Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

03 Ruj 2019

Kupio mehanizaciju i 250 sadnica oraha

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Marija Lešić Omerović  

Kupio mehanizaciju i 250 sadnica oraha

Među brojnim poljoprivrednicima koji su povukli značajna nepovratna sredstva preko Ministarstva poljoprivrede kako bi lakše unaprijedili svoje poslovanje je i 32-godišnji Perica Kurbanović iz Drenovaca. Odobreno mu je izdašnih 372.000 kuna, a riječ je o novcu iz EU fondova koji se dodjeljuje u sklopu Programa ruralnog razvoja RH.

Novi trendovi
Prošao je na Mjeri 6.1.1. za potporu mladim poljoprivrednicima, ulaganja u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnom području, razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava, te ulaganja u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima.

Na natječaj su se mogli prijaviti mladi poljoprivrednici stariji od 18 i mlađi od 40 godina koji posjeduju odgovarajuća stručna znanja i vještine te su prvi put na poljoprivrednom gospodarstvu postavljeni za nositelja poljoprivrednog gospodarstva, ali ne duže od 24 mjeseca prije podnošenja Zahtjeva za potporu. Perica zajedno s ocem Ivicom obrađuje 34 hektara zemlje na kojima proizvode kukuruz, soju, žito, ječam i uljanu repicu. Kaže da se od poljoprivrede može pristojno živjeti, ali se mora i jako puno raditi. To je, kaže, tvornica na otvorenom koja zahtijeva stalni angažman, ali i okretanje nekim novim trendovima i proizvodnjama koje će donijeti dodatne prihode. Stoga se odlučio okušati u proizvodnji orašastih plodova. Dobivena sredstva je, osim u nabavu poljoprivredne mehanizacije, strojeva i opreme, uložio i u kupnju 250 sadnica oraha koje je posadio na površini od 2,5 hektara.

Godine čekanja
- Izvan naselja imamo jedan mali salaš koji okružuje oko 3,5 hektara zemlje i koji planiramo dodatno urediti i od tog prostora napraviti svojevrsnu oazu parkovnog tipa. Jesenas smo posadili orahe koji se lijepo razvijaju i koji bi za nekoliko godina trebali dati prvi plod. Kada sam ih kupio, to su bile dvogodišnje sadnice i još malo će im biti tri godine, a orahu treba pet godina od sadnje da bi krenuo rađati, tako da za približno četiri godine očekujemo prve plodove - priča nam Perica Kurbanović.

Podsjeća da je svako slavonsko domaćinstvo u svome dvorištu nekada imalo barem jedan orah koji je, osim ukusnih jezgri ploda koje su služile za pripravljanje kolača, svojom golemom krošnjom pružao i ugodnu hladovinu. Danas su ga na slavonskim okućnicama zamijenile neke druge voćke koje zauzimaju vrlo malo prostora, a orah se preselio u nasade. I oni su, međutim, rijetki unatoč tome što ga se ne proizvodi dovoljno i što se najveće količine oraha uvoze. Razlog tomu je zapravo i njegov najveći nedostatak, a to je što se na pravi urod mora čekati 15 godina. Većina proizvođača je nestrpljiva, ne može toliko dugo čekati pa sade nešto što će im prije vratiti uloženo. Međutim, kada orah počne donositi urod, čak 90 posto tog uroda je prihod, a trošak je zanemariv.

U PLANU I KONTINENTALNI BADEM
Na orasima Perica ne planira stati. Uz njih će, kaže, posaditi i kontinentalni badem koji dobro podnosi hladnije klimatske uvjete i pogodan je za sadnju i na našem području. A prema iskustvima proizvođača, mogao bi biti solidan izvor prihoda.

- Ako se stvari poslože, preostali prostor na salašu planiramo iskoristiti za sadnju badema. Uz poljoprivredu, odlučili smo se i za dodatnu proizvodnju kako bismo popravili financijsko stanje, a podizanje trajnih nasada činilo se kao dobra ideja. Hoćemo li u tome uspjeti, pokazat će vrijeme - zaključuje.


Komentari članka

Vezani članci

U VSŽ-u kreću u spas proizvodnje jabuka - milijun eura potpora i hladnjača koja će promijeniti tržište

15.07.2026.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji posljednjih deset godina bilježi se konstantno smanjenje površina pod nasadima jabuke - 2015. godine pod jabukom je bilo 468 hektara, a u 2025. godini gotovo 120 hektara manje. Kako bi pomogla proizvođačima jabuke, Županij

VSŽ otvara javni poziv vrijedan 330.000 eura: Poduzetnici mogu dobiti do 5.000 eura za razvoj poslovanja

15.07.2026.

VINKOVCI - VSŽ otvara javni poziv težak 330.000 eura za potporu gospodarstvu, a pojedinačni iznosi kretat će se od 500 do 5000 eura po korisniku. Mikro, mali i srednji poduzetnici i obrtnici novac će moći uložiti u nove strojeve, opremu, uređenje prostora

Obrtnici pretekli poduzetnike, stiže 1,4 milijuna eura za gospodarstvo

14.07.2026.

Broj je aktivnih obrta u Osječko-baranjskoj županiji premašio broj poduzetnika, obveznika poreza na dobit, i to je, uz već otprije iznesene podatke o rekordnoj zaposlenosti (98,5 tisuća) i nikad manjoj nezaposlenosti (manje od osam posto), još jedan očit

Berba marelica u punom jeku: Evo kakvi su prinosi

29.06.2026.

Berba marelica na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Olivera Pavića započela je sredinom lipnja i traje u skladu sa sortimentom.

U Soljanima pod lubenicom 40 do 50 ha: U izvrsnoj su kondiciji, bliži se i berba

22.06.2026.

Na istoku Lijepe naše, u Soljanima, mjestu koje je već godinama poznato po uzgoju lubenica, poljoprivrednici s optimizmom gledaju prema ovogodišnjoj berbi. Među njima je i Stjepan Ćurdo, koji se proizvodnjom ovog, zapravo, povrća, bavi već više od 30 godi

Tag cloud

  1. 2882 članka imaju tag turizam
  2. 2726 članka imaju tag hrvatska
  3. 1512 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1817 članka imaju tag svijet
  5. 1403 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 543 članka imaju tag krediti
  9. 1664 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1357 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1086 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 457 članka imaju tag start up
  28. 541 članka imaju tag porezi
  29. 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 495 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk