Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

01 Lis 2009

Saponijini brandovi osvajaju regiju

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Nikola Vukadinović  

Saponijini brandovi osvajaju regiju

Nakon prvih osam mjeseci ove godine, razdoblja izražene gospodarske krize i pada životnog standarda, kako u Hrvatskoj, tako i okruženju, u osječkoj Saponiji d.d. ne kriju zadovoljstvo ostvarenim poslovnim rezultatima, iako oni nemaju visok rast kakav je tvrtka u mnogim segmentima mjerenja uspješnosti poslovanja bilježila prijašnjih godina.
Saponia je prihode od prodaje u tom razdoblju povećala za 2,19 posto u odnosu na prošlu godini, te nešto i dobit, što njezin menadžment smatra jako dobrim. Naime, na hrvatskom tržištu Saponia je ostvarila pad prihoda od prodaje 1,84 posto, dok u izvozu bilježi njihov rast od čak 7,31 posto.

Dobra priprema
- Uvažavajući najave teškoća na tržištu, poglavito od trgovačkih kuća s kojima poslujemo, napravili smo jako dobru pripremu godine, posebice kad je riječ o pripremi novoga i redizajniranog asortimana naših proizvoda. Uštede koje smo dodatno ostvarili na troškovima nismo čuvali za sebe, već ih dali na tržište. Sve to, ali i brojne marketinške akcije, donijelo nam je dobar rezultat - kaže Damir Skender, predsjednik Uprave Saponije d.d. Osijek. Pritom dodaje da, iako su u Hrvatskoj u prvih osam mjeseci ostvarili pad prodaje od 1,84 posto, to je osjetno bolje od njihove konkurencije. Naime, hrvatski potrošači u ovoj su godini oprezniji u kupnji, pa tako nešto više nego prije kupuju trgovačke brandove, dakle jeftinije varijante proizvoda. - I to smo osjetili i mi i konkurencija, mi u nešto manjoj mjeri, i zato smo i zadovoljni - kaže Skender.

U Saponiji su imali spoznaje da postoji prostora za rast prodaje u njihovoj novoj liniji deterdženta za fino rublje - Nila (četiri varijante i tri vrste pakiranja), u kojoj su i posljednjih nekoliko godina imali stalan trend rasta prodaje. U tom segmentu proizvoda s tržišnog udjela od 11 posto tako su tijekom ove godini skočili na više od 20 posto, a što je u skladu s optimističnim očekivanjima Uprave. Saponia je na tržište plasirala i osvježivač rublja Ornel u nove četiri mirisne varijante, s nagradnom igrom.

- To je dalo očekivane rezultatu, tako da na Ornelima rastemo petu godinu zaredom, i Ornel je postao lider na hrvatskom tržištu - sa zadovoljstvom kaže Skender. Kad je riječ o praškastim deterdžentima, valja istaknuti da je Saponia na tržište plasirala novi Faks. Nažalost, taj deterdžent u prvih osam mjeseci ima izvjestan pad prodaje, no ipak manji od konkurencije u tom proizvodnom segmentu.

Napušten Tipso
Prije dvadesetak dana Saponia je objedinila dva svoja branda u području tekućih deterdženata za pranje posuđa; Likvija i Tipsa. - Takvu odluku već smo donijeli prije, i upravo je ova kriza bila pravi trenutak da je i realiziramo. Teško je, naime, u jednoj kategoriji proizvoda podržavati dva branda. Ugasili smo naš brand Tipso i krenuli s u cijelosti redizajniram Likvijem (nova boca i nova kvaliteta). Reklamna kampanja za taj naš novi proizvod počinje za nekoliko dana i mi smo sigurni da ćemo s Likvijem ne samo stići zajedničku realizaciju Likvija i Tipsa, nego i pojačati svoj udjel na tržištu u segmentu tekućih deterdženata za pranje posuđa, dodaje Skender.

Ispunjena izvozna očekivanja
Kad je riječ o izvozu, ostvarenim rastom u prvih osam mjeseci ove godine u Saponiji su osobito zadovoljni, i on je ispunio sva njihova očekivanja. Na tržištu BiH, na kojemu su Saponijini proizvodi uglavnom prvi ili drugi brand, i koje je njezino drugo po veličini tržište, odmah iza hrvatskoga, ove godine ostvaren je 1-postotni rast. Taj je rezultat to bolji ima li se u vidu visok Saponijin izvoz ostvaren u tu zemlju u 2008. godini.

U Saponiji su osobito zadovoljni rastom prodaje na tržištu Makedonije, koje je sada njezino treće po veličini tržište, a ono i ove godine bilježi značajan rast. Na tržištu Crne Gore Saponia je uglavnom lider u važnijim grupama proizvoda, i tamo su njezini bandovi općeprihvaćeni. Na Kosovu je pak Saponia ostvarila najveći rast ove godine. Za to tržište rađen je redizajn praškastih deterdženata, najznačajnijeg tržišnog segmenta, i očito se u tome u cijelosti uspjelo. Tomu je svakako pridonijela i provedena, prikladne za to tržište, marketinška kampanja.

Albanija je, pak, Saponijino tržište na kojemu je u 2008. godini imala cilj ostvariti izvoz vrijedan milijun eura, no to nije u cijelosti uspjela. No, već u prvih osam mjeseci ove godine dostigla je taj iznos, pa i više, tako da se sada očekuje da će se do kraja godine ostvariti izvoz vrijedan 1,5 milijuna eura. - Tamo smo, s obzirom na to da je riječ o novom tržištu za naše proizvode i koje nije poznavalo naše brandove, krenuli i s ograničenim asortimanom. Prvo s praškom i Arfom, a krajem prošle godine smo krenuli i s omekšivačima rublja. Tom tržištu sukcesivno priključujemo nove grupe naših proizvoda, i to se pokazalo dobrim - kaže Skender.

“Osvajanje” Srbije
Najveći, pak, prostor za rast izvoza u Saponiji vide na tržištu Srbije, na kojemu je sada ona proizvođač broj 4. - Ta nas pozicija ne zadovoljava, i stoga smo se u posljednje vrijeme posebice bavili tim tržištem. S obzirom na učinjeno, u sljedećem vremenu tamo očekujemo pravu "eksploziju" prodaje, odnosno sigurni smo da će to tržište od osam milijuna stanovnika, a na kojemu sada ostvarujemo izvoz od 4 do i 5 milijuna eura godišnje, sljedećih godina biti tržište koje će ostvariti najveću stopu rasta prodaje naših proizvoda - kaže Skedner i dodaje da bi na tom tržištu, da ne vlada velika nelikvidnost, već i ove godine učinili i značajnije pomake.

U ukupnosti u Saponiji očekuju da se do kraja godine prodaja njezinih proizvoda nastavi u proporcijama ostvarenim u prvih osam mjeseci, pa i bolje. - Planirali smo ove godine ostvariti 4-postotni rast prodaje u odnosu na 2008. godinu. Iako smo takav plan radili vrlo oprezno, nije se ni slutilo da će pad BDP-a u Hrvatskoj biti oko 5,5 posto, već se računalo s približno 2-postotnim rastom. Sada, uz takav pad BDP-a, mi u Saponiji možemo biti zadovoljni i s 2- postotnim rastom, iako mislim da, s obzirom na naše projekte u području novih proizvoda i marketinga, do kraja godine možemo i u cijelosti ostvariti plan 4-postotnog rasta - kaže Skender i dodaje kako će i o životnom standardu njihovih potrošača ovisiti i plan za 2010. godinu. Ako na razini države i regije ne bude bila teža situacija nego sada, mi tada gledamo optimistično - kaže Skender.

Nagodinu i nove investicije
Nakon doista značajnih investicijskih zahvata u Saponiji u proteklim godinama, za ovu godinu računalo se s gradnjom, odnosno obnovom skladišta u Nemetinu, investiciji od oko 7 milijuna eura, no zbog recesije od toga se ipak odustalo i premda je za to bila spremna i građevinska dokumentacija i novac. - Vjerojatno je da ćemo krenuti u tu investiciju u drugom polugodištu iduće godine - kaže Skender i ističe kako tvrtka normalno funkcionira i bez toga skladišta, premda bi s novim, objedinjenim skladištem bile moguće značajne racionalizacije poslovanja. Iduće godine, prema Skenderovim riječima, najvjerojatnije će u plan investicija ući ulaganja u pogone za proizvodnju tekućih deterdženta, proizvodnog segmenta u kojemu posljednjih godina tvrtka bilježi snažan rast.


Komentari članka

Vezani članci

Ernest Tolj prodao Eurocable u trenutku najvećeg procvata kompanije

30.05.2026.

Novoosnovana britanska kompanija BP INV8 BidCo preuzela je hrvatskog proizvođača kabela koji je lani skočio na 121 milijun eura prihoda

Zvonimir Viduka, hrvatski EY Poduzetnik godine, predstavlja Hrvatsku na svjetskoj završnici programa

27.05.2026.

Svjetsko izdanje programa EY Poduzetnik godine počinje 26. svibnja u Monacu, u organizaciji konzultantsko-revizorske tvrtke EY

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Građevinski divovi ruše rekorde: Jedna tvrtka posebno odskače zaradom i plaćama

18.05.2026.

Hrvatski građevinski sektor nastavlja snažan uzlet, potvrđujući status jednog od ključnih motora domaćeg gospodarstva. Potaknut investicijama iz europskih fondova, obnovom nakon potresa i kontinuiranim rastom stanogradnje, sektor je i prošle godine isporu

Gordan Kolak proglašen je krovnim Vizionarom godine

17.05.2026.

Ovogodišnji Vizionari po kategorijama su Mate Uzinić, Nikola Kapraljević i Tomislav Car, Gordan Kolak, Dani Černi te Igor Bezinović

Tag cloud

  1. 2863 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2005 članka imaju tag financije
  7. 1571 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 537 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  32. 437 članka imaju tag osijek
  33. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  34. 529 članka imaju tag obrazovanje
  35. 452 članka imaju tag start up
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk