Poduzetnički portal · Članak
05 Lip 2023
Otvoren Deloitteov natječaj 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe za 2023. godinu
Izvor: lidermedia.hr · Autor: lider.hr
Deloitte je i ove godine objavio otvaranje postupka prijava za uvrštenje na rang-listu pedeset najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe. Ovaj regionalni natječaj Deloitte provodi već 24 godine, a uključuje najbrže rastuće tehnološke tvrtke iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke Republike, Estonije, Hrvatske, Kosova, Latvije, Litve, Mađarske, Moldavije, Poljske, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Slovačke, Slovenije i Srbije.
- Godinu za godinom s oduševljenjem pratimo lokalne tvrtke koje postižu nevjerojatan rast, zbog njihove odlučnosti i vodstva u nesigurnim vremenima. Sa zadovoljstvom ističemo sve one koje demonstriraju inovativna rješenja, prodajnu vještinu i poduzetnički duh. Fascinantno je vidjeti toliko novih tvrtki koje koriste inovativne tehnologije kako bi stvorile bolju budućnost suočavajući se s globalno važnim pitanjima - rekao je Natko Sertić, glavni partner u Deloitteovu Odjelu za poreze CE South regije.
Deloitteov Fast 50 program u Srednjoj Europi rangira 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki, bilo da se radi o javnom ili privatnom vlasništvu. Rangiranje se provodi na temelju prosječnog rasta koji je pojedina tvrtka ostvarila u periodu od 4 godine. U obzir ulaze sve tvrtke koje posluju u sljedećim (ili srodnim) industrijama: komunikacije, tehnologije zaštite okoliša, ‘fintech‘, hardver, zdravstvo, farmaceutska industrija, mediji i industrija zabave te softver.
Za potrebe formiranja ljestvice za 2023. godinu, Deloitte će analizirati prihode koje su prijavljene tvrtke ostvarile od 2019. do 2022. godine.
Natjecanje obuhvaća četiri kategorije:
Glavna kategorija: 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe (Fast 50)
Tvrtke koje se žele natjecati u kategoriji 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki moraju ispuniti sljedeće kriterije:
najmanje 4 godine poslovanja – osnovane 31. prosinca 2018. godine ili prije tog datuma
godišnji prihodi u iznosu od najmanje 50.000 eura u 2019., 2020. i 2021. godini te 100.000 eura u 2022. godini
poslovno sjedište u državi Srednje Europe (Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Bugarskoj, Češkoj Republici, Estoniji, Hrvatskoj, Kosovu, Latviji, Litvi, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji)
razvoj ili izrada vlastitih tehnologija odnosno znatan iznos kapitala utrošen na istraživanje i razvoj
vlasnička struktura koja ne podrazumijeva ovisna društva u većinskom vlasništvu strateških subjekata.
Tvrtke za promatranje (Companies to Watch)
Kategorija Companies to Watch obuhvaća i rangira mlade tvrtke s brzim rastom koje još ne ispunjavaju kriterije za prijavu na glavno natjecanje i posluju manje od četiri godine. Najbolji se rangiraju na osnovu prosječnog rasta prihoda ostvarenih tijekom posljednje tri godine.
Tvrtke koje se natječu u ovoj kategoriji moraju ispunjavati sljedeće kriterije:
najmanje 3 godine poslovanja – osnovane 31. prosinca 2019. godine ili prije tog datuma
godišnji prihod od najmanje 10.000 eura u 2020. i 2021. godini i minimum 30.000 eura u 2022. godini
poslovno sjedište u državi Srednje Europe (Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Bugarskoj, Češkoj Republici, Estoniji, Hrvatskoj, Kosovu, Latviji, Litvi, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji)
razvoj ili izrada vlastitih tehnologija odnosno znatan iznos kapitala utrošen na istraživanje i razvoj
vlasnička struktura koja ne podrazumijeva ovisna društva u većinskom vlasništvu strateških subjekata.
Zvijezde pozitivnog utjecaja (Impact Star)
I ove ćemo godine u natjecanje ponovno uključiti kategoriju Zvijezde pozitivnog utjecaja. Zainteresirani za prijavu u toj kategoriji trebaju ispuniti dodatni upitnik. Zvijezde pozitivnog utjecaja posebna je kategorija u kojoj se priznaju tvrtke koje uspješno povezuju izvrsne proizvode/usluge s pozitivnim učinkom u barem jednom od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovativnost, okoliš i raznolikost.
Zainteresirani za prijavu u kategoriji Zvijezde pozitivnog utjecaja moraju imati proizvod i/ili uslugu s utjecajem na sljedećim područjima:
utjecaj na području poslovanja, okoliša i društva
raznolikost među zaposlenicima i/ili članovima uprave
jedinstven razvoj imovine i/ili usluga.
Osim toga, tvrtke iz te kategorije moraju:
imati proizvod i/ili uslugu koja ima utjecaj na jedno od gore navedenih područja
imati poslovno sjedište u državi Srednje Europe.
CE Tech Rocketship! – posebno priznanje
Riječ je o posebnom priznanju Google Clouda i Deloittea u kojem zajednički timovi ocjenjuju tehnologije prijavljenih tvrtki i nagrađuju one s najvećim poslovnim potencijalom. Za nagradu se mogu natjecati sve tvrtke koje su se prijavile na natječaj u glavnoj kategoriji, Fast 50 i u kategoriji Companies to Watch.
Komentari članka
Vezani članci
Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu
09.04.2026.Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno
Otvoren natječaj vrijedan 32 mil. €: Evo koliko možete dobiti za krave, svinje, ovce i koze
03.04.2026.Potpora se dodjeljuje za pokriće troškova nastalih prilikom povećanja standardnog prinosa potencijala za proizvodnju na gospodarstvu
Infoprojekt prodan Juniperu, CSI nastavlja akvizicije u Hrvatskoj
27.03.2026.Riječka IT tvrtka već je šesta u Hrvatskoj koja ulazi u sustav CSI-ja, globalne grupacije s više od 1.200 kompanija i 64.000 zaposlenih
Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara
26.03.2026.Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.
rmBug Luke Kladarića i Marija Đanića osigurao 400.000 eura investicije
25.03.2026.Startup rmBug, koji su osnovali Luka Kladarić i Mario Đanić, osigurao je 400.000 eura pre-seed investicije od prvog regionalnog founders-for-founders fonda Silicon Gardens i poduzetnika Damira Sabola, suosnivača Iskona, Microblinka i Photomatha koji je pr
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2698 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2002 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1649 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1329 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1071 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 490 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 510 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
