Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

07 Lis 2024

Je li Europska unija uzalud potrošila 12 milijardi eura za potpore eko uzgoju?

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Karolina Rastija  

Je li Europska unija uzalud potrošila 12 milijardi eura za potpore eko uzgoju?

Europski revizorski sud objavio je kako se dovodi u pitanje djelotvornost potpore EU-a za ekološki uzgoj budući da trenutna strategija ima, ističu, značajne nedostatke.

Trenutačna strategija za potpore ekološkom uzgoju u Europskoj uniji ima znatne nedostatke te ne postoje ni vizija ni ciljne vrijednosti za ekološki sektor nakon 2030., objavio je Europski revizorski sud, čime se dovodi u pitanje djelotvornost tih potpora.

Iako se, dodaju, milijardama eura koje EU osigurava svake godine povećala površina pod ekološkim uzgojem, premalo se pozornosti posvećuje uvjetima i potrebama u ekološkom sektoru. Zbog toga ekološka proizvodnja i dalje čini usku tržišnu nišu te revizori upozoravaju da EU vjerojatno neće uspjeti u svojim planovima za taj sektor.

Ističu kako su od 2014. do 2022. godine europski poljoprivrednici primili otprilike 12 milijardi eura potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) za prelazak na ekološki uzgoj ili očuvanje praksi ekološkog uzgoja, a do 2027. planira se još gotovo 15 milijardi eura.

Nije cilj samo povećanje eko površina
"Za trajni uspjeh nije dovoljno usredotočiti se samo na povećanje površine pod ekološkim uzgojem. Potrebno je učiniti više kako bi se pružila potpora tom sektoru u cjelini - razviti tržište i poticati proizvodnju", izjavila je Keit Pentus-Rosimannus, članica Suda zadužena za ovu reviziju. "U suprotnome riskiramo stvaranje asimetričnog sustava koji u potpunosti ovisi o financijskim sredstvima EU-a, a ne industrije koja raste zahvaljujući informiranim potrošačima", stoji u priopćenju.

Također, revizori su utvrdili da se u sklopu potpore u okviru ZPP-a mogu zanemariti okolišni i tržišni ciljevi. Na primjer, poljoprivrednici mogu primiti novac EU-a čak i ako ne primjenjuju plodored ili standarde dobrobiti životinja, koji su temeljna načela ekološkog uzgoja. Utvrdili su i da je uobičajena pravna praksa bila ishoditi odobrenje za upotrebu neekološkog sjemena pri sadnji ekoloških usjeva. "Ujedno ističu da trenutačno nije moguće izmjeriti na koji su se način ostvarile navodne koristi od ekološkog uzgoja za okoliš", tvrde.

Nedostaje vizija za razdoblje nakon 2030.
Nadalje, pojašnjavaju kako je svrha potpore u okviru ZPP-a bila nadoknaditi poljoprivrednicima dodatne troškove i izgubljene prihode koji su rezultat prelaska s konvencionalnog uzgoja na ekološki. Budući da ekološki poljoprivrednici nisu morali proizvoditi ekološke proizvode kako bi primili novac EU-a, time se doprinosi situaciji u kojoj ekološka proizvodnja i dalje čini vrlo usku tržišnu nišu te na nju otpada tek 4 posto ukupnog tržišta hrane u EU-u.

Iako je trenutačni akcijski plan donio poboljšanja u odnosu na prethodni, nedostaju mu ključni elementi. I dalje ne sadržava ni odgovarajuće ni mjerljive ciljeve za taj sektor, kao ni načine za mjerenje napretka. Također, ističu nedostatak strateške vizije za razdoblje nakon 2030., kojom bi se pružile stabilnost i dugoročna perspektiva potrebne za uspjeh ekološkog sektora.

"Postoji rizik od toga da EU neće dostići svoju ciljnu vrijednost od 25 posto za 2030. Za povratak na pravi put, brzina uvođenja praksi ekološkog uzgoja u Europi trebala bi se udvostručiti", upozoravaju revizori.


Komentari članka

Vezani članci

Napustio građevinu i stvorio eko oazu: Market ima svoju vodu, struju i hranu

14.04.2026.

Tomislav Market, posljednjih 15 godina posvetio je stvaranju održivog i samodostatnog gospodarstva koje danas predstavlja pravi primjer ekološke proizvodnje.

Presadnice već od 30 centi: Agronomska škola ponovno otvara prodaju u travnju

27.03.2026.

Uskoro kreće prodaja presadnica koje uzgajaju vrijedni učenici i profesori Agronomske škole Zagreb. Otkrijte i kako je izgledala nedavna subotnja radionica o ekološkom uzgoju povrća.

Dubrovniku uručeno priznanje za pametni i zeleni turizam

27.03.2026.

Najviše priznanje Europske komisije za male turističke destinacije, predvodnice održivog i pametnog turizma "Europski zeleni pionir pametnog turizma 2026.", uručeno je Gradu Dubrovniku u četvrtak u dubrovačkim Lazaretima.

Revolucija u EU: tvrtka za 48 sati bez kapitala i birokracije

20.03.2026.

Europska komisija predstavila je prijedlog za EU Inc., novi jedinstveni skup korporativnih pravila koji će u svim zemljama članicama omogućiti ista pravila igre: osnivanje tvrtke u roku od 48 sati, za manje od 100 eura i bez ikakvih minimalnih kapitalnih

Dok drugi prodaju zrno, on ga melje u svom mlinu: Slavonac od rijetkih kultura stvorio tražena brašna

17.03.2026.

Mirko Miladinović iz Koritne kod Đakova preradom sjemena u brašno bavi se od 2020. godine. Danas obrađuje oko 56 hektara zemlje, uzgajajući sjemenske kulture i specijalna brašna pod brendom Ceres

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke