Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Srp 2020

KORONAEKONOMIJA: Država prisiljava uvoznike da maske spaljuju ili – doniraju?!

Izvor: www.lider.media · Autor: Goran Litvan  

KORONAEKONOMIJA: Država prisiljava uvoznike da maske spaljuju ili – doniraju?!

Dok od kompromitiranog i politiziranog stožera protiv korone dolaze objašnjenja da se epidemiološke restrikcije ne uvode zbog turizma, iz tog sektora krenuo je pravi val kritika. Stranci su nakon sramežljivih naznaka optimizma u lipnju sad počeli otkazivati rezervacije. Ne boje se da će se zaraziti u Hrvatskoj, ali strah ih je da će nakon povratka iz nje morati u samoizolaciju jer je Hrvatska proteklih dana bila među šest država Europske unije s najviše novooboljelih. Predsjednik Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić bio je jasan: 'Hrvatska ne bi smjela ugroziti sektor koji čini 20 posto BDP-a zbog nekoliko noćnih klubova i svadbi.'

Sve više izlazi na vidjelo interesna povezanost 'epidemioloških' odluka s pojedinim zainteresiranim branšama, od političkih interesa omeđenih stranačkim izborima u HDZ-u i parlamentarnim izborima. I to nije jedini grijeh. Pravi nered vlada na tržištu higijenskih potrepština nužnih za borbu protiv korone.

Nekim uvoznicima koji su kupili kirurške maske inspektori su zabranili da ih puste na tržište i nalagali da ih spale ili – doniraju bolnicama? Zbog toga se dio već nabavljenih i plaćenih masi komisijski spalilo. Drugi uvoznici istodobno su maske iz iste kineske pošiljke, iz istog čartera, prodavali bez problema.

Državne manipulacije sežu i do carine. Ondje danima bez ikakva logičnog razloga leže pošiljke koje čekaju da ih se ocarini. Insajderi najavljuju moguću novu rundu nestašice rukavica, a uskoro i maski. A kad se jednog dana sve to ocarini, bit će na tržištu skuplje zbog troškova koji se naplaćuju zbog ležarine na carini.

U prvi mah pohvalio bih carinsko otezanje – kad bi bila riječ o zaštiti hrvatske proizvodnje. Međutim, domaća industrija nema kapacitete da pokrije hrvatske potrebe za maskama, pogotovo nakon ovotjedne 'nove normale' prema kojoj je nošenje maski obvezno za kupce u svim trgovinama. A i država baš nema neki sentiment prema domaćim proizvođačima. Osjetljivija je na interese svojih povjerljivih povezanih uvoznika. Zato ceh u višoj cijeni plaćaju kupci i ostatak poduzetnika koji se ne znaju ili ne žele prilagoditi takvome 'javno-privatnom partnerstvu', pa i pod cijenu da moraju uništiti svoje proizvode.


Komentari članka

Vezani članci

Poduzetnici protiv Vladinih mjera: "Prave nas budalama"

07.06.2026.

Udruga Glas poduzetnika pokrenula je peticiju "Ne novim nametima", a odaziv je velik, potpisalo ju je preko 20 tisuća građana

Turistička sezona očekuje se s optimizmom i oprezom: Hoteli bilježe stabilnu rezervaciju, otkazi uglavnom iz SAD-a i Azije

03.04.2026.

Više od polovine hotelskih objekata u Hrvatskoj bilježi stabilan booking u odnosu na isto razdoblje prošle godine, i po broju dolazaka i po dužini noćenja, dok ih trećina bilježi rast rezervacija od tri do šest posto, pa domaće turističke tvrtke unatoč po

Srpanjski pad u turizmu nije loša vijest, sezona je u skladu s očekivanjima

20.08.2025.

Troškovi rada u prvom polugodištu rasli su u Hrvatskoj 12 posto, a na Mediteranu samo četiri posto.

Investicije u hotele u Hrvatskoj vraćaju se tijekom 12 godina

03.06.2025.

Analiza HUT-a potvrdila: Investicije u hotelski sektor stvaraju veliku dodatnu vrijednost, zaposlenost i proračunske prihode

S prvim danom 2025. stupile na snagu brojne porezne izmjene

05.01.2025.

Kod turističkog najma, od početka 2025. raste paušalni porez, koji je dosad iznosio po krevetu od 19,91 eura do 199,08 eura. Njegova visina ovisit će o turističkoj razvijenosti općine ili grada, a kretat će se u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu.

Tag cloud

  1. 2892 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk