Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

27 Ruj 2021

Ivan Artuković, glavni direktor Francka: Uspješno se borimo s najvećima i rastemo pa nismo na prodaju

Izvor: novac.jutarnji.hr · Autor: Jozo Vrdoljak  

Ivan Artuković, glavni direktor Francka: Uspješno se borimo s najvećima i rastemo pa nismo na prodaju

Franck je jedan od najpoznatijih hrvatskih proizvođača i izvoznika sa snažnim brendovima mljevenih kava Jubilarna kava, Gloria, Guatemala i Colombia, espressa 125 Years Edition, Superiore Rainforest Alliance i Stretto, te cappuccina i čajeva. Tržišni je lider u kavi i čaju. Godišnje se konzumira 1,63 milijarde Franckovih napitaka.

Ivan Artuković treća je generacija u obitelji koja je vlasnik Francka. Diplomirao je na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta uz semestar na University of Michigan. Stekao je zvanje magistra ekonomije. U Francku je počeo raditi još dok je studirao. Upravljanje Franckom preuzeo je 2017. godine kao jedini član Uprave, a danas je glavni direktor kompanije.

Kakve je poslovne rezultate ostvario Franck u prošloj i u dosadašnjem dijelu ove godine?

- Franck grupa zabilježila je u prvom polugodištu porast prihoda od prodaje za gotovo 5% u odnosu na prvu polovicu 2020. godine. Rastu prihoda najviše je pridonijela prodaja HoReCa kanala, koja se zbog popuštanja mjera značajno oporavila, no i dalje zaostaje u odnosu na pretpandemijsku 2019. Ugostitelji su bili izrazito pogođeni, njihovo poslovanje bilo je u potpunosti zaustavljeno čak puna dva mjeseca, a kasnije nastavljeno u ograničenim uvjetima. Izvrsna turistička sezona koja je do sada premašila sva očekivanja, pa tako i prvi jasni znaci oporavka ugostiteljskog sektora, iako ne potpuni, svakako ulijevaju optimizam. Franckova prodaja u HoReCa kanalu tijekom lipnja i kolovoza ove godine bila je za 6,8% veća nego u istom razdoblju 2019. Potpuni oporavak možemo očekivati tek u idućoj godini.

Dosta je radova napisano na temu obiteljskih tvrtki. U Francku je prijenos upravljanja sa starije generacije na mlađu prošao bezbolno. Što je najvažnije u takvim tranzicijama?

- U početku karijere važno je biti otvoren prema učenju i savjetima iskusnih kolega mentora koji će vas usmjeravati i dati priliku da se izgradite i nađete svoj put u poslovnom smislu. Uz djeda i oca čiji su me savjeti oblikovali i poslovno i ljudski, imao sam sreću i čast učiti od puno sposobnih i uspješnih ljudi, naših poslovnih partnera iz cijelog svijeta koji su vrlo otvoreni u razmjeni ideja, iskustava i dobrih poslovnih praksi. I danas oni često od nas preuzimaju neke prakse, ali jednako tako i mi primjenjujemo modele koje vidimo da dobro funkcioniraju kod njih. Svakako je bilo ključno što sam prošao sve razine u kompaniji i upoznao sve segmente poslovanja u najsitnije detalje tako da mi je ta tranzicija uistinu bila bezbolna, kako ste spomenuli.

Vaš djed Milan smatrao je da nije dobro prodavati važnije hrvatske kompanije strancima. Kome biste uopće mogli prodati Franck nego strancima?

- Moj je djed izjavio da Franck sigurno neće biti prodan u tri generacije. I mi se u obitelji toga držimo. Ja sam treća generacija i ne mogu ga samostalno prodati. U kategoriji kave i čajeva dosta je dinamično i pozitivno ozračje. Pojavili su se globalni igrači, što nas tjera da budemo brži i bolji, s jedne strane, ali istovremeno to podiže vrijednost našeg biznisa. Dakle, u takvim uvjetima nema razloga nešto prodavati. Franck razmatra prilike u regiji, zanima nas akvizicija tvrtke koja ima srodan asortiman... Zainteresirani smo za razgovore. Franck ima još potencijala za rast i razvoj.

Franck je ponovno postao sponzor KK Cibone.

- Kraš, Badel i Franck sponzori su Cibone ove sezone. Pridružuje nam se Erste banka i Grad Zagreb, prema Zakonu o ulaganju u profesionalni sport. Cibona ima mladu ekipu, a Franck nikada nije okretao leđa Ciboni još od davnih godina. Dugi niz godina gospodarstvo je bilo vezano uz klub. Moje kolege i ja u odličnim smo odnosima i smatramo da se gospodarstvo treba vratiti u klub, ako ni zbog čega drugog, onda radi društveno odgovornog poslovanja. Važnu ulogu odigrao je i predsjednik KK Cibone dr. Bušić, koji nam je predstavio plan. Ključno je da nismo tržišni konkurenti. Badel, Kraš i Franck bi, osim u Ciboni, mogli surađivati i na niz drugih projekata. Zašto ne bi imali zajednički call centar ili marketinšku kampanju?

Kolike tržišne udjele Franck ima u Hrvatskoj i okolnim zemljama s kavama i čajevima?

- Prema podacima agencije Nielsen na tržištu Hrvatske, bez diskontera, držimo 51% vrijednosnog udjela u kategoriji mljevene kave, 46% u kategoriji instant cappuccina i 51% u kategoriji čaja. U BiH smo lideri u kategoriji čaja s više od 30%, u kategoriji instant cappuccina držimo 35% te 10% tržišta mljevene kave. U Sloveniji, uz 10% tržišta mljevene kave, imamo 28% u kategoriji instant cappuccino. Kada govorimo o HoReCa kanalu, u kategoriji zrno, predvodimo regionalno tržište.

Koliki udjel u vašim prihodima ima izvoz?

- Marketinška i prodajna ulaganja u izvozna tržišta rezultirala su rastom izvoza u prvom polugodištu od 13,6%, a najznačajniji rast prihoda od prodaje zabilježili smo na tržištima u BiH i Sjevernoj Makedoniji, dok hrvatsko i slovensko tržište ostvaruju prihode na razini prošle godine. U ovoj godini očekujemo više od 220 milijuna kuna od izvoza.

Planirate li izlazak na nova tržišta?

- Regionalna smo kompanija i imamo proizvodne pogone i izvan Hrvatske, tako da na izvoz ne gledamo u onom klasičnom smislu. U našem pogonu u Grudama, koji je kao greenfield-investicija otvoren 2008., proizvodimo za nas strateške proizvode u kategorijama mljevene kave i espressa, planiramo i daljnja ulaganja u proizvodne kapacitete i pokretanje proizvodnje novih proizvoda. Uz Franckov asortiman, u Sloveniji i lokalnu proizvodnju, držimo i lokalne brendove, a naglasio bih i izvrsne rezultate na tržištu Sjeverne Makedonije.

Osim zemalja regije, poslujemo i u Slovačkoj. Uz partnerstva s distributerima izvozimo i u Srbiju, Crnu Goru, Albaniju, Kosovo, Njemačku, Austriju, Nizozemsku, Rumunjsku, Irsku, Švedsku, Češku, Kanadu, SAD, Australiju, Novi Zeland, Katar…

Iz krugova bliskih Francku već se neko vrijeme najavljuje mogućnost akvizicija.

- Stalno pratimo tržište i trenutno imamo u vidu i razmatramo neke opcije izvan domaćeg tržišta.

Kada bi se i gdje mogla dogoditi ta akvizicija?

- Izgledno je da će se to dogoditi u nekom srednjoročnom razdoblju i na tržištu koje je veće od hrvatskog.


Komentari članka

Vezani članci

Velika akvizicija u prehrambenom sektoru: Žito postaje većinski vlasnik Ravlića

19.10.2025.

gencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) u četvrtak je izvijestila da je odobrila na prvoj razini koncentraciju koja nastaje tako što osječka kompanija Žito stječe 51 posto vlasništva u Mesnoj industriji Ravlić, također sa sjedištem u Osijeku.

Podravka na tržište izbacila novi Čokolino

05.09.2025.

Podravka je na tržište ovih dana izbacila novi Čokolino, a njegov dolazak danima su najavljivali zagonetnim vizualima na društvenim mrežama. Riječ je o proizvodu Čokolino toffee s okusom karamele, hrskavim dodacima i zaslađen datuljom i medom. Već je na

Franck preuzima tvornicu i brendove kave u Bosni i Hercegovini

01.09.2025.

Franck grupa počela je proces preuzimanja tvornice za preradu kave u Posušju te brendova kave s tržišta Bosne i Hercegovine (BiH) Branck caffé i Dolce caffe, kao iskorak u daljnjem jačanju lokalne prisutnosti i konkurentnosti Francka na tržištu BiH i regi

Ova ekipa proizvodi najbolji namaz u državi

27.08.2025.

Podravkina tvrtka Belje počela jer izvoziti ABC sir i u Albaniju i Ukrajinu, pa su sad prisutni na 26 svjetskih tržišta, od čega 15 europskih. ABC sir je tržišni lider u Hrvatskoj s udjelom od 40-ak posto, prema posljednjim dostupnim informacijama.

Agrolaguna ulazi u novi investicijski ciklus: U tri godine ulažu 10 milijuna eura u modernizaciju i rast

08.08.2025.

Ulaskom Badela 1862 kao novog vlasnika u Agrolaguni je nakon zaključivanja novog Kolektivnog ugovora i povećanja primanja svih zaposlenika započeo i novi investicijski ciklus. Vrijednost planiranih ulaganja u modernizaciju i širenje proizvodnje u sljedeće

Tag cloud

  1. 2798 članka imaju tag turizam
  2. 2647 članka imaju tag hrvatska
  3. 1763 članka imaju tag svijet
  4. 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1971 članka imaju tag financije
  6. 1540 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1635 članka imaju tag izvoz
  8. 1306 članka imaju tag trgovina
  9. 1374 članka imaju tag ict
  10. 1225 članka imaju tag investicije
  11. 1302 članka imaju tag industrija
  12. 1069 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1056 članka imaju tag menadžment
  14. 1168 članka imaju tag EU
  15. 859 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 663 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 538 članka imaju tag poticaji
  19. 669 članka imaju tag tehnologija
  20. 703 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 393 članka imaju tag potpore
  23. 505 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 514 članka imaju tag eu fondovi
  26. 528 članka imaju tag porezi
  27. 483 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 494 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 523 članka imaju tag obrazovanje
  30. 432 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 433 članka imaju tag start up
  33. 505 članka imaju tag dzs
  34. 450 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 415 članka imaju tag hnb
  37. 423 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor