Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

28 Srp 2010

Nedostaju vodiči za japanski grčki, turski i portugalski

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Martina Pauček Šljivak  

Nedostaju vodiči za japanski grčki, turski i portugalski

Iako turisti koji posjećuju Hrvatsku lako mogu pronaći turističke prospekte na dvadesetak stranih jezika, teže je za sve te jezike pronaći i turističke vodiče. »Najviše nam nedostaju vodiči koji govore japanski, portugalski, grčki, turski i hebrejski, a potrebni su nam i oni koji govore nordijske jezike«, kaže Antea Glumac Barbir, predsjednica Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske. Dodala je kako se Hrvatska sve više trudi da pridobije goste iz Indije i Kine, te će uskoro biti potrebni i vodiči koji govore jezike tih zemalja.

Zasad se, kaže, najviše vode grupe na engleskom, francuskom, njemačkom i talijanskom jeziku te vodiča koji ih govore na tržištu ima dovoljno. Zajednica inače ima oko 1200 članova, a na raspolaganju su i licencirani vodiči koji ne pripadaju nijednoj udruzi. Problem su, međutim, vodiči koji nemaju licenciju, te su nelojalna konkurencija. »Stanje se još nije popravilo, ima sve više takvih vodiča koje je teško uhvatiti, a i kazne su male«, kaže Antea Glumac Barbir.

Turistički se vodiči suočavaju i s teškom naplatom duga te ponekad čekaju i godinu dana za honorar turističkih agencija. Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske nastoji se pak izboriti za prava svojih članova. Tako će nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju vladati sloboda kretanja, usluga i kapitala. Oni koji polože ispit za vodiča u Hrvatskoj bez obzira iz koje su zemlje EU-a, moći će voditi u razgledavanje Hrvatske. Barbir kaže da je u cijeloj Europskoj uniji upitan opstanak »zaštićenih turističkih cjelina« koje smiju interpretirati isključivo licencirani turistički vodiči.

»Profesija turističkog vodiča dobro je regulirana u zemljama na jugu Europe poput Francuske, Španjolske, Grčke, Italije i Malte. S druge strane, zemlje Beneluxa te nordijske zemlje i Njemačka nemaju takvu zaštitu vodiča. Smatraju kako su i turistički pratitelji dovoljno obrazovani da bi vodili u neke zemlje«, objasnila je Vjesnikova sugovornica. Dodaje da je Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske osmislila dugogodišnji program koji se sastoji od seminara na kojima će se turistički vodiči moći dodatno obrazovati. Inače, Zajednica će nastojati da se turističko vođenje prizna kao autorsko djelo. »Vodiči smatraju da postoje elementi govornog autorskog djela. To bi im smanjilo i porezna davanja, a pomoglo bi i smanjenju sive ekonomije«, zaključila je Antea Glumac Barbir.


Komentari članka

Vezani članci

Šolta spojila tradiciju, gastronomiju i održivi razvoj kroz Festival meda i ulja

25.05.2026.

Središnja događanja održana su u Grohotama, gdje su Dom kulture i park bili ispunjeni posjetiteljima željnima autentičnih otočnih okusa i edukativnih sadržaja

Usluge hrvatskih putničkih agencija u 2025. koristilo više turista

22.05.2026.

Posredstvom hrvatskih putničkih agencija, u Hrvatsku je 2025. godine na više dana došlo 2,3 milijuna stranih turista ili 2 posto više nego 2024., dok je domaćih turista na višednevna putovanja putovalo 752 tisuće ili 2,6 posto više, podaci su DZS-a.

Kriza ne pogađa luksuzni turizam: Mlažnjaci i jahte puni i za 2027.

20.05.2026.

Dok ostatak turističkog sektora strepi zbog Bliskog istoka i cijena goriva, potražnja za luksuznim odmorima u Hrvatskoj i dalje raste

Panika u Vladi. Hoće li turistička sezona uspjeti spasiti proračun?

15.05.2026.

Vladajućima je bitno da ukupni promet u turizmu ne padne. Za dobit poduzeća manje ih je briga. Razlog je prilično jasan...

Pical Resort vrijedan 200 milijuna eura jača turizam Istre

13.05.2026.

Najveći turistički projekt u Hrvatskoj donosi 800 novih radnih mjesta i inovativne sadržaje za goste i lokalnu zajednicu

Tag cloud

  1. 2861 članka imaju tag turizam
  2. 2713 članka imaju tag hrvatska
  3. 1501 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1812 članka imaju tag svijet
  5. 1397 članka imaju tag ict
  6. 2004 članka imaju tag financije
  7. 1570 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1344 članka imaju tag industrija
  12. 1250 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 695 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 462 članka imaju tag BDP
  19. 687 članka imaju tag opg
  20. 793 članka imaju tag maloprodaja
  21. 361 članka imaju tag kompanije
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 519 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 536 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 438 članka imaju tag osijek
  32. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  33. 529 članka imaju tag obrazovanje
  34. 452 članka imaju tag start up
  35. 364 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 428 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk