2022

Svi se "trgaju" za transport ukrajinskih žitarica

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Maja Celing Celić  

Svi se "trgaju" za transport ukrajinskih žitarica

Aleksandar Lukašenko, predsjednik Bjelorusije izjavio je da je njegova zemlja spremna razgovarati o mogućem tranzitu ukrajinskih žitarica preko luka na Baltičkom moru.

"Sada svi traže logistiku... U redu, možemo razgovarati. Nemamo ništa protiv: prevozimo ih kroz Bjelorusiju, ali moraju postojati kompromisi", objavila je državna novinska agencija Belta, a prenosi Guardian.

Što znači kompromis?
Kompromis znači dozvola slanja bjeloruske robe iz tih luka, o čemu je danas telefonski razgovarao s glavnim tajnikom UN-a, Antóniom Guterresom.

Također je predložio organizaciju dijaloga između Bjelorusije, Ukrajine i zemalja koje su spremne omogućiti pristup svojim lukama. Pritom je najvažnije, kako je spomenuto tijekom razgovora, da te luke - u Njemačkoj, Poljskoj, baltičkim državama ili Rusiji - trebaju biti otvorene i za bjelorusku robu.

Kako znamo, Bjelorusija, veliki svjetski proizvođač potaše, je od 2021. pod utjecajem strogih zapadnih sankcija koje su poremetile njezin izvoz gnojiva preko luka na Baltičkom moru.

Poljska svesrdno pomaže, ali...
Poljska se, kako piše The Wall street Journal, utrkuje za ubrzavanje protoka žitarica, tražeći po Europi rezervne vagone i kontejnere. Tamošnji ministar poljoprivrede Henryik Kowalczyk je izjavio kako njegova zemlja planira otpremiti jednu trećinu od 4,5 miljiuna tona žitarica koje je Ukrajina mjesečno izvozila u mirnodopskim uvjetima.

No, nisu svi sretni zbog toga. "Povećani uvoz žitarica iz Ukrajine destabilizira situaciju na poljskom tržištu. To se posebno odnosi na jugoistok zemlje, gdje poljoprivrednici imaju problema s prodajom kukuruza. Velike količine ulaze i nije riječ samo o tranzitu, već završava i na domaćem tržištu", rekao je Mirosław Marciniak, vlasnik InfoGraina, navodi Farmer.

EK pokrenula platformu za pomoć
Europska komisija pokrenula je danas internetsku platformu za uspostavljanje poslovnih kontakata između poduzetnika iz Ukrajine i EU, koja je namijenjena pomoći u izvozu.

Pojašnjavaju kako su milijuni tona žitarica zaglavljeni u Ukrajini te se moraju udružiti sve snage kako bi ih transportirali. "Naša platforma za kontakt pomoći će vam u izgradnji novih partnerstava. Jedva čekam vidjeti ih na djelu - svaka tona žitarica je važna", poručila je povjerenica EU za promet Adina Valean.

Turska kupuje ukradene žitarice?
Kako znamo, i Turska je zainteresirana za pomoć Ukrajini. Očekuju napredak u planu za pokretanje izvoza iz ukrajinskih crnomorskih luka, a što bi trebalo biti dogovoreno prilikom posjeta ruskog ministra vanjskih poslova sljedećeg tjedna.


Komentari članka

Vezani članci

Rekordna žetva Podravke Agri: u silosima čak 140.000 tona žita

23.07.2026.

Završena je ovogodišnja žetva ječma i pšenice na oranicama Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci.

Iz gradića od 24.000 stanovnika do zvijezde europskih burzi: Ova tvrtka ostvarila je nevjerojatan rast od 459 posto

22.07.2026.

Godinama se austrijsko tržište kapitala povezivalo ponajprije s bankama i energetskim kompanijama. Međutim, ove je godine Bečka burza postala jedno od najuspješnijih tržišta dionica u europodručju, a najveće zasluge za to ne pripadaju financijskom sektoru

Kako američka tehnološka elita otkupljuje klubove i stadione

15.07.2026.

Kada je pred neki dan zaklada pokojnog Paula Allena prodala Seattle Seahawkse obitelji Khosla za 9,612 milijardi dolara, aktualni prvaci NFL-a nisu samo promijenili vlasnika, nego su po cijeni jedne jedine američke franšize "preskočili" Real Madrid, klub

Ove godine zasijano više pšenice, manje kukuruza i soje

14.07.2026.

Statistički podaci o prvim procjenama zasijanih površina važnijih usjeva u ovoj godini pokazuju da su povećane površine pod pšenicom, uljanom repicom, suncokretom i šećernom repom, a istovremeno je smanjena sjetva kukuruza i soje.

Žetva pšenice u Baranji privodi se kraju, ali ratari strahuju da bi novi toplinski val mogao ugroziti kukuruz

10.07.2026.

Na baranjskim je poljima u punom jeku žetva pšenice, a sudeći po meteorološkim prognozama, ratarima kiša neće zasmetati da vrlo brzo obave taj najopsežniji sezonski posao.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk