Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

22 Ruj 2020

Očekuju rekordnih 700 tona lješnjaka

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Vladimir Grgurić  

Očekuju rekordnih 700 tona lješnjaka

Počela je berba lješnjaka u Poljoprivrednom poduzeću Orahovica i obavlja se na 250 hektara nasada lijeske, od ukupnih 530 hektara, koliko ima zasađeno.

Orahovački lješnjak poznat je po iznimnom okusu, pa mu je kao dokaz izvornosti i vrhunske kvalitete dodijeljen i znak Izvorno hrvatsko.

Iz Poljoprivrednog poduzeća Orahovica zasad, u prvih nekoliko dana berbe, više su nego zadovoljni pokazanim urodom.

- Očekujemo rekordnu berbu ove godine, prinos je odličan i zapravo jedva čekamo da berba završi pa da krene prerada. Naravno, puno radimo i na dodatnoj promidžbi svih naših proizvoda, pa tako posebno i lješnjaka koji je jedan od zaštitnih znakova naše proizvodnje i poslovanja – kaže voditeljica marketinga PP Orahovica Katica Petkov.

Poljoprivredno poduzeće Orahovica najveći je i najznačajniji proizvođač lješnjaka u Hrvatskoj i jedan od značajnijih proizvođača sadnica lijeske u Europi. Lijeska se u PP-u Orahovica proizvodi u rasadniku u sklopu plantaže lješnjaka. U jednoj vegetacijskoj godini u rasadniku se proizvede do 150.000 vrhunskih sadnica lijeske, a ovo poduzeće posebno je poznato kao vlasnik najveće plantaže lješnjaka u Europi, s kvalitetom lješnjaka na svjetskoj razini.

Na tržište PP Orahovica plasira sortimente istarski duguljasti i rimski okrugli, a upravo taj sortiment je idealan za klimatske uvjete u kontinentalnoj Hrvatskoj. Kvalitetna sadnica, dobro odabranog sortimenta, temelj je održivosti proizvodnje svake voćne vrste pa tako i lijeske, poručuju iz Poljoprivrednog Poduzeća Orahovica. Poseban obol cijeloj priči daje i činjenica kako se radi s najsuvremenijom tehnologijom.

- Ono što je nama najvažnije je da će ovo definitivno biti rekordna godina, imat ćemo lješnjak na visokoj razini i kvalitete i kvantitete. Naravno da o cijeni još ne možemo govoriti jer nju uvijek diktiraju zemlje koje su najjače po proizvodnji lješnjaka u Europi, Turska i Italija, ali po onome što znamo, trebala biti dobra i isplativa. Beremo na 250 hektara od ukupno 530 ha koliko imamo lijeske. Kako je poznato, prošle godine smo investirali i nove strojeve, pa se tako i ove godine bere isključivo strojno. Po onome što sada vidimo očekujemo do 700 tona ubranog lješnjaka, a naši mladi nasadi se odlično razvijaju i vrlo brzo bi mogli dati prve urode, kaže voditelj PJ Voćarstvo i vinogradarstvo Josip Tokić te naglašava kako se Poljoprivredno poduzeće i dalje ponosi suradnjom s više od 200 kooperanata:

- Suradnja s kooperantima je odlična, oni rade maksimalno ozbiljno i korektno, a mi im pomažemo prenošenjem naših znanja i iskustava, kako bismo im što više olakšali proizvodnju. Krenuli smo naravno i ove godine s otkupom lješnjaka, te očekujemo otkupiti od kooperanata do 200 tona lješnjaka u ljusci - zaključio je Tokić.


Komentari članka

Vezani članci

U Njemačkoj uzeli zlato i dva srebra

05.03.2026.

Agro Invest Grupa, u čijem je sastavu Vinarija Orahovica, na Mundus Vini Spring Tasting 2026. natjecanju u Njemačkoj osvojila je tri velika odličja, a posebno se ističe zlatna medalja za Silvanac zeleni vrhunski berba 2025., uz dva srebra za Martin Albus

Jagode nestaju s polica: Velika nestašica prijeti omiljenom voću

24.02.2026.

Svi koji inače kupuju jagode tijekom tjedne kupnje upozoreni su da ih ovaj tjedan možda neće moći pronaći. Nestašice određenog voća i povrća pogodile su supermarkete UK-a zbog vremenskih neprilika u područjima gdje se uzgajaju, piše Express.

Benkovac dominira: Ova tvrtka ima tri puta više badema od najbližeg konkurenta

18.12.2025.

Prošle godine badem je uzgajalo 1.224 poljoprivrednih gospodarstava u sustavu potpora na 1.249 hektara (od čega je 397 pod ekološkom proizvodnjom)

Šinjorina Smokva: Mi smo zaista krenuli od nule, od onog jednog stabla u našem dvorištu

16.11.2025.

Sandra Babac i suprug Alan Damjanić danas su na pragu jednog inovativnog proizvoda kojeg su nazvali Šinjorina smokva gricule - malih zalogaja od sušenih smokava u limitiranom izdanju. Ovo je prvi put da spominjem tu inovaciju, otkriva.

U četiri godine 5.000 novih hektara pod lijeskom - evo tko nosi hrvatsku proizvodnju

10.11.2025.

Prošle je godine lijesku uzgajalo 4.893 poljoprivrednih proizvođača u sustavu potpora na 11.722 hektara, od čega je preko 30 posto u ekološkoj proizvodnji

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke