Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

26 Tra 2015

S&P 500 i Nasdaq dosegnuli rekorde

Izvor: www.banka.hr · Autor: banka.hr / Hina  

S&P 500 i Nasdaq dosegnuli rekorde

Nasdaq je u četvrtak premašio rekordnu razinu od 5.048 bodova, dosegnutu u ožujku 2000. prije tzv. 'dot-com' krize, ali analitičari smatraju da je sada rast utemeljen na čvrstim temeljima i da indeks može dalje rasti jer tehnološke kompanije stabilno rastu

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle, pri čemu su američki S&P 500 i Nasdaq dosegnuli nove najviše razine u povijesti, zahvaljujući solidnim poslovnim rezultatima kompanija.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 1,4 posto, na 18.080 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,8 posto, na rekordnih 2.117 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 posto, na rekordna 5.092 boda.

U fokusu ulagača bio je prošloga tjedna Nasdaq indeks koji je u četvrtak premašio prijašnju rekordnu razinu od 5.048 bodova, dosegnutu u ožujku 2000. prije tzv. 'dot-com' krize.

Prije te krize cijene dionica tehnoloških i telekomunikacijskih kompanija vrtoglavo su rasle, no u ožujku 2000. uslijedila je oštra korekcija prenapuhanih cijena. Do 2002. Nasdaq indeks izgubio je više od 75 posto, skliznuvši na samo 1.114 bodova.

"Godine 2000. cijene dionica mnogih brzorastućih kompanija kretale su se na razinama od 200 do 300 puta iznad zarada tih kompanija po dionici. Taj se balon morao ispuhati. No, sada je situacija sasvim drugačija nego 2000.", kaže Walter Price, direktor u tvrtki AllianzGI Global Technology.

Posljednjih 10-ak godina Nasdaq indeks, zahvaljujući razvoju tehnološkog i biotehnološkog sektora, socijalnih medija i mobilne telefonije, gotovo neprestano raste, izuzev razdoblja velike recesije u SAD-u 2008. godine.

A zahvaljujući čvrstim temeljima Nasdaq tržišta, analitičari smatraju da može i dodatno porasti jer tehnološke kompanije, koje imaju najveći udio u tom indeksu, stabilno rastu.

"Rekord Nasdaqa pokazuje snagu u tehnološkom i biotehnološkom sektoru, a očekuju se preuzimanja u oba sektora, posebice biotehnološkom", kaže Tim Ghriskey, direktor u tvrtki Solaris Group.

Na stabilnost tehnološkog sektora ukazuju i prošloga tjedna objavljeni poslovni rezultati niza kompanija, od Googlea i Facebooka, do Amazona i Microsofta, koje i dalje bilježe rast prihoda, za razliku od nekih drugih sektora.

Upravo zahvaljujući snažnom rastu tehnološkog sektora, i S&P 500 indeks dosegnuo je novu najvišu razinu u povijesti, premda poslovni rezultati većine američkih kompanija nisu impresivni i premda niz makroekonomskih podataka ukazuje na usporavanje rasta američkog gospodarstva.

"Ovo je slučaj kada tržište gleda malo dalje u budućnost, kada cijene nafte više neće biti takav uteg i kada će poslovni rezultati kompanija biti bolji nego što su sada", kaže Anthony Valeri, strateg u tvrtki LPL Financial.

Dosadašnja sezona objava poslovnih izvješća kompanija za prvo tromjesečje nešto je bolja od očekivanja. Prije tjedan dana analitičari su procjenjivali da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa pala za 2,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a sada očekuju pad od 1,3 posto.

No, prihodi većine kompanija su podbacili, pa sada analitičari procjenjuju da su pali 3,5 posto na godišnjoj razini, dok su prije tjedan dana očekivali pad prihoda za 2,8 posto.

Posljedica je to ponajviše visokog tečaja dolara, koji je u prva tri mjeseca ove godine ojačao za 9 posto u odnosu na košaricu najvažnijih svjetskih valuta, što je izazvalo pad prihoda multinacionalnih kompanija s inozemnih tržišta.

Niska očekivanja po pitanju zarada i prihoda posljedica su, također, oštrog pada cijena nafte u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Od lanjskog lipnja cijena barela pala je gotovo 50 posto, pa se očekuje oštar pad prihoda i zarada naftnih divova, kao što su Exxon Mobil i Chevron, koji će poslovna izvješća objaviti idućega tjedna.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,1 posto, na 7.070 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1 posto, na 11.810 bodova, a pariški CAC 1,1 posto, na 5.201 bod.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna skočio 1,9 posto, na 20.020 bodova, najvišu razinu od 2000. godine.


Komentari članka

Vezani članci

Fiskalizacija 2.0: Od 2027. i paušalci moraju izdavati eRačune

27.07.2026.

Od 1. siječnja 2027. i poduzetnici izvan sustava PDV-a, obrtnici, paušalci i proračunski korisnici moraju izdavati i fiskalizirati eRačune

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

HUP protiv poreza na ekstraprofit: Kažnjava se poduzetnički rizik i uspjeh

26.06.2026.

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) upozorava u četvrtak kako bi uvođenje poreza na prekomjernu dobit poslalo negativan signal domaćim i stranim investitorima, dok Hrvatska dovršava proces pristupanja OECD-u.

Istarski poduzetnici zatražili više od 28 milijuna eura kredita, dio sredstava već je gotovo potrošen

26.06.2026.

Kroz kreditnu liniju "Poduzetnik Istarska županija 2025." dosad je obrađen 151 zahtjev za dodjelom poduzetničkih kredita i zatražen iznos veći od 28,1 milijuna eura, izvijestila je u četvrtak Istarska razvojna agencija IDA.

Paušalac ili d.o.o.: što se više isplati nakon reforme

07.06.2026.

Računica pokazuje da kod prihoda od 60 tisuća eura d.o.o. postaje povoljniji tek ako stvarni godišnji troškovi prijeđu oko 36.600 eura

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk