Poduzetnički portal · Članak
PLITVICE - Ministar turizma Damir Bajs je u utorak je na Plitvičkim jezerima, tijekom prve sjednice Povjerenstva za pripremu turističke sezone 2009., najavio skoro redefiniranje turističkih ciljeva, odnosno akcijski plan za turizam u sklopu antirecesijskih mjera hrvatske vlade. Akcijski plan sadrži tri mjere, s tim da je veći dio dopunske promidžbe, prve mjere, već odrađen. Bajs je najavio i da će se nizom novih beneficija ići i prema domaćem gostu, dok je kao treću mjeru istaknuo razvoj hrvatske turističke konkurentnosti, odnosno potrebu da se ponudi bolji proizvod po nižoj cijeni.
Vjernost turista istaknuo je kao glavnu ovogodišnju prednost, budući da 27 posto gostiju dolazi šest i više puta, 33 posto tri do pet puta, a 21 posto dva puta.
»Činjenica je da nam stranci dolaze jer su zadovoljni i u tome vidimo našu prednost«, naglasio je Damir Bajs, dodavši kako će se u pripremu ovogodišnje turističke sezone utrošiti otprilike isti iznos kao i lani, oko šest milijardi kuna. Sezona bi po njemu trebala trajati cijele godine, a ne samo nekoliko ljetnih mjeseci.
Kruno Kovačević, glavni inspektor Državnog inspektorata, tvrdi kako je tijekom lanjske turističke sezone obavljeno gotovo 40.000 inspekcijskih nadzora. Zapečaćeno je 1749 smještajnih jedinica. Ukazao je i na sve veći rad na crno, tako da od lipnja do rujna 2008. 140 stranaca nije imalo poslovnu dozvolu, dodatnih 50 radnu dozvolu.
»Rad na crno jedan je od naših najizraženijih problema kojem ćemo i ove godine pokloniti veliku pozornost«, rekao je Kovačević, najavivši i niz ostalih mjera, poput pojačane kontrole iznajmljivanja, naplate i uplate boravišne pristojbe i slično. Najavio je, isto tako, pojačan nadzor u priobalnim županijama.
Predstavnik MUP-a Dražen Vitez također najavljuje pojačane policijske migracije tijekom ljetnih mjeseci. Iz unutrašnjosti prema obali i ovoga će ljeta preseliti oko 250 policajaca. Njima će se pridružiti i policajci iz šest europskih zemalja iz kojih nam dolazi najviše turista.
Porazan je podatak da je tijekom tri lanjska ljetna mjeseca na hrvatskim prometnicama smrtno stradalo 199 ljudi.
Da nam država i te kako ovisi o turizmu i turističkoj sezoni, potvrdio je Ivica Mladineo, predstavnik Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave.
»Ako sezona bude loša, svi ćemo upasti u probleme. Mi iz Porezne uprave pripremamo se uvesti više reda u turističkoj sezoni, posebice na moru«, naglasio je Mladineo.
Doznali smo, isto tako, da će hrvatski veleposlanici ove godine imati poseban zadatak da snažnije nego ikad dosad reklamiraju naš turizam.
Plitvice pune optimizma
Branislav Šutić, novi ravnatelj Javne ustanove Plitvička jezera, smatra kako bi ove godine usprkos krizi Plitvička jezera mogla privući milijun gostiju, oko 50.000 više nego lani. Naglasio je kako su trenutačne predbilježbe jednake lanjskima, da se nastoji produljiti boravak gostiju te da su posebno zadovoljni grupama iz Japana. Isto tako, najavio je posebne programe, popuste, prema domaćim osnovnim i srednjim školama.
Komentari članka
Vezani članci
Grand Park Rovinj prvi i jedini hrvatski hotel na prestižnoj listi 50 najboljih u svijetu
07.11.2025.Luksuzni hrvatski hoteli nastavljaju osvajati prestižna svjetska priznanja. Tako je Grand Park Rovinj, dio Maistra Hospitality Group, prvi je i jedini hrvatski hotel uvršten među 50 najboljih hotela svijeta prema prestižnoj listi The World’s 50 Best Hotel
Opatija u slatkom izdanju: Festival čokolade donosi čokoladno blaženstvo
07.11.2025.U opatijskom čokoladnom blaženstvu ljubitelji slatkih okusa moći će uživati tijekom cijelog studenog, a posebice od 7. do 9. studenog, kada će se održati najdugovječnija manifestacija posvećena čokoladi u Hrvatskoj
Hrvatski turizam predstavlja se u Londonu, sve veći fokus na AI i nove tehnologije
04.11.2025.Hrvatski turistički profesionalci predstavit će ponudu hrvatskog turizma i razgovarati s poslovnim partnerima od 4. do 6. studenoga na jednoj od vodećih svjetskih turističkih burzi, WTM London, koja će ove godine u jubilarnom 45. izdanju okupiti rekordnih
Dubrovnik: U zračnoj luci prvi put dočekan tromilijunti putnik
31.10.2025.Dubrovačka Zračna luka Ruđer Bošković prvi je put probila brojku od 3 milijuna putnika u jednoj godini. Potvrda je to Dubrovnika kao jedne od naših najpoželjnijih avio destinacija, i to ne samo u ljetnim mjesecima...
U Opatiji sajamski dani za Festival čokolade i Advent
30.10.2025.U svrhu proširenja turističke ponude usluga, roba i proizvoda tijekom nadolazećih manifestacija i blagdana na području Grada Opatije proglašeni su sljedeći sajamski dani: 9. studenog za vrijeme manifestacije “19. Festival čokolade”, te od 28. studenog 202
Tag cloud
- 2798 članka imaju tag turizam
- 2647 članka imaju tag hrvatska
- 1763 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1056 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 663 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 505 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 415 članka imaju tag hnb
- 423 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
