Poduzetnički portal · Članak
09 Ou 2017
Koncesija nad Zrćem ide Cocomu, planiraju uložiti 25 milijuna kuna
Izvor: lokalni.vecernji.hr · Autor: Martina Butorac
Na natječaj za zakup Zrća stigle su četiri ponude, Stručno povjerenstvo za koncesije na pomorskom dobru Ličko-senjske županije ocijenilo je da je ponuda konzorcija Cocomo najpovoljnija, a konačnu odluku donijet će Županijska skupština na sjednici 14. ožujka
Konzorcij šest tvrtki, među kojima je i tvrtka Josipa Klemma, Klemm Sigurnost, po svemu sudeći idućih 20 godina upravljat će jednom od najatraktivnijih plaža u Hrvatskoj – novljanskim Zrćem.
Naime, Stručno povjerenstvo za koncesije na pomorskom dobru Ličko-senjske županije među četiri ponude pristigle za zakup Zrća ocijenile su da je ponuda koju je dao konzorcij Cocomo najpovoljnija.
Nositelj ponude je zapravo trtka Cocomo d.o.o. u vlasništvu ugostitelja iz Novalje i vlasnika istoimenog kluba Josipa Šonje, a osim Klemmove zaštitarske tvrtke u konzorciju su još tvrtke Telur, ugostiteljski obrt Arkada, Vodeni sport Fero-Term i Kamgrad.
Neće otvarati nove klubove
U natječaju za zakup Zrća početna cijena za fiksni dio ponude bila je 207.997 kuna za plažu i 148.044 kune za ugostiteljske objekte, a konzorcij Cocomo je za stalni dio koncesijske naknade ponudio najviše - 1,3 milijuna kuna. Od budućeg koncesionara se u natječaju tražilo i tri posto prihoda ostvarenog obavljanjem djelatnosti i pružanjem usluga na plaži, a Cocomo je ponudio 3,60 posto prihoda.
Osim toga, najvjerojatniji budući koncesionari u Zrće planiraju uložiti 24.745.086 kuna u prve tri godine, a iz odluke Stručnog povjerenstva i nacrta ugovora vidljivo je kako se Zrće ne smije ograđivati, niti se može naplaćivati ulaz na plažu. Kako doznajemo od nositelja konzorcija, novljanskog ugostitelja Šonje, na Zrću ne planiraju otvarati nove klubove, već su se orijenitrali na ugostiteljske i sportske djelatnosti.
- Još nije ništa konačno dok se ne donese odluka na Županijskog skupštini i moguće je da će se ostali ponuditelji žaliti. Mi smo u svojoj ponudi izložili u što ćemo sve ulagati, a to neće biti klubovi jer ih ima dovoljno. Tamo su sada četiri velika kluba i nema smisla otvarati peti. Ulagat ćemo u sportsko-rekreacijski sadržaj, vodene tobogane, restorane, fast food, planiramo igralište za odbojku na pijesku, nogometno igralište – otkriva Šonje.
Gradonačelnik protiv zakupa
Osim Stručnog povjerenstva za koncesije na pomorskom dobru, njihovu ponudu podržao je i ličko-senjski župan Milan Kolić. Iako njihovo mišljenje nije obvezujuće, upućeni tvrde kako je sasvim izvjesno da je Cocomo pobjednik ovog natječaja te da je glasovanje na sjednici Županijske skupštine samo formalnost.
- Drago mi je da je netko konačno počeo brinuti o interesima Republike Hrvatske. U puno slučajeva pojedinci profitiraju od prirodnih resursa i zbog neuređenosti sustava iznosi za koncesije nisu na realoj razini. Sve je jasno kada se vidi koliko se do sada plaćala koncesija, a koliko ćemo mi platiti. Mnogi su nas htjeli minirati i to zbog svog vlastitog interesa – komentirao je Klemm. Konačnu odluku Županijska skupština donijet će 14. ožujka, a ostali ponuditelji - “Isla Nova”, “Black Sheep” i “Hostel Zrće" na tu se odluku mogu žaliti.
Treba napomenuti da se gradonačelnik Novalje Ante Dabo oštro protivi zakupu Zrća jer nije donesen urbanistički plan uređenja plaže. Najavio je i podnošenje upravne tužbe čim odluka o koncesiji bude donesena.
- Čim se donese rješenje o dodjeli koncesije za Zrće, mi pokrećemo upravni spor. Urbanističkog plana uređenja još nema i kod njegovog donošenja ne možemo biti taoci koncesionara - komentirao je gradonačelnik Dabo.
Komentari članka
Vezani članci
Turizam nam ozbiljno posustaje u utrci s Mediteranom. Već treću godinu zaredom padaju realni prihodi
15.04.2026.U odnosu na predpandemijsku 2019. Hrvatska realno ostvaruje oko petinu manje prihoda, pogoršanje je ubrzano, dok cijenama gotovo dosežemo prosjek EU-a
Ne prodaje se više smještaj nego doživljaj – kreativne industrije mijenjaju turizam Istre
15.04.2026.Marijana Dabo Percan predsjednica je Strukovne grupe kulturno-kreativnih industrija Kreativna Istra pri Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Pula, gdje aktivno djeluje na jačanju vidljivosti i gospodarske uloge sektora. Fokus njezina djelova
Uskrsna tradicija, sunce i toplo vrijeme: Predsezona u Dubrovniku i Splitu
10.04.2026.Uskrs označava službeni početak turističke predsezone u Dubrovniku. Ljetni red letenja uveden je prošlog vikenda u Zračnoj luci "Ruđer Bošković", a Stradun je danas bio pun posjetitelja iz svih krajeva svijeta. Najave za ljeto su odlične, pa ipak, promatr
Produženi uskrsni vikend u Hrvatskoj donio više od 411.000 noćenja
10.04.2026.Tijekom produženog uskrsnog vikenda u Hrvatskoj je ostvareno 121 500 turističkih dolazaka i 411 200 noćenja, pokazuju najnoviji podaci sustava e-visitor. Podaci za današnji dan još se obrađuju, no zanimljivo je da smo i bez uključenog ponedjeljka nadmašil
Slavonac prodaje aplikaciju za prijavu gostiju tisućama iznajmljivača i na Jadranu
09.04.2026.Završio je FERIT, na kojemu danas radi kao vanjski suradnik. Stekao je iskustvo u korporativnom svijetu, no ipak se odlučio biti poduzetnik. Njegova je aplikacija nastala lokalno, a koristi se nacionalno
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2698 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2002 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1649 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1329 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1071 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 490 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 510 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
