Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Ou 2025

Povjerenika EK impresionirao "Looper", stroj koji otpad pretvara u energiju

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Matija Mlinarić/B. A./Dnevnik/Hina/HRT  

Povjerenika EK impresionirao "Looper", stroj koji otpad pretvara u energiju

Povjerenik Europske komisije za klimu, nultu stopu emisija i čisti rast Wopke Hoekstra posjetio je u četvrtak pogone zagrebačkog Dok-Inga i sestrinske tvrtke Indeloop, izrazivši zadovoljstvo izumima Dok-Inga i ulogom koju ima u razminiranju, ali i "Looperom", koji organski otpad pretvara u čistu energiju.

Hoekstra je rekao kako je impresioniran dostignućima Dok-Inga, odnosno da ta tvrtka radi "spektakularne stvari u razminiranju", što je izrazito važno u današnje vrijeme, pogotovo u Ukrajini. Osvrnuvši se na inovativno, nedavno predstavljeno postrojenje Dok-Inga "Looper" koje organski otpad pretvara u čistu energiju, rekao je da to može biti važno isto kao i uloga koju zagrebačka tvrtka ima u razminiranju.

Smatra da bi u budućnosti otpad, odnosno tehnologija koju razvija Dok-Ing mogli biti dio rješenja u dobivanju čiste energije uz istovremeno efektno rješavanje golemih količina smeća. Naglasio je kako je vrlo optimističan u vezi s inovacijom Dok-Inga, rekavši i da je odluka EU-a da investira u ovakva postrojenja bila apsolutno ispravna.

Inovativno postrojenje sufinancirano je nepovratnim sredstvima iz Inovacijskog fonda EU-a, a riječ je o proizvodnji obnovljivog vodikova goriva iz mulja otpadnih voda.

Osnivač Dok-Inga Vjekoslav Majetić smatra da je posjet povjerenika EK dokaz da je i Dok-Ing, odnosno Hrvatska dio Europe.

- Dok-Ing se pojavio s proizvodom koji Europa nema, znači možemo biti ravnopravni i osigurati čišću Europu, a isto tako u segmentu brige o ljudima i zaštiti, kao i dijelu obrambenog sustava koji nudimo, možemo biti ravnopravan dio i član Europe. Europa će morati računati i na nas jer ne možemo samo uzimati, moramo nešto i dati, rekao je Majetić.

"Dio Europe već pokazuje interes za 'Looper'"

Osvrnuvši se na "Looper" rekao je da dio Europe već pokazuje interes za taj izum, dodavši da su takva postrojenja potrebna svim gradovima, odnosno svima koji proizvode organski otpad.

- Ova će tehnologija biti neophodna jer to nije spaljivanje, mi ne ispuštamo ništa u atmosferu i sve što proizvodimo je ekološki prihvatljivo. Plinovi koje dobivamo termokemijskim procesom su s visokim postotkom vodika tako da je i njihovo izgaranje, ako se koriste, daleko ispod granica CO2 koje emitira prirodni plin, istaknuo je Majetić.

Ponovio je i da bi se sav otpad koji se, primjerice, sada odlaže u Jakuševcu morao preraditi u jednoj takvoj elektrani koja bi iz ekološkog otpada, koji se svakodnevno proizvodi, stvorila energent.

Referirajući se na spomenuti izum, tehnološka direktorica Indeloopa, inače sestrinske tvrtke Dok-Inga, Danica Maljković istaknula je da tvrtka razvija inovaciju koja može znatno pomoći i Hrvatskoj i EU-u da postigne ciljeve u dekarbonizaciji i zbrinjavanju otpada, dok je izvršni direktor organizacije Hydrogen Europe Jorgo Chatzimarkakis također naglasio da je i Europljanima jasno da se otpad može iskoristiti na ispravniji način nego do sada.

Sastanak s Plenkovićem

Hoekstrin posjet Hrvatskoj počeo je sastankom u Banskim dvorima s premijerom Andrejem Plenkovićem. Unatoč mnogim izazovima, o zelenoj tranziciji i dalje se razgovara.

- Razgovarali smo o važnosti zelene tranzicije u hrvatskom gospodarstvu, u europskom gospodarstvu, o planu za čistu industriju, kao i o nizu prilika za hrvatske gospodarstvenike, našim naporima u ulaganje u obnovljive izvore energije, kao i povezivanju svih klimatskih ciljeva s interesima industrije i gospodarstva. Razgovori su bili vrlo sadržajni i dobri, rekao je Plenković.


Komentari članka

Vezani članci

Svestrana građevinska tvrtka širi se u obrambenu industriju

10.06.2026.

U svojim pogonima u Šibeniku, zapravo u Industrijskoj zoni Podi, planira pokrenuti projekt proizvodnje i sklapanja oklopnih vozila za potrebe EU-a

‘Na prvom poslu otišao sam na ručak i nisam se vratio. Griješite, učite, fokus je ključan’

08.06.2026.

Ista prostorija, oko 30 godina kasnije, mjesto – Fakultet elektrotehnike i računarstva. Možda jedni od dva najpoznatija FER-ovca, ovaj put ne sjede u klupama, već pred auditorijem i stotinjak studenata.

Kraš kupio kompleks u Zaprešiću

03.06.2026.

Kraš je sa španjolskom kompanijom ROCA potpisao ugovor o kupnji zemljišta površine oko 200 tisuća četvornih metara, s postojećim industrijskim kapacitetima na području Zaprešića, kao potencijalne nove lokacije buduće proizvodnje, izvijestio je Kraš u pone

Suvereni cloud moguć je samo ako ste Kinez ili Amerikanac

01.06.2026.

Nije moguće upravljati potpuno suverenim cloudom izvan Kine ili SAD-a, smatra Douglas Toombs, potpredsjednik analitičara u Gartneru

Ernest Tolj prodao Eurocable u trenutku najvećeg procvata kompanije

30.05.2026.

Novoosnovana britanska kompanija BP INV8 BidCo preuzela je hrvatskog proizvođača kabela koji je lani skočio na 121 milijun eura prihoda

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk