Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Ou 2014

Stambene štedionice: Ne samo da nisu propale, nego im depoziti rastu

Izvor: liderpress.hr · Autor: Nikola Sučec  

Stambene štedionice: Ne samo da nisu propale, nego im depoziti rastu

Iako je dobit stambenih štedionica u prošloj godini drastično pala te su u 2014. ušle bez državnih poticajnih sredstava (DPS), dramatične najave o krahu stambene štednje ipak se neće ostvariti.

Na vidiku nije ni tržišna konsolidacija, a unatoč teškoj gospodarskoj situaciji i izostanku DPS-a građani sve više ugovaraju stambenu štednju, ali u manjim iznosima. Nakon što su se brojni građani opekli sa stambenim kreditima u švicarskim francima i kreditima s promjenjivom kamatnom stopom, važnost fiksne kamate kod dugoročnih stambenih kredita došla je u prvi plan, tvrde u štedionicama.

Samo jedna u gubitku To dokazuje činjenica da je vrijednost imovine svih pet stambenih štedionica, za razliku od 2012., lani porasla za jedan i pol posto te dosegnula vrijednost od 7,56 milijardi kuna. Druga najveća štedionica, ona PBZ-ova, lani je na tržište plasirala kredite u vrijednosti od sto milijuna kuna, a u ovoj godini planiraju daljnji rast kreditiranja. Tržišni lider, Prva stambena štedionica Zagrebačke banke, prošlu je godinu zaključila s imovinom od 2,4 milijarde kuna, što je rast od gotovo pet posto. Vele da su u prošloj godini učvrstili svoj položaj s 30,9 posto udjela u ukupnoj štednji i 36,4 posto u kreditima. Konsolidacija ne pada na pamet nikome ni u HPB štedionici, iako predsjednik Uprave Damir Šprem priznaje da se lani osjetila stagnacija.

No kako to da su nestale sve crne prognoze o krahu stambenih štedionica? Tijekom prošle godine sve štedionice provele su reorganizaciju i racionalizaciju ne bi li se pripremile na potencijalnu katastrofu zvanu ‘ukidanje DPS-a’. PBZ stambena štedionica pod vodstvom Mirka Brozovića svojim klijentima pokušava nadoknaditi moratorij na DPS-ove sklapanjem ugovora o štednji bez naknade, a na sve uplate u ovoj godini štedionica će uz redovnu kamatu dodati i jedan posto stimulativne kamate.
- Štediše su prihvatili činjenicu da DPS-ova privremeno neće biti i ne osjeća se pad uplata kao ni znatniji odljev depozita - kažu u PBZ-u.
Jedina štedionica koja je 2013. godinu završila s gubitkom od 5,7 milijuna kuna - Raiffeisen stambena, još je lani oštro demantirala glasine da se gasi, a njen šef Hans Christian Vallant najavio je reorganizaciju. Wüstenrot nije odgovorio na Liderov upit o poslovanju, ali i ta je štedionica prema javno dostupnim podacima lani zaradila oko milijun i pol kuna te je zabilježila rast ugovora o štednji od oko tri posto.

Proračun bez koristi Smanjenje i privremeno ukidanje DPS-ova Vlada je opravdavala lošom realizacijom stambene štednje - njome se češće koristi kao unosnim oblikom štednje nego kao mjerom za rješavanje stambenog pitanja. No studija Instituta za javne financije, objavljena u rujnu prošle godine, ministru financija Slavku Liniću ukazivala je da svaka proračunska kuna uložena u štedionice - vraća dvije. Ali, zbog goleme proračunske rupe na zaključke studije privremeno se zažmirilo iako je ukupan iznos uplaćenih državnih poticaja u recesijskim godinama jedva premašivao sto milijuna kuna. Na umu treba imati da se poprilična graja digla i 2006. godine kada se iznos DPS-a prvi puta smanjivao. I tada se očekivao kraj stambene štednje, ali dogodilo se nešto sasvim neočekivano. Štedionice su bilježile rekordan interes štediša, a otvorena je i peta, HPB stambena štedionica.

Uz jednu godinu bez poticaja te njihovo smanjenje s 15 na 10 posto u 2015. godini, stambena štednja još je uvijek atraktivnija od većine bankarskih štednih proizvoda i tankih kamata koje se nude na oročenje. Cijela graja uime ušteda koju je izazvalo ukidanje DPS-ova na kraju krajeva u proračunu se neće vidjeti do 2016. godine. Naime, tek tada bi na red došla isplata poticaja za 2014. godinu i tek tada će u proračun ostati oko sto milijuna kuna.


Komentari članka

Vezani članci

Prosječna plaća s dodacima u prvom kvartalu 2026. premašila je 1.600 eura

17.04.2026.

U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća, s uračunatim dodacima, u prvom ovogodišnjem kvartalu iznosila 1.609 eura, što je dva posto više nego u prethodnom tromjesečju i devet posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, podaci su servisa Moja

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

JAVNI POZIV: Potpore za razvoj poduzetništva Grada Osijeka

13.04.2026.

Grad Osijek objavio je Javni poziv za dodjelu potpora iz Općeg programa razvoja poduzetništva za 2026. godinu (POT-OS-2026). Poziv je namijenjen poduzetnicima koji žele unaprijediti svoje poslovanje kroz dostupne gradske potpore.

UGP traži veću transparentnost i učinkovitost upravljanja javnim novcem

10.04.2026.

UGP naglašava kako je cilj doprinijeti razvoju učinkovitijeg i pravednijeg sustava te jačanju percepcije pravednosti i jednakih standarda

Nikad više milijunaša: 10 posto u Hrvatskoj drži pola imovine

07.04.2026.

Uz rekordno bogatstvo u svijetu i Hrvatskoj, razvija se cijeli ekosustav usluga za HNWI klijente, od investicijskih savjeta do pravnih i concierge usluga

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke