Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

06 Kol 2009

Ikea u Hrvatskoj prije nego u Sloveniji i Srbiji

Izvor: www.jutarnji.hr · Autor: G. Galović  

Ikea u Hrvatskoj prije nego u Sloveniji i Srbiji

ZAGREB - Odustajanje švedskog proizvođača namještaja Ikee od gradnje tvornice u Srbiji, što je posljedica ekonomske krize, za sada nema nikakav utjecaj na planirano otvaranje trgovačkog centra Ikea u Hrvatskoj 2011.

Poseban plan
- Za svaku zemlju postoji poseban plan te ulaganje u jednoj zemlji ne utječe na ulaganje u drugoj. Interes Ikee za ulaganje u gradnju trgovačkih centara vrijedi za cijelu SEE regiju, dakle za Hrvatsku, Sloveniju i Srbiju - rekli su u regionalnom uredu Ikee za odnose s javnošću za Hrvatsku, Srbiju i Sloveniju.

Regija prioritet
Švedski su mediji proteklih dana objavili da je Ikea odustala od gradnje tvornice u Srbiji. Prema dogovorenom paketu, Srbija je Ikei trebala ustupiti državno zemljište za gradnju trgovačkog centra, a Ikea je do 2012. zauzvrat trebala sagraditi tvornicu. Iako to za sada ne žele potvrditi, Ikea bi nakon odustajanja od tog paketa mogla samostalno krenuti samo u otvaranje trgovačkog centra. Upravo ta regija trenutno je među prioritetnim novim tržištima.

Kada je riječ o Hrvatskoj, u Ikei su nam potvrdili da se drže planiranih rokova premda bi ubrzanje procesa bilo dobrodošlo, posebno za potrošače koji željno iščekuju prve trgovine švedskog proizvođača namještaja, poznatog po relativno niskim cijenama.

Neočekivani troškovi
- Trenutno nam neočekivani troškovi donekle otežavaju da se držimo financijskih okvira koje smo u početku predvidjeli - poručuju iz Ikee. Namjera ulaganja u gradnju trgovačkih centara u regiji i dalje postoji, dodaju u kompaniji, ali Ikea nije imuna na ekonomsku krizu i taj se interes ne može predugo održati bez rezultata. Prema dosadašnjim najavama, Ikea će u Hrvatskoj otvoriti dva trgovačka centra, tri u Srbiji i jedan u Sloveniji.


Komentari članka

Vezani članci

Otvorena nova tvornica Prima namještaja vrijedna 20 milijuna eura

06.03.2026.

Nova tvornica Prima namještaja otvorena je u četvrtak u Severinu kod Bjelovara, a riječ je o investiciji vrijednoj 20 milijuna eura koju iz tvrtke opisuju kao ekološki i tehnološki najnapredniju tvornicu namještaja u Hrvatskoj.

Vugrinčić: Ove godine otvaramo poljsko tržište, a u planu je još jedno

09.02.2026.

Prošla, 2025. godina bila je najbolja dosad za tržište ETF-ova (engl. exchange traded fund, investicijski fond koji obično prati neki burzovni indeks). Globalna imovina u tim investicijskim proizvodima narasla je na oko 19,85 bilijuna dolara, što je gotov

Izlasci na burzu u srednjoj Europi: Malo izdanja, puno signala

09.01.2026.

Ako gledamo prošlu godinu, u CEE regiji je osim Zagrebačke burze IPO imala samo Varšavska burza na koju je izlistana Diagnostyka

Što stoji iza rasta stranih ulaganja i zašto Hrvatska i dalje ovisi o turizmu

08.12.2025.

Prema podacima HNB-a, od 1993. godine u Hrvatsku je stiglo ukupno 54,6 milijardi eura stranih ulaganja, a prošla je godina s 4,3 milijarde eura stranih ulaganja bila druga najuspješnija u povijesti, odmah iza rekordne 2021. godine. Trenutno stanje inozemn

Koliko je velika kriza u Njemačkoj? Tvrtka koja postoji 500 godina je na rubu propasti

08.09.2025.

Povijest tvrtke Casimir Kast GmbH je duga gotovo 500 godina. Sada je tradicionalna tvrtka insolventna.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk