Poduzetnički portal · Članak
Nova dobra vijest iz poduzetničkog svijeta u ovim recesijskim vremenima stigla je iz Atlantic Grupe, s objavom da je ta kompanija u prvom tromjesečju ostvarila 24,24 milijuna kuna neto dobiti, 26,1 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, kad je dobit iznosila 17,9 milijuna kuna.
Atlantic Grupa je u prvom tromjesečju ostvarila 498,4 milijuna kuna ukupnih prihoda, što je rast od 13 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Neki bolji nego lani, drugi u gubicima
“Pravodobnim restrukturiranjem poslovanja, odgovornim planiranjem i kontrolom troškova, Atlantic Grupa je tijekom prva tri mjeseca tekuće godine, unatoč otežanim uvjetima poslovanja u recesijskom okruženju, nastavila ostvarivati odlične rezultate i zadržala dobru razinu likvidnosti.
Mjeseci koji su pred nama i dalje nose izazove s kojima se u Hrvatskoj i globalno suočavamo još od prošle godine, no uvjereni smo da odgovornom poslovnom i razvojnom strategijom možemo nastaviti ostvarivati dobre rezultate tijekom 2009.“, komentirao je rezultate poslovanja Mladen Veber, stariji potpredsjednik Alantic Grupe za operativno poslovanje.
Iako se za prvi kvartal ove godine predviđa pad bruto domaćeg proizvoda od najmanje pet posto, domaće velike tvrtke su, prema do sada objavljenim podacima, ipak uspjele ne samo preživjeti, nego u dosta velikom broju slučajeva profitabilno poslovati, a poneke su i poboljšale rezultate poslovanja u odnosu na isti kvartal prošle godine.
Na pitanje je li upravo “pravodobno restrukturiranje poslovanja“ razlog tim rezultatima dobrog dijela domaćih tvrtki, Zdeslav Šantić, direktor Direkcije ekonomskih istraživanja Raiffeisen Consultinga, rekao nam je kako se može reći da se dio tvrtki zaista počeo ozbiljnije restrukturirati, ali da ipak treba pričekati ostatak godine da se daju konačni rezultati.
Nexe, Magma, Pliva...
Šef te direkcije nesumnjivo je u pravu, jer je pad investicijske i potrošačke potrošnje u Hrvatskoj sve jači i recesijska će spirala posve sigurno tražiti svoj “danak“.
To su već osjetile tvrtke poput Nexe grupe (u tablici koju donosimo uz tekst prikazane su samo tvrtke koje su ostvarile profit), koja je ostvarila gubitak od 67,7 milijuna kuna, Viadukt je u minusu od 52,2 milijuna, Pliva od čak 677 milijuna (ali uz visok trošak restrukturiranja od 836 milijuna), Magma je, unatoč smanjivanju broja zaposlenih od 24,4 posto, ostvarila gubitak od 14,6 milijuna.
Loše je investicijsko poslovanje Hrvatsku poštansku banku odvelo u minus od 28,5 milijuna kuna, a loše prolaze i turističke tvrtke, pa je tako Istraturist zabilježio gubitak od 41 milijun kuna, za 11 posto veći od prošlogodišnjeg, dok je Excelsior također u minusu od 9,4 milijuna.
Neke su gospodarske i uslužne grane prošle lošije od drugih, ali očito je da u istim sektorima postoje znakovito različiti rezultati kompanija. A to govori da su tvrtke koje su na vrijeme provele “pravodobno restrukturiranje poslovanja“ ipak uspjele u manjoj ili većoj mjeri odoljeti krizi.
Komentari članka
Vezani članci
Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli
29.07.2026.Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov
Startup traži uhodanu tvrtku. Žele ju prepustiti svom AI direktoru
29.07.2026.AI bi nadgledao područja poslovanja koja pokrivaju cijene, marketing, korisničku podršku, financije i operacije. Cilj je udvostručiti prihod preuzete tvrtke u samo šest mjeseci.
Nitko ne želi biti šef: Zašto generacija Z ne želi napredovati?
23.07.2026.Za generaciju Z, uspjeh u karijeri više nije definiran napredovanjem, a mnogi daju prednost ravnoteži između poslovnog i privatnog života nad većom odgovornošću i duljim radnim vremenom.
Osnivači 50+: Zašto su zrelost i iskustvo ključ uspjeha startupa?
21.07.2026.Istraživanja potvrđuju da su najuspješniji osnivači ljudi u četrdesetima i pedesetima koji već imaju iskustvo vođenja timova i projekata
Ante Mandić: Od prodaje sati do prodaje sposobnosti
21.07.2026.Klasična konzultantska ili IT-uslužna tvrtka mjeri se kroz iskoristivost konzultanata, broj naplativih ljudi, dnevnu cijenu, bench, bruto maržu, fluktuaciju i brzinu zapošljavanja. Te metrike pokazuju disciplinu isporuke i monetizaciju stručnog rada.
Tag cloud
- 2893 članka imaju tag turizam
- 2730 članka imaju tag hrvatska
- 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 704 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 545 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 461 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
