Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

30 Kol 2024

Pobjednici ove sezone su hoteli i kampovi s najskupljim smještajem

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Tomislav Pili  

Pobjednici ove sezone su hoteli i kampovi s najskupljim smještajem

Od katastrofe do još jednoga sjajnog rezultata – tako izgledaju ocjene turističke sezone oko čijega se uspjeha u posljednjih nekoliko godina lome koplja. Kontroverzija nije izostalo ni ove godine. Za katastrofične ocjene zaslužni su, naravno, mediji, koji uvijek i u svemu vide samo crnilo, kako tvrde brojni zagovaratelji promašene premise ‘mediji se moraju fokusirati samo na pozitivno‘. Da je pak sve odlično, uporno ponavlja dio ekonomskih analitičara koji svoja razmišljanja temelji isključivo na statistikama, katkad ih tumačeći bez doticaja s realnim svijetom.

Kao i uvijek, statistika pruža uporište za oba tabora. Oni koji domaći turizam gledaju kroz ružičaste naočale, pozivaju se na podatak sustava eVisitor koji pokazuje da je prvih sedam mjeseci ove godine u hrvatska ljetovališta došlo tri posto više turista nego u istome lanjskom razdoblju. Ta sila turista ostvarila je jedan posto više noćenja nego od siječnja do srpnja 2023. godine. S druge strane, ‘kugličari‘ – kako se posprdno naziva suprotni tabor jer se užasava skupe kuglice sladoleda – upućuju na podatak za srpanj, tijekom kojega je došlo 144 tisuće turista manje. Najveći pad pri tome bilježe Istra i Kvarner, što se objašnjava većim izostankom tradicionalnih gostiju na tom području, Nijemaca (osam posto manje noćenja) i Talijana (sedam posto manje). Iako gotovo 150 tisuća turista manje zvuči alarmantno, riječ je o padu od samo tri posto u odnosu na lanjski srpanj.

Kako su sijali, tako i žanju
Koliko god da je turista došlo, pojedini segmenti domaćega gospodarstva oslonjeni na tu granu koja nam, nažalost, pretjerano znači, nisu se njima jednako okoristili. Dakle, tko su gubitnici, a tko dobitnici ovogodišnje turističke sezone? I što o tome kažu ljudi s terena, a ne tek suhoparni podaci? Unutar turističke industrije dobitnicima bismo već sada mogli proglasiti hotele. Nakon vrlo dobre predsezone, na samom vrhuncu sezone ostvareni su također kvalitetni rezultati, a objekti u koje se kontinuirano investira, pogotovo oni visoke kategorije, bilježe visoku popunjenost, ističe direktor Hrvatske udruge turizma (HUT) Veljko Ostojić.

– Hoteli s pet zvjezdica na vrhuncu su sezone popunjeni 96 posto, kampovi s pet zvjezdica 100 posto, a hoteli s četiri zvjezdice 93 posto. Poslovne izazove imaju objekti nižih kategorija, posebno oni s dvije zvjezdice, koji zbog inflacijskih troškova pokušavaju postići cijene koje tržište očito ne prihvaća – navodi taj turistički djelatnik s dugogodišnjim iskustvom i nekadašnji ministar turizma u vladi Zorana Milanovića. Budući da je 2024. prva godina ‘stvarnosti hrvatskog turizma‘, nakon dvije prethodne sjajne sezone na krilima snažnije potražnje za Hrvatskom u ‘godinama COVID-a‘, sada se može primijeniti krilatica ‘kako siješ, tako ćeš i žeti‘, dodaje Ostojić.

Previše ih je da bi svi bili puni
Proteklih godina skupoću su, kad je riječ o smještaju, najviše ‘sijali‘ apartmani. A oni čine čak dvije trećine ukupnih smještajnih kapaciteta, pa se Hrvatska sa samo 9,5 posto hotelskog smještaja diči najnepovoljnijom strukturom turističkih ležajeva na Mediteranu. Ostojić tvrdi da je popunjenost registriranih vikendica u visokoj sezoni bila malo iznad 20 posto, a komercijalni objekti za kratkoročni najam – kako se službeno zovu apartmani i vile – bilježili su popunjenost od oko 55 posto.

Predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS)​ Barbara Marković navodi kako su najbolje radile, već od travnja i bit će ‘u pogonu‘ do listopada, kuće za odmor, tj. vile, zatim obiteljski smještaj s kvalitetnom uslugom i sadržajima te oni apartmani koji su već prepoznati na tržištu.

– Činjenica je da se od 1. lipnja otvaraju mnoge smještajne jedinice za najam, posebice apartmani, tj. stanovi koji rade samo sezonski, pa na tržištu u jednom trenutku imate golemu ponudu smještaja. Jasno je kako ne mogu svi biti dobro popunjeni, bez ikakvih rupa tijekom cijele sezone, jer je konkurencija velika i opstaju samo najbolji, najkvalitetniji te ne nužno i najjeftiniji. Katkad srozavanje cijene neće donijeti gosta ili popunjenost kakvu želite, već će gosti doći privučeni vašim dosadašnjim radom i bogatim sadržajem koji nudite. Upravo je to i pouka ove sezone. Niža cijena često ne diktira popunjenost, kao što to misle u komercijalnom smještaju, ali za obiteljski smještaj srozavanje cijena usred sezone obično nije dobro. Obiteljski smještaj ima dosta troškova s obzirom na sadržaje koje nudi, a mora održavati i hladni pogon tijekom zimskih mjeseci – objašnjava Marković.

Kakve još ocjene za ovogodišnju turističku sezonu dolaze ‘s terena‘, koliko su hotelijeri ove godine dizali cijene te kakve brojke bilježe Hrvatske autoceste čitajte u tiskanom i digitalnom izdanju Lidera.


Komentari članka

Vezani članci

Vrijeme kad se svaki apartman punio sam od sebe je prošlo. Matematika je neumoljiva

21.07.2026.

Trebamo li mjeriti broj noćenja ili samo prihode? Koliko ove godine stoji kuglica sladoleda, kao da je taj broj kristalna kugla za cijelu sezonu? Uništava li turizam lokalni način života i kako bismo točno trebali uzeti novac koji donosi, a da pritom ništ

Lov na tune u Medulinu privlači goste

20.07.2026.

U Medulinu, jednom od naših najposjećenijih turističkih odredišta, uz bogatu ljetnu ponudu, posebnu pozornost privlače atraktivne manifestacije kao što je Big Game Fishing, odnosno lov na tune.

Restorani na obali poluprazni. "To se vidi. Mislili smo da ovako možemo vječno"

19.07.2026.

U LIPNJU se po ugostiteljskim objektima jelo i pilo više nego prošle godine, pokazuju podaci Porezne uprave. Broj računa izdanih u kafićima i restoranima porastao je za 2,65 posto, a na hranu i piće potrošeno je čak 6,62 posto više. No, ugostitelji tvrde

Hrvatska je europski rekorder po sezonalnosti: U srpnju i kolovozu ostvaruje se više od polovice svih godišnjih noćenja

19.07.2026.

Iako je jačanje cjelogodišnjeg poslovanja jedan od najvažnijih ciljeva razvoja našeg turizma, Hrvatska u Europi drži neslavno prvo mjesto upravo po - sezonalnosti. Naime, novi podatci Eurostata pokazuju kako je u 2025. sezonalnost bila najnaglašenija upra

Hrvatska ima najbolje ocjene na Mediteranu, a gosti bježe

16.07.2026.

Analiza 1,6 milijuna recenzija otkriva da kruna počiva na blagim domaćim ocjenama, dok raste nezadovoljstvo cijenama i uslugom

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk