Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Tra 2017

Kraj bitke za kontrolu nad Pevecom, Osijek prodaje dionice da namiri dug

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Ana Blašković  

Kraj bitke za kontrolu nad Pevecom, Osijek prodaje dionice da namiri dug

Tijekom najžešće borbe za kontrolu nad trgovačkim lancem koji je preživio stečaj s obje strane pljuštale su teške optužbe.

U sjeni krize Agrokora u posljednje vrijeme ostalo je niz događanja na gospodarskoj sceni, a među kojima i kraj borbe dioničara za prevlast nad Pevecom.

U tom simbolu rijetko uspješnog izlaska iz stečaja, osječka distributerska tvrtka Dicentra mjesecima je dokupljivala dionice te krajem ožujka iskočila na prvo mjesto ljestivice najvećih dioničara sa 19,7 posto.

Prodali konkurentima?
Suparnička strana, Maloprodajna ulaganja vlasnika Samoborke Želimira Kodrića, potvrdila je Lideru da je prodala paket od 17,5 posto, i to neslužbeno, upravo konkurentskom taboru. Preslagivanje dioničara i dalje je u tijeku, a ovih dana je prodaju 763 dionice koje vuče još od stečaja, po drugi puta oglasio i grad Osijek. Pročelnik za financije i nabavu David Krmpotić rekao nam je da je "stari" Pevec gradu ostao dužan više od pola milijuna kuna za komunalnu naknadu pri čemu im je u stečaju otpisano 85 posto, a ostatak pretvoren u dionice.

Odlukom Gradskog vijeća traži se najmanje 177,3 kune po dionici budući da je prethodno najbolji ponuđač odustao prije potpisa ugovora. Na pitanje zašto se paket naprosto nije proda na burzi na kojoj se trenutno Pevecom trguje po 235 kuna, u Osijeku kažu da je odluka iz prosinca pa se cijena ne može retrogradno mijenjati. "Službeni stav Grada Osijeka je da želimo biti maksimalno transparentni i pozivamo sve pravne i fizičke osobe da se jave na poziv. Tko da više, postat će vlasnik", kaže Krmpotić.

Pljuštale optužbe
Tijekom najžešće borbe za kontrolu s obje strane pljuštale su teške optužbe. Jurica Lovrinčević, predsjednik Uprave Peveca, tvrdio je Kodriću tvrtka pod patronatom bivše uprave Darka Šketa služila kao bankomat, dok je Kodrić tražio veću transparentnost i hitno uvrštenje u najvišu kotaciju Zagrebačke burze što je odbijeno s opravdanjem da kompanija nije spremna. Slučajno ili ne, u prosincu je napadnut bivši osječki gradonačelnik i član Uprave za financije Krešimir Bubalo jer je, navodno, spremao najmanje dvije kaznene prijave.


Komentari članka

Vezani članci

Zaposleni, a siromašni: Sve više Hrvata radi, ali krajem mjeseca nema dovoljno za osnovne potrebe

11.08.2026.

Jaz između rada i pristojnog standarda možda najizravnije pogađa zaposlene u trgovini - više je rada, manje ljudi

Civinity dovršio kupnju Metusa, preuzeo 2.800 dizala u Hrvatskoj

28.07.2026.

Nakon preuzimanja Metusa za 2,44 milijuna eura litavska grupa najavljuje širenje poslovanja u Hrvatskoj i Sloveniji

Švicarski Travelnode akvizirao Rentlio. Mišulić: Put do uspjeha preko noći trajao 12 godina

26.07.2026.

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju osnivač Rentlija Marko Mišulić otkriva kako su se odlučili za prodaju, zašto su tako dugo odbijali investitore - i žele li hotelijeri postati 'vibe coderi'.

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

Njemački div kupio većinu hrvatske tvrtke. Šušnjar: Diskrecija je moje srednje ime

13.07.2026.

MINISTAR gospodarstva Ante Šušnjar komentirao je danas interes njemačkog obrambenog diva Rheinmetalla za Hrvatsku, rast cijena energenata i moguće Vladine intervencije, te je odgovorio na kritike vezane uz politiku plaća i inflaciju. Najavio je da bi Rhei

Tag cloud

  1. 2900 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1521 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1827 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1324 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1093 članka imaju tag menadžment
  15. 708 članka imaju tag tehnologija
  16. 1189 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 546 članka imaju tag porezi
  21. 375 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 527 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 462 članka imaju tag start up
  28. 430 članka imaju tag vlada
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 516 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk