Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Ou 2009

Sud će moći zabraniti prodaju "od vrata do vrata"

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Katarina Dimitrijević Hrnjkaš  

Sud će moći zabraniti prodaju "od vrata do vrata"

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva nedavno je Vladi uputilo Prijedlog zakona o zaštiti potrošača koji će se tijekom ožujka naći i u saborskoj proceduri, a kojim se prvi put uvodi mogućnost kolektivne tužbe.

Predsjednica Udruge »Potrošač« Jadranka Kolarević pojasnila je da je riječ o mogućnosti da se sudskom tužbom zabrani pojedincima da dijele »tipizirane ugovore« koji su redovito na štetu potrošača, a da oni toga nisu ni svjesni.

»Takvi se ugovori nude u prodajama 'od vrata do vrata' za čudotvorne usisivače, kozmetičke proizvode i slične stvari, kao i na prezentacijama na kojima se prodaju svakojake stvari, od lonaca do putovanja. Na taj način se kolektivnom tužbom može zabraniti da pojedinci sklapaju s potrošačima nepoštene ugovore«, pojasnila je Jadranka Kolarević.

To se odnosi i na ugovore o kreditima koji se oglašavaju na stajalištima javnog prijevoza ili rasvjetnim stupovima, za koje se redovito ne zna tko iza njih stoji i s kakvim namjerama. Pozdravljajući tu izmjenu, pozdravila je i namjeru da se ukine zakonska suspenzija odredbe koja zabranjuje nepoštenu poslovnu praksu, i to do ulaska Hrvatske u EU.

Iz Ministarstva gospodarstva pojašnjavaju da u trenutku donošenja važećeg potrošačkog zakona većina zemalja EU-a nije počela primjenjivati direktivu o zabrani nepoštene poslovne prakse. Zbog toga je primjena zabrane nepoštene poslovne prakse i u našem zakonu odgođena. No, praksa je pokazala da su pojedini trgovci, zbog sve jače konkurencije, počeli nekorektno i nepošteno ponašati, zbog čega se zakonodavac odlučio da se primjena te odredbe uvede i prije ulaska Hrvatske u EU, kako bi se takvi trgovci mogli i kazniti. Zakonom će se uvesti i obveza da trgovci osim cijene moraju za pojedine proizvode istaknuti i jedinicu mjere proizvoda, kako bi ga kupac mogao usporediti s drugim proizvodom i vidjeti koji je jeftiniji.

Iz »Potrošača« kritiziraju i izmjenu Zakona kojom bi se proračunski novac za potrošačke sudske sporove ubuduće dodjeljivao institucijama za mirenje putem javnog natječaja.

»Zakonom smo uveli osnivanje suda časti pri Hrvatskoj obrtničkoj komori još 2000. koji je s pravim radom počeo ujesen 2007. Sada, kada se Sud časti ustrojio, digao na noge i kada je počeo s pravim radom, trebali bismo novim zakonom uvesti javni natječaj za dodjeljivanje novca.

Iskreno, sumnjam u iskrene namjere ove promjene, jer ne znam tko bi se još mogao nadmetati za proračunski novac«, komentirala je Jadranka Kolarević.

Deklaracije bez zemlje proizvodnje - zakidanje potrošača

Jadranka Kolarević oštro je kritizirala najavu da na deklaracijama proizvoda (koje se od sada nazivaju - obavijest o proizvodu) više neće morati pisati zemlja njegove proizvodnje, nego samo zemlja u kojoj je sjedište tvrtke proizvođača. No, ni to neće biti pravilo, jer za proizvode čija su sjedišta u zemljama EU-a dovoljno će biti istaknuti da je proizvod iz Unije.

»Kupac tako više neće znati da je proizvod proizveden u zemlji u koju možda nema povjerenja. Ovo je čisto pogodovanje uvoznicima i zakidanje sigurnosti potrošača«, kazala je. Takvu namjeru djelomično su potvrdili u Ministarstvu gospodarstva iz kojeg poručuju da »Hrvatska ulaže napore da se zadrži odredba o isticanju zemlje podrijetla proizvoda, ali da se sukladno mišljenju Europske komisije obvezno isticanje zemlje podrijetla smatra mjerom koja može spriječiti slobodu kretanja roba, što nije u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, niti s idejom o zajedničkom tržištu EU-a«.


Komentari članka

Vezani članci

Prodaje se Uljanik: Evo za koliko i što se traži od zainteresiranih kupaca

23.06.2026.

Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), kao zakonski zastupnik Republike Hrvatske, objavio je u četvrtak javni poziv za prikupljanje obvezujućih ponuda četiriju poslovnih udjela koji nose oko 97,13 posto Uljanik Brodogradnje 1856.

Koji je smisao natječaja na kojem pobjednik legalno dampira, a na kraju naplati više

18.01.2026.

Nedavno je bio i sudionik Liderove konferencije '48 sati' u Šibeniku, kada nas je zaintrigirao tvrdnjom da postoji sistemska pogreška u e-Savjetovanjima zbog koje taj portal ne ispunjava osnovnu funkciju – javnu raspravu

Kraj 'pretplatničkih zamki', pravo na čovjeka umjesto chatbota i lakši popravci

29.12.2025.

Stižu drastičnije kazne za trgovce, nova pravila za sezonska sniženja i obveza osiguravanja rezervnih dijelova čak i nakon isteka jamstva

Svi trebaju proći iskustvo prodaje, dobro dođe u životu

27.10.2025.

Na putu do vlastite slastičarnice poduzetnicu Ivanu Čuljak ponajviše su oblikovala putovanja. Sada planira izgraditi prepoznatljiv brend, otvoriti još poslovnica diljem Hrvatske te iskoračiti u inozemstvo

Emil Pavić: Generacije koje dolaze sigurno će biti bolje od nas

30.09.2025.

Bez obzira na to komentira li aktualne ekonomske prilike ili govori o svojoj knjizi, Emil Pavić u svojim medijskim nastupima emitira optimizam i upućuje na pozitivno mišljenje.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk