Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Kol 2012

Internet: Protokol nove generacije

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Zvonko Pavić  

Internet: Protokol nove generacije

Aktualni internetski protokol IPv4 iscrpit će tijekom 2014. kapacitet za dodjelu internetskih adresa. Da bi ostale konkurentne u komunikaciji s postojećim i novim korisnicima, tvrtke se moraju pripremiti za spajanje na mrežu putem sljedeće verzije te tehnologije, IPv6.

Kako bi mreža nad mrežama, internet, mogao i dalje rasti i spajati ljude – a to znači uključiti sljedećih pet milijardi duša koje još nemaju pristupa mreži i spojiti gotovo neprebrojivo mnoštvo pametnih uređaja, računala, mobitela i raznih senzora ugrađenih u hladnjake, klima-uređaje, električna brojila, ceste i tko zna što sve još – mora znatno povećati svoje kapacitete adresiranja. Riječju, mora se nadograditi na sljedeću generaciju tehnologije na kojoj počiva, na tzv. IPv6. Na tome se radi već godinama, a od 6. lipnja ove godine, datuma koji je u svijetu informacijskih i komunikacijskih tehnologija proglašen danom internetskog protokola šeste generacije, tisuće tvrtki u svijetu – od pružatelja usluga pristupa internetu, proizvođača opreme i softvera do obrta koji imaju svoju web-stranicu – prelazi sa svojim tehnologijama na tu novu infrastrukturu. Iscrpljivanjem kapaciteta četvrte verzije internetskog protokola – koji omogućuje spajanje najviše 4,3 milijarde internetskih (IP) adresa, prelazak na novu inačicu te tehnologije postaje neizbježan. Azijsko-pacifička regija svoju će kvotu adresa na IPv4 protokolu potrošiti za manje od godinu dana, do početka 2013., a IPv4 adrese koje još nisu alocirane u ostalim dijelovima svijeta neće biti dostupne kod više od 90 posto nacionalnih registara web-adresa. U Europi ih više neće biti za nekoliko mjeseci, u Sjevernoj Americi iduće godine, a u Latinskoj Americi i Africi, sustav utemeljen na internetskoj tehnologiji IPv4 iscrpit će se tijekom 2014. godine. Nova inačica protokola IPv6 može jedinstvenom internetskom adresom povezati, slovom i brojem, 340 bilijuna, bilijuna, bilijuna adresa – drugim riječima, gotovo neograničen broj.

Mnoge tvrtke u svijetu, a tome treba pridodati veliku većinu i u Hrvatskoj, još ne znaju kako napraviti taj tehnološki prijelaz.


Komentari članka

Vezani članci

Robotski psi čuvaju usjeve: Svaki pokušaj krađe ili sabotaže pod stalnim nadzorom

21.04.2026.

U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), poljoprivredni gigant Bayer počeo je koristiti robotske pse za nadzor velikih plantaža kukuruza

Dvojica 26-godišnjaka napustili državnu službu i izgradili AI startup vrijedan 200 milijuna dolara

26.03.2026.

Umjetna inteligencija danas piše više koda nego ljudi, no velik dio tog koda i dalje nije siguran. Osnivači Corridora tvrde da su pronašli način kako prepoznati ranjivosti prije nego što ih iskoriste napadači.

Hobba osigurala anđeosku investiciju uz pobjedu na Money Motionu

17.03.2026.

Hrvatski startup Hobba, koji razvija protokol za posudbu unutar Solana DeFi ekosustava, dobio je glavnu nagradu Money Motion Startup natjecanja, a privukao je i anđeosku investiciju od 20.000 eura od osnivača konferencije.

Infobip otvorio novi ured u Osijeku i obilježio 20 godina poslovanja

13.03.2026.

Infobip, IT i telekomunikacijska tvrtka koja pruža usluge mobilnih komunikacija u oblaku i posluje diljem svijeta, otvorila je u četvrtak u Osijeku novi ured, obilježivši time i 20 godina svog poslovanja. Suosnivač i tehnički direktor Infobipa Izabel Jele

Wonderful prikupio još 150 milijuna dolara, Vedran Bajer otkriva planove za Hrvatsku

13.03.2026.

Uspon tvrtke Wonderful je nevjerojatan, u godinu dana postojanja od nule je narasla do 350 zaposlenika i 2 milijarde dolara tržišne vrijednosti. Najnovijom investicijom od 150 milijuna dolara planira broj zaposlenih do kraja godine povećati na 900. Što to

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1807 članka imaju tag svijet
  4. 1485 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1564 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1332 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1073 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke