Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

24 Tra 2023

M San Grupa korak po korak širi vlastitu proizvodnju

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Manuela Tašler  

M San Grupa korak po korak širi vlastitu proizvodnju

Prošla su vremena u kojima je distribucija tuđih proizvoda bila neupitno lukrativan biznis kao što je to bilo potkraj prošlog i početkom ovog stoljeća kad je Stipo Matić osnovao M SAN, tvrtku kojoj je primarna djelatnost distribucija računalnog hardvera, softvera i potrošačke elektronike. U to vrijeme na hrvatskom je prodajnom tržištu IT opreme konkurencija bila skromna, glavnu je riječ vodio HG Spot, a internetske trgovine poput Alibabe bile su udaljene još cijelo desetljeće.

S mrežom u kojoj je više od 6100 partnera u regiji te s distribucijskim ugovorima s više od pedeset vodećih svjetskih brendova informatičke opreme i potrošačke elektronike, distribucija i logistika još su primarna djelatnost M SAN Grupe, kompanije osnovane samo dvije godine nakon utemeljenja tvrtke M SAN i na koju je preneseno njezino poslovanje. Strategija razvoja od početka se temeljila na jačanju portfelja sa svim većim svjetski poznatim brendovima informatičke opreme i potrošačke elektronike, a u posljednjih dvadesetak godina, otkad je M SAN Grupa registrirala svoj prvi brend Vivax, vidljiva je bila i dugoročna strateška orijentacija korak po korak ​prema vlastitoj proizvodnji.

U 28 godina postojanja ništa se u toj kompaniji nije događalo naglo i preko noći. Promatrajući njezin razvoj sa strane, čovjek stječe dojam da njezin osnivač, vjerojatno najsamozatajniji među nemalim brojem samozatajnih hrvatskih poduzetnika, svaki svoj potez planira godinama, kao da ima na raspolaganju sve vrijeme ovoga svijeta. No možda se varamo. Napokon, radi se o kompaniji koja je u prošloj godini ostvarila ukupan prihod od gotovo 330 milijuna eura, po čemu je najveća hrvatska tvrtka u IT branši, tri puta veća od iduće po veličini IT tvrtke u Hrvatskoj, King ICT-a, također u vlasništvu Stipe Matića, koji je prema tome doista stvarni king hrvatskog, ali i regionalnog IT tržišta.

U prvoj polovini svoga dosadašnjeg vijeka M SAN Grupa bila je ponajprije fokusirana na širenje svoje distribucijske djelatnosti po regiji, a uz nju i logističke te servisne djelatnosti, što osnivanjem vlastitih tvrtki pod imenom Kim Tec, što preuzimanjem domicilnih. Paralelno s aktivnostima širenja distribucije po regiji počeli su i razvoj i proizvodnja vlastitih robnih marki, kojih u portfelju M SAN Grupe sad ima pet, a koje pokrivaju vrlo širok spektar uređaja, računala, komponenata, električnih bicikala i romobila.

Proizvodi pod vlastitim robnim markama proizvode se u Kini, Turskoj, Srbiji i Hrvatskoj.

Veći dio proizvodnje realizira se u pogonima trećih osoba, a manji dio otpada na pogone kompanije MS Industrial, Matićeve​ joint venture tvrtke u Kini. U vlastitim pogonima M SAN Grupe u Beogradu i Rugvici pokraj Zagreba proizvode se, odnosno sklapaju, osobna računala marke MSGW i TV uređaji pod markom Vivax, a od prošle godine u pogone u Rugvici iz Kine je preseljeno i sklapanje električnih bicikala marke MS Energy. Uzgred, Vivax je jedan od rijetkih europskih brendova potrošačke elektronike koji svoje proizvode izrađuje na europskom tlu.

Da strategija razvoja vlastitih marki postaje sve važnija, može se iščitati i iz toga što je M SAN Grupa nedavno objavila obvezujuću ponudu za preuzimanje bjelovarske tvrtke Data Link, male, ali visokotehnološke tvrtke koja razvija vlastite proizvode. Data Link ima ono što joj treba: proizvodnju specijalne LED rasvjete, proizvodnju elektronike te projektno orijentirana tehnološka rješenja za različite globalne naručitelje. M SAN Grupa pak ima ono što treba Data Linku – odlično razvijenu distribuciju.

Cijeli članak od M San grupi čitajte u digitalnom ili tiskanom izdanju Lidera.


Komentari članka

Vezani članci

Abysalto – nova hrvatska softverska kompanija koja okuplja više od 300 IT stručnjaka

20.05.2025.

Spajanjem softverskih odjela KING ICT-a, Omega Softwarea i Aktivisa stvoren je nova IT kompanija s ambicijama međunarodnog širenja

M San grupa preuzela prištinski Asc Tec

24.05.2024.

M San grupa potpisala je ugovor o stjecanju sto postotnog vlasničkog udjela u kosovskoj kompaniji Ask Tec čije je sjedište u Prištini. Asc Tec je do sada bio u vlasništvu Stipe Matića, osnivača M San grupe, a preuzimanje prištinske kompanije, kako stoji u

MS Energy predstavio nove e-bicikle i e-romobile, fokus na sigurnosti i potrebama korisnika

22.03.2024.

MS Energy, brend M San grupe i vodeći brend za e-mobilnost u Hrvatskoj i regiji, predstavio je novu seriju svojih e-bicikala i e-romobila.

KING ICT u ovoj godini bilježi rast od 10 posto, a cilj im je - širenje na inozemna tržišta

13.12.2023.

Nakon Omega Softwarea, KING ICT Grupi se ove godine pridružila i tvrtka Alter Info, čime je proširena lepeza usluga i proizvoda u području kibernetičke, odnosno informacijske sigurnosti, ključne za suvremeni svijet i poslovanje.

Službeno je: M SAN Grupa preuzima 100 posto poslovnih udjela Data Linka

09.05.2023.

Podsjećamo, M SAN Grupa je predala obvezujuću ponudu za stjecanje stopostotnog udjela u tvrtki Data Link iz Bjelovara još početkom travnja, što je za Lider tada potvrdio Darko Crha, direktor i suvlasnik Data Linka koji će nakon preuzimanja i dalje voditi

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke