Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

03 Velj 2015

Pročitajte Vladine upute za otpis dugova

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Poslovni.hr/Hina  

Pročitajte Vladine upute za otpis dugova

U povodu početka provedbe mjera otpisa duga i odgoda ovrha, iz Vlade je u ponedjeljak navečer medijima upućeno priopćenje s uputama za građane, koje se mogu naći i na poveznici Otpis duga-Koraci za kriterij A.

U priopćenju se navodi kako je započela provedba mjera otpisa duga i odgoda ovrha, kojom Vlada zajedno s vjerovnicima, želi pružiti novi početak prezaduženim građanima. Privremene i jednokratne mjere obuhvaćaju oko 60.000 prezaduženih građana i njihovih obitelji, uključujući umirovljenike, nezaposlene, osobe s malim primanjima i osobe s invaliditetom.

Otpis dugova je moguć jer je Vlada postigla dobrovoljni sporazum s teleoperaterima, velikim gradovima, bankama i javnim poduzećima koji su pokazali društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost. Vlada poziva i druge vjerovnike da se uključe u sporazum i da svojim prezaduženim sugrađanima pruže priliku za novi početak, kaže se u priopćenju.

U uputama "Kako do otpisa dugova - kriterij A", priloženim priopćenju, navodi se da građani kriterij A zadovoljavaju ako: primaju zajamčenu minimalnu naknadu (ZMN), pomoć za uzdržavanje (PZU) ili osobnu invalidninu; ako im je na dan 30. rujna 2014. račun bio blokiran dulje od godinu dana; ako su dužni vjerovniku koji je potpisao Sporazum o otpisu dugova, a popis vjerovnika može se naći na internetskoj adresi: http://bit.ly/popis_vjerovnika; ako dugovi za koje je račun blokiran ne prelaze 25.000 kuna prema državnim tvrtkama odnosno 10.000 kuna prema bankama, teleoperaterima i gradovima.

Građani mogu provjeriti jesu li na popisu u poslovnicama Fine (popis poslovnica može se naći na web adresi http://bit.ly/FINAposlovnice) ili na web stranici Fine http://bit.ly/RegistarDuga.

Potrebno je prikupiti dokumente: ispis Pregleda duga (u poslovnicama Fine ili ovlaštenim centrima za socijalnu skrb u Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Osijeku i Splitu; uz obvezno predočenje osobne iskaznice); ispunjen Zahtjev za otpis duga (u poslovnicama Fine, svim centrima za socijalnu skrb ili na internetskoj adresi http://bit.ly/zahtjev_za_otpis); potvrda o priznavanju prava na zajamčenu minimalnu naknadu, pomoć za uzdržavanje ili osobnu invalidninu (u svim centru za socijalnu skrb).

Dokumentaciju treba dostaviti vjerovniku/vjerovnicima. Ako se dug odnosi na više vjerovnika koji su pristupili Sporazumu, ispunjene pojedinačne zahtjeve za otpisom duga zajedno s ostalom dokumentacijom, treba odvojeno dostaviti svakom od tih vjerovnika od kojeg građani traže otpis duga. Dokumente vjerovniku građani mogu do 2. travnja 2015. dostaviti na adresu koju vjerovnik odredi i javno objavi. Građani to mogu učiniti osobno, poštom ili elektroničkom poštom (e-mailom).

Zahtjeva za otpis duga vjerovnici zaprimaju i obrađuju te redovito obavještavaju Finu o statusu zahtjeva. Vjerovnici obavještavaju Finu o primljenom zahtjevu u roku od 8 dana. Status svog zahtjeva građani mogu provjeriti u svakom trenutku u poslovnici Fine (uz predočenje osobne iskaznice) ili na web stranici Fine (uz odgovarajuću lozinku) http://bit.ly/RegistarDuga.

Odluku o odobravanju ili odbijanju zahtjeva za otpis duga vjerovnik mora donijeti u roku od 15 dana od obavijesti Fini o zaprimljenom zahtjevu.

Građani status Status svog zahtjeva možete provjeriti u poslovnici Fine (uz predočenje osobne iskaznice) ili na web stranici Fine (uz odgovarajuću lozinku): http://bit.ly/RegistarDuga.

Podrobnije informacije o mjerama i kriterijima za Novi početak građani mogu naći na poveznici Otpis dugova-Novi početak za socijalno najugroženije građane, navodi se u priopćenju iz Vlade.

Riječ je o informacijama i uputama za one koji zadovoljavaju tzv. kriterije A i kriterije B te druge obavijesti u vezi s tom mjerom, objavljenim na internetskoj stranici Vlade RH https://vlada.gov.hr

Informacije o tome kako dužnik može pristupiti mjeri otpisa duga odnosno odgodi ovrhe objavilo je na svojoj internetskoj stranici i Ministarstvo socijalne politike i mladih www.mspm.hr.


Komentari članka

Vezani članci

Kristjan Staničić: Cilj nam je da turistima kontinent bude jednako vrijedan motiv dolaska kao i obala

04.08.2026.

Hrvatska nije ni najskuplja ni najjeftinija destinacija. Cijenu mora pratiti i određena kvaliteta usluge

Hrvatska za 10 milijuna eura ide s Poljskom u utrku za AI gigatvornicu

31.07.2026.

Novac ide za budući zakup računalnih usluga, i to samo ako projekt koji koordinira Poljska pobijedi na europskom natječaju.

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Fiskalizacija 2.0: Od 2027. i paušalci moraju izdavati eRačune

27.07.2026.

Od 1. siječnja 2027. i poduzetnici izvan sustava PDV-a, obrtnici, paušalci i proračunski korisnici moraju izdavati i fiskalizirati eRačune

HNB: Rast hrvatskog gospodarstva u drugom kvartalu mogao bi usporiti na 1,6 posto

20.07.2026.

Realni rast hrvatskog gospodarstva u drugom tromjesečju mogao bi usporiti na 1,6 posto na godišnjoj razini, dok bi rast na tromjesečnoj razini mogao iznositi 0,3 posto, procjena je Hrvatske narodne banke (HNB).

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk