Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

08 Sij 2015

Počeo 1985. preko Student-servisa kao vratar, a danas je direktor Esplanade

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Agencija VLM  

Počeo 1985. preko Student-servisa kao vratar, a danas je direktor Esplanade

Tražio je posao na mjesec dana preko Student-servisa i sasvim slučajno počeo raditi u hotelu kao vratar. I ostao je.

A danas je direktor istoga hotela. Ivica Krizmanić, naime, na čelu je pravog arhitektonskog dragulja, hotela Esplanade, koji, sudeći prema brojnim priznanjima hotelijerske industrije, ima status najprestižnijeg hotela u gradu.

I Djed Božićnjak odsjeo

I većina djelatnika ima zanimljivu priču. Ivanka Tomašković došla je u hotel 1985. godine i počela raditi u praonici. Tamo je i danas. U hotelu je upoznala supruga Ivana. On je došao dvije godine kasnije i bila je to, kako kaže, ljubav na prvi pogled. Nakon šest mjeseci veze, Ivanka i Ivan su se vjenčali. Imaju četvero djece.

– Skupa smo i plahte slagali. Uvijek mi pomaže iako on radi u odjelu za tehniku. Radim ovdje 30 godina i divno mi je. A i gosti su uvijek zanimljivi – istaknula je 51-godišnja Ivanka Tomašković.

Najzanimljiviji, predsjednički apartman, uređen je kao stari zagrebački stan. Ima knjižnicu, dnevni boravak, blagovaonicu, kuhinju, kraljevski krevet, jacuzzi, saunu, ali i prekrasan pogled na Trg kralja Tomislava. Cijena je noćenja 1600 eura.

Tamo su odsjeli brojni poznati, od Djeda Božićnjaka iz Finske, švedskog kralja, danske kraljice, Davida Beckhama, Stinga, Shakire, U2 do Hillary Clinton koja je, kažu, čak slala pismo zahvale za gostoljubivost.

– Imamo i ponudu osobnog stilista za 800 kuna po danu pa na taj način promoviramo domaće dizajnere, a i za goste koji dolaze s kućnim ljubimcima imamo prilagođenu ponudu. Organiziramo i vjenčanja, a nerijetko si bračni parovi iz Zagreba uplate večeru i noćenje jer se u hotelu, kažu, osjećaju kao da su otputovali u inozemstvo – objasnila je marketinška menadžerica Sanda Sokol te dodala da je hotel u posljednjih nekoliko godina vratio onaj stari sjaj te im dolazi sve više gostiju.

Poznati po štruklama

Nedavno je hotel Esplanade, koji ima 208 soba i 145 zaposlenika, primio čak dvije prestižne nagrade World Luxury Hotel Awards – za najbolji gradski luksuzni hotel i najbolji povijesni luksuzni hotel.

– Svakoga gosta tretiramo kao VIP gosta. Hotel ima zanimljivu povijest koja uvijek fascinira naše posjetitelje. Otvoren je, naime, davne 1925. godine kao luksuzni smještaj za putnike poznatog Orient Expressa, a prije deset godina obnovljen je i ponovno otvoren – rekla je S. Sokol.

Njihov je restoran prepoznatljiv po štruklama, a posebni su po tome što čak četiri puta godišnje mijenjaju jelovnik. Za to je zaslužna mlada kuharica Ana Grgić, koja je u Esplanadu došla volontirati, a danas je šefica kuhinje u hotelu koji obilježava 90. godišnjicu. I konobar Davor Kaić ove godine slavi jubilej, desetu godinu rada u hotelskom baru, a otkrio nam je kako je najveći račun koji je izdao iznosio čak 80 tisuća kuna.


Komentari članka

Vezani članci

BBC: Ove turističke destinacije su kao Hrvatska, ali jeftinije

21.04.2026.

BBC je izdvojio nekoliko lokacija koje sve više dobivaju na popularnosti, a namijenjenih Britancima koji traže povoljniju i pomalo drugačiju destinaciju za ljeto.

Rat, kriza, inflacija – ništa nas ne odvraća od odmora, većina će ljetovati u Hrvatskoj

21.04.2026.

Čak 93 posto hrvatskih građana planira bar jedno putovanje u ovoj godini, a pritom čak 74 posto ispitanika planira provesti ljetni odmor unutar zemlje, što je na razini prošlogodišnjih rezultata.

Čak 74% građana planira ljetovanje u Hrvatskoj, prosječna potrošnja raste na 1.404 eura

20.04.2026.

Interes građana za ljetovanje u Hrvatskoj ostaje stabilan: čak 74% ispitanika planira provesti ljetni odmor unutar zemlje što je na razini prošlogodišnjih rezultata. Istovremeno, raste planirana potrošnja: građani će za ljetovanje u prosjeku izdvojiti 1.4

Turizam nam ozbiljno posustaje u utrci s Mediteranom. Već treću godinu zaredom padaju realni prihodi

16.04.2026.

U odnosu na predpandemijsku 2019. Hrvatska realno ostvaruje oko petinu manje prihoda, pogoršanje je ubrzano, dok cijenama gotovo dosežemo prosjek EU-a

Ne prodaje se više smještaj nego doživljaj – kreativne industrije mijenjaju turizam Istre

15.04.2026.

Marijana Dabo Percan predsjednica je Strukovne grupe kulturno-kreativnih industrija Kreativna Istra pri Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Pula, gdje aktivno djeluje na jačanju vidljivosti i gospodarske uloge sektora. Fokus njezina djelova

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1564 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1651 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1333 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke