Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

12 Ruj 2022

Najpopularnija internetska banka Revolut u velikim problemima: Regulator ih češlja, prihodi pod upitnikom, menadžeri bježe

Izvor: www.tportal.hr · Autor: L. Špiljak  

Najpopularnija internetska banka Revolut u velikim problemima: Regulator ih češlja, prihodi pod upitnikom, menadžeri bježe

Drugi najveći europski fintech Revolut, najpopularnija internetska banka, pod povećalom je britanskog regulatora financijskog tržišta, Vijeća za financijsko izvještavanje (FRC), zbog neadekvatnih internih kontrola i načina priznavanja prihoda. FRC je kritizirao reviziju koju je provela britanska revizorska i konzultantska tvrtka BDO

Prema FRC-u, prihodi Revoluta su se priznavali na 'neadekvatan način', što je dovelo do 'povećanog rizika materijalne pogreške u financijskim izvješćima'. Uz to su uočeni nedostaci u Revolutovoj obradi plaćanja.

Revolut će se vjerojatno suočiti s pritiskom regulatora da uloži i unaprijedi interne kontrole, ali i back office funkcije, kao što to rade tradicionalne banke. FRC je zaključio da fintech grupa 'treba imati kontrolno okruženje banke', a izvor za Financial Times navodi da Revolut 'definitivno pokušava učiniti sve prave stvari' i da je menadžment shvatio da moraju ulagati u procese i kontrole.

Interne kontrole poduzeća uključuju sustave i procese koji osiguravaju to da je njegovo financijsko izvješćivanje pouzdano te u skladu sa zakonskim i regulatornim obvezama.

Uz sve to, Revolut Group Holdings Ltd, matična tvrtka grupe, i Revolut Ltd moraju podnijeti završne račune za 2021. do kraja rujna. Kasne s predajom rezultata već tri mjeseca za tvrtku Revolut NewCo UK, koja tek treba dobiti bankovnu licencu u Ujedinjenom Kraljevstvu, a za koju je Revolut podnio zahtjev u siječnju 2021. Ostale britanske podružnice, uključujući Revolut FIC Ltd, koja upravlja digitalnom imovinom, i Revolut Travel Ltd, također bi trebale dostaviti poslovne rezultate krajem rujna.

Iako se kašnjenja u podnošenju predaji godišnjih rezultata rijetko kažnjavaju, ona mogu dovesti do kaznenog progona direktora tvrtke, što uključuje glavnog izvršnog direktora Revoluta Nikolaja Storonskog, pa i građanskih kazni protiv same tvrtke.

Revolut je nedavno proslavio sedam godina od osnutka, a danas ima oko 20 milijuna korisnika i tržišna vrijednost iznosi mu 33 milijarde dolara.

Financial Times navodi da su, uz takav brz rast, doživjeli zabrinjavajući 'egzodus' top menadžera – u posljednjih nekoliko mjeseci ostavke su dali voditeljica za procjenu i mjerenje rizika Victoria Stubbs, voditeljica regulatorne usklađenosti Justine Wootton i službenik za izvješćivanje o pranju novca Mathew Seneviratne.


Komentari članka

Vezani članci

Revolut ruši rekorde: profit skočio 57 posto

25.03.2026.

Rast prihoda i pretplata potvrđuje održiv model, dok u Hrvatskoj sve više konkurira klasičnim bankama i povećava bazu korisnika

Predstavljen novi zakon: nema više sitnih slova kod ugovaranja kredita

09.03.2026.

Nema više sitnih slova pri ugovaranju kredita, oglašavanja kredita kao rješenja financijskih problema, a uvode se i stroži kriteriji kreditiranja. Barem bi tako trebalo biti ako se do kraja godine uvede novi Zakon o potrošačkim kreditima predstavljen dana

Kako su Hrvatska i Vujčić šokirali Europu: "Ovo nije nitko očekivao, pa tek su ušli u eurozonu"

21.01.2026.

Njegovo imenovanje na poziciju potpredsjednika Europske središnje banke predstavlja veliko iznenađenje, piše ugledni Politico

Paket besplatnih bankarskih usluga: Ljudi se žale, a banke tvrde da nema trikova

09.01.2026.

U HUB-u ističu da besplatan paket bankarskih usluga za sve građane ne postoji ni u jednoj drugoj članici Unije

Revolut sada vrijedi čak 75 milijardi dolara, ulagač im je i Nvidia

27.11.2025.

Globalna fintech kompanija potvrdila je vodeći status na tržištu završetkom dokapitalizacije koju su predvodili veliki svjetski investitori, sve uz snažan rast prihoda i globalnu ekspanziju poslovanja

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1564 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1651 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1333 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 529 članka imaju tag obrazovanje
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke