Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

13 Svi 2010

Očekuje se rast kreditiranja tvrtki u Hrvatskoj

Izvor: www.liderpress.hr · Autor: Hina  

Očekuje se rast kreditiranja tvrtki u Hrvatskoj

Zbog nepovoljnih kretanja u realnom sektoru, do kraja ove godine ne očekuje se značajniji rast potražnje za kreditima, posebice ne u sektoru stanovništva na koji negativno utječu pad zaposlenosti i raspoloživog dohotka, no kreditiranje poduzeća moglo bi porasti zbog vladinih mjera, smatraju analitičari Raiffeisen Consultinga.

Prema posljednjim podacima HNB-a, ukupni krediti na kraju ožujka iznosili su 257,4 milijarde kuna, što je 0,04 posto manje nego u isto vrijeme lani. Na mjesečnoj razini ostvaren je, pak, rast od 3,6 milijardi kuna, ili 1,4 posto."Međutim, rastu kunskog iznosa ukupnih kredita pridonijelo je i slabljenje eura prema švicarskom franku, odnosno posredno slabljenje kune prema franku. Naime, slabljenja kune u odnosu na franak od 2,1 posto na mjesečnoj razini izazvalo je rast kunskog iskaza vrijednosti kreditnog portfelja vezanog uz švicarski franak", navode analitičari Raiffeisen Consultinga u analizi HNB-ovog izvješća o kreditiranju. Iako su krediti stanovništvu u ožujku zabilježili blagi rast u odnosu na veljaču, na godišnjoj razini bilježe pad, i to šesti mjesec za redom. Krediti tom sektoru iznosili su na kraju ožujka 122,7 milijardi kuna, što je 3,2 posto manje nego na kraju ožujka prošle godine i 0,4 posto više nego na kraju veljače. "Na kreditiranje stanovništva negativno utječe smanjenje kreditne sposobnosti zbog pada zaposlenosti te smanjenje raspoloživog dohotka preostalih zaposlenika. Stambeni krediti, čiji se udio u ukupnim kreditima stanovništvu i dalje povećava, pa je dosegnuo 43,7 posto, još uvijek bilježe niski godišnji rast, 1,1 posto", pišu analitičari Raiffeisen Consultinga.Kreditiranje poduzeća blago se intenziviralo, pa su krediti tom sektoru na kraju ožujka dosegnuli 101,4 milijarde kuna. Krediti državi, koji su na kraju ožujka iznosili 32,1 milijardu kuna, porasli su u odnosu na lanjski ožujak 2,8 posto, što je znatno manja godišnja stopa rasta nego prije godinu dana, kada je država rastuće obveze financirala na domaćem tržištu."Iako bi zbog izrazito visoke likvidnosti na tržištu ponuda kredita trebala biti izraženija, averzija prema riziku i niska potražnja ograničavaju aktivnost bankarskog sektora.

Zbog nepovoljnih kretanja u realnom sektoru do kraja ove godine ne očekujemo značajniji porast potražnje za kreditima. Ipak, u sektoru poduzeća moguć je porast kredita s obzirom na vladine mjere za pomoć gospodarstvu, A i B model, koje bi trebale ublažiti rizičnost poduzeća. S druge strane, nepovoljna kretanja na tržištu rada i još uvijek relativno visoka razina pesimizma potrošača i dalje će utjecati na kreditiranje stanovništva, pa oporavak potražnje kod ovog sektora treba vezati uz značajniji rast zaposlenosti", navode analitičari Raiffeisen Consultinga u analizi.


Komentari članka

Vezani članci

Fiskalizacija 2.0: Od 2027. i paušalci moraju izdavati eRačune

27.07.2026.

Od 1. siječnja 2027. i poduzetnici izvan sustava PDV-a, obrtnici, paušalci i proračunski korisnici moraju izdavati i fiskalizirati eRačune

HNB: Rast hrvatskog gospodarstva u drugom kvartalu mogao bi usporiti na 1,6 posto

20.07.2026.

Realni rast hrvatskog gospodarstva u drugom tromjesečju mogao bi usporiti na 1,6 posto na godišnjoj razini, dok bi rast na tromjesečnoj razini mogao iznositi 0,3 posto, procjena je Hrvatske narodne banke (HNB).

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

Nagrade najboljim obrtnicima; U pet godina otvoreno oko 48.000 novih obrta

07.07.2026.

Hrvatsko obrtništvo, sa 142 tisuća obrta u kojima je zaposleno gotovo 256 tisuća ljudi, snažnije je i glasnije nego ikad, rečeno je u ponedjeljak na Danu Hrvatske obrtničke komore (HOK), obilježenog svečanom akademijom na kojoj su dodijeljena priznanja na

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk