Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Lis 2022

Kako je povećanje cijena energenata utjecalo na poslovanje poduzeća u Hrvatskoj

Izvor: www.tportal.hr · Autor: tportal.hr  

Kako je povećanje cijena energenata utjecalo na poslovanje poduzeća u Hrvatskoj

Troškovi za energiju mikropoduzetnika te malih i srednjih poduzetnika već su u 2021. godini porasli za 18,6 posto, jer je trošak energenata lani porastao 32,7 posto. Za očekivati je nastavak negativnog trenda jer su u prvih sedam mjeseci ove godine troškovi energije porasli za dodatnih 80,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2021. godine

Za hrvatske poduzetnike 2021. godina bila je godina značajnog oporavka. Posebno su dobro prošli mikropoduzetnici te mali i srednji poduzetnici koji su se otpornima pokazali i na pandemijsku krizu, a koji su 2021. godine stvorili dodatnu vrijednost i u većoj zaradi, i u smanjenju dugoročnih obaveza, i u porastu zapošljavanja.

No, svaka godina krije svoje izazove: u 2021. godini, izazov se krio u povećanim troškovima energenata. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 2021. godine je cijena energije za poduzeća bila u prosjeku za 32,7 posto veća u odnosu na 2020., što se odrazilo i na poslovanje malih poduzeća, čiji su se rashodi za energiju u 2021. povećali za 18,6 posto u odnosu na 2020.

'Povećanje rashoda za energiju u 2021. ovisilo je o veličini poduzeća. Prosječan je rast cijena energije za tvrtke od 32,7 posto stoga povećao rashode za energiju mikropoduzeća za 8,6 posto, malih poduzeća za 20,5 posto, a srednjih poduzeća za 25,2 posto', kaže Maruška Vizek s Ekonomskog Instituta, Zagreb koji je ekskluzivno za Uplift.hr proveo ovu studiju.

Rashodi za energiju stoga su u 2021. u srednjim poduzećima iznosili ukupno 3,9 milijardi kuna, odnosno 2,07 milijuna kuna po poduzeću. U malim su poduzećima rashodi za energiju iznosili 3,8 milijardi kuna, odnosno 305.000 kuna po poduzeću. U mikropoduzećima su rashodi za energiju iznosili 2,9 milijardi kuna, odnosno 21.000 kuna po poduzeću.

Srednja su poduzeća ujedno i nešto podložnija promjenama cijena energenata od malih poduzeća i mikropoduzeća. Naime, udio rashoda za energiju u ukupnim rashodima srednjih poduzeća iznosi 2,4 posto, a udio je troškova energije u ukupno ostvarenoj neto dobiti te skupine poduzeća 45 posto. Istodobno je udio rashoda za energiju u ukupnim rashodima malih poduzeća 2,0 posto, a njihov je udio u ukupno ostvarenoj neto dobiti 35 posto. I konačno, udio rashoda za energiju u ukupnim rashodima mikropoduzeća iznosi 1,9 posto, a njihov je udio u ukupno ostvarenoj neto dobiti te skupine poduzeća 29 posto. Može se stoga zaključiti da se rast troškova energije u 2021. najsnažnije prelio na srednja poduzeća koja iskazuju i najveći energetski intenzitet i najveću izloženost njihove profitabilnosti na povećanje povećanja troškova energije.

Raspodjela troškova energije po županijama

Energenti su rasli u 2021. godini u čitavoj Hrvatskoj, osim u Koprivničko-križevačkoj županiji, no nisu svuda rasli jednako. Najveći rast troškova energije zabilježili su poduzetnici u Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje su se troškovi energije povećali za 63,3 posto i dosegnuli iznos od 329 milijuna kuna. Slijede zatim poduzetnici u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji gdje je rast troškova energije u 2021. iznosio 40,7 posto i gdje su troškovi iznosili 290 milijuna kuna. Visoke stope rasta troškova energije zabilježili su također mali poduzetnici u Zadarskoj (40,5 posto), Splitsko-dalmatinskoj (34,6 posto) i Dubrovačko-neretvanskoj županiji (35,0 posto).

'S obzirom da je i u 2022. dosad već zabilježen značajan rast cijena energenata, za očekivati je da će poduzetnici u tim županijama biti nešto izloženiji porastu cijena energenata u 2022. godini', pojašnjava Vizek.

Zaključke studije Ekonomskog instituta, Zagreb možete pročitati i na Uplift.hr


Komentari članka

Vezani članci

Davor Paić: Hrvatska brodogradnja ima budućnost

22.07.2026.

O biznisu luksuznih jedrilica i superjahti vrijednih stotine milijuna eura razgovaramo s vlasnikom K.S.P. Solutionsa i A-More Yachtsa. Hrvatska brodogradnja godinama se povezuje sa stečajevima, subvencijama i propuštenim prilikama. Ipak, postoje poduzetni

Osnivači 50+: Zašto su zrelost i iskustvo ključ uspjeha startupa?

21.07.2026.

Istraživanja potvrđuju da su najuspješniji osnivači ljudi u četrdesetima i pedesetima koji već imaju iskustvo vođenja timova i projekata

Istarski poduzetnici zatražili više od 28 milijuna eura kredita, dio sredstava već je gotovo potrošen

26.06.2026.

Kroz kreditnu liniju "Poduzetnik Istarska županija 2025." dosad je obrađen 151 zahtjev za dodjelom poduzetničkih kredita i zatražen iznos veći od 28,1 milijuna eura, izvijestila je u četvrtak Istarska razvojna agencija IDA.

Poreč prvi u Hrvatskoj: Možete li pogoditi o čemu se radi?

17.06.2026.

Poreč je vodeći hrvatski grad po broju novootvorenih poduzeća na tisuću stanovnika. Prema najnovijoj analizi poduzetničke aktivnosti, u Poreču se otvara 6,68 novih poduzeća na tisuću stanovnika, što je najbolji rezultat među svim hrvatskim gradovima i još

‘Na prvom poslu otišao sam na ručak i nisam se vratio. Griješite, učite, fokus je ključan’

08.06.2026.

Ista prostorija, oko 30 godina kasnije, mjesto – Fakultet elektrotehnike i računarstva. Možda jedni od dva najpoznatija FER-ovca, ovaj put ne sjede u klupama, već pred auditorijem i stotinjak studenata.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk