Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Srp 2009

Nadzorom nad nalozima ZSE sprečava manipulacije

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Tin Bašić  

Nadzorom nad nalozima ZSE sprečava manipulacije

Osim promjene strukture tržišta kapitala uvođenjem nove najviše kotacije “Prime marketa”, ukidanjem Usporednog tržišta, čime je 97 dionica otišlo s burze i uvođenjem Multilateralne trgovinske platforme (MTP), nova pravila Zagrebačke burze omogućila su još jedan novitet – “Segment za promatranje”. Sada Zagrebačka burza izdvaja dionice koje detaljnije promatra, a koje su zbog nekog razloga podložne manipulaciji.

Primjerice, kada kompanija objavi poziv za Glavnu skupštinu na kojoj se odlučuje o isplati dividende, ili je riječ o preuzimanju kompanije, može se dogoditi određena manipulacija cijenom dionice, bilo da je riječ o mogućnosti pada ili rasta vrijednosti dionice uzrokovanog pojačanom kupnjom, ili pak pojačanom prodajom dionica.

Prate se nalozi
Glavni cilj “Segmenta za promatranje” jest upozoriti investicijsku javnost o materijalnim činjenicama određene kompanije. Kako nam pojašnjavaju sa Zagrebačke burze, dionice se izdvajaju, promatraju se nalozi i kretanje cijene dionice. Analiziraju se transakcije, a ako se primijeti nešto što bi moglo biti sumnjivo, kao što je primjerice natprosječna kupnja ili prodaja dionica, zove se broker koji je izdao nalog. Istodobno se kontaktira izdavatelj je li možda došlo do nove materijalne činjenice koja bi mogla utjecati na kretanje cijene.

Hanfa dalje preuzima
Prema pravilima Zagrebačke burze, izdavatelj može biti razvrstan u segment promatranja ako ne izvršava ili sa zakašnjenjem izvršava obveze prema burzi, ako je u procesu ponude za preuzimanje ili je dana namjera preuzimanja te ako je u postupku podjele ili spajanja ili na tržištu postoje neprovjerene glasine koje mogu znatnije utjecati na cijenu dionice. Ako se otkrije da bi moglo doći do manipulacije ili je već došlo, dalje se za sankcije brine Hanfa koja detaljnijim nadzorom izdaje prekršajne ili kaznene mjere.

“Svaki novitet u kojem se radi na razvoju domaćeg tržište kapitala je dobar, međutim ove promjene ne mijenjaju ništa bitno i za zainteresirane strane je ipak primarno uvođenje potpuno novih proizvoda”, izjavio je za Poslovni dnevnik analitičar Fima Vrijednosnica Tomislav Kesić. Hoće li se nove proizvode uvoditi kroz kupnju stranog “know-howa”, integraciju s nekom od stranih burzi ili razvojem vlastitih proizvoda prema uzoru na strane burze, odluka je koja je stavljena pred menadžment burze, kritizira Kesić. Ipak, burza ne može pratiti mogućnost eventualnih manipulacija na izvanburzovnom tržištu (OTC). Naime, kako to tržište nije dio ZSE, nego se investitori bilateralno dogovaraju o količini i cijeni kupnje, odnosno prodaje dionica, nadzor radi Hanfa. Koliko će ta mogućnost praćenja pridonijeti većoj informiranosti ulagača, nemoguće je procijeniti.


Komentari članka

Vezani članci

Bosqar Invest alocirao ulagateljima 5,88 milijuna dionica

24.06.2026.

Bosqar Invest izvijestio je da je alocirao ulagateljima 5,88 milijuna novih dionica, za koje su uplatili 150 milijuna eura, ocijenivši i da je riječ o dosad najvećoj sekundarnoj ponudi dionica na hrvatskom tržištu kapitala.

Dionice Atlantic grupe porasle za 4,42 posto

02.03.2026.

Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak se očekuje oprezno trgovanje, a investitori će pratiti zbivanja na globalnim burzama, nakon što su Izrael i SAD napali Iran, pri čemu je vidljivo preusmjeravanje kapitala u sigurna utočišta poput zlata, a pozorno se prat

Izlasci na burzu u srednjoj Europi: Malo izdanja, puno signala

09.01.2026.

Ako gledamo prošlu godinu, u CEE regiji je osim Zagrebačke burze IPO imala samo Varšavska burza na koju je izlistana Diagnostyka

Crobexi u ovoj godini porasli više od 20 posto

30.12.2025.

Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje mirno trgovanje jer se posljednjeg trgovinskog dana ove godine ne očekuju značajnije vijesti, dok su Crobexi na putu velikih dobitaka u ovoj godini.

Osječki ugostitelji prosvjeduju: Inspekcijski nadzori traju po tri sata i tjeraju goste iz klubova

07.11.2025.

Trebaju li inspekcijski nadzori noćnih klubova i ugostiteljskih objekata trajati po tri i više sati i trebaju li zbog toga ispaštati i gosti i domaćini, pitaju se osječki ugostitelji nakon inspekcijskih nadzora koje su proteklih nekoliko vikenda provodili

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk