Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Sij 2026

Hrvatskoj nedostaje 5000 profesionalnih vozača

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Dražen Katalinić  

Hrvatskoj nedostaje 5000 profesionalnih vozača

U Hrvatskoj nedostaje gotovo pet tisuća profesionalnih vozača kamiona, a situacija se pogoršava iz godine u godinu jer većina osposobljenih vozača posao traži u inozemstvu zbog većih plaća. Nedostatak vozača kamiona ne pogađa samo Hrvatsku nego i cijelu Europsku uniju, u kojoj, prema službenim procjenama, nedostaje više od 240 tisuća profesionalnih vozača, a do 2028. godine moglo bi ih nedostajati čak 745 tisuća.

Situacija je posebno alarmantna u Njemačkoj, gdje nedostaje čak 130 tisuća vozača kamiona, zbog čega su njemački špediteri apelirali na vladu da poduzme mjere kako bi se smanjio njihov nedostatak. Kako je nedavno rekao Dirk Engelhardt, glasnogovornik Saveza njemačkih špeditera, godišnje u toj zemlji u mirovinu odlazi od 30 do 35 tisuća vozača, a istodobno se samo 15 do 20 tisuća novih pojavljuje na tržištu rada. “Razlika između ponude i potražnje za vozačima postajat će sve veća i veća”, rekao je Engelhardt i dodao kako su mnogi špediteri prisiljeni odbijati ponude za prijevoz robe zbog nedostatka raspoloživih vozača.

Plaće i kvalifikacije
Velik broj hrvatskih kamiondžija posao je našao upravo u Njemačkoj, kao i u Italiji, Nizozemskoj, pa čak i u Kanadi, kaže Goran Brumnjak Učkarić, predsjednik Udruge Convoy, koja okuplja vozače kamiona iz cijele Hrvatske.

- Upozoravali smo Ministarstvo prometa na problem kroničnog nedostatka profesionalnih vozača kamiona. Nedostatak vozača stoga nadoknađujemo zapošljavanjem stranih radnika, najviše Filipinaca i Nepalaca te radnika s područja bivše Jugoslavije, ali to nije dovoljno - upozorava naš sugovornik.

240.000 profesionalnih vozača, prema službenim procjenama, nedostaje
u Europskoj uniji

Pritom su mnogi zabrinuti zbog dokumentacije kojom radnici izvan EU-a potvrđuju svoju kvalifikaciju profesionalnog vozača jer u Hrvatskoj ne postoje ozbiljni načini provjere takve dokumentacije stranih radnika, a u Convoyu navode da bi se to moglo riješiti edukacijom za vozače, jer za posao profesionalnog vozača nisu dovoljne samo kvalifikacije, nego je potrebno i iskustvo te poznavanje terena.

S druge strane, plaće profesionalnih vozača kamiona u inozemstvu iznose i do 4000 eura, a u Hrvatskoj je većina vozača prijavljena na minimalnu plaću, ostatak dobije “na ruke”, kaže Brumnjak Učkarić i dodaje da vozači kamiona u međunarodnom prometu mjesečno zarade maksimalno 2500 eura, u domaćem od tisuću i pol do 2000 eura, a vozači u inozemstvu prijavljeni su na punu plaću. Upozorava i da u Hrvtaskoj još uvijek nisu utvrđeni standardi plaćanja, jer gotovo 90 posto prijevoza drži privatni sektor, u kojemu se vozače plaća na razne načine; po kilometru, na postotak, u obliku dnevnica ili fiksne plaće, pri čemu su vozačima smanjene beneficije za radni staž s tri na dva mjeseca godišnje.

Gradski autobusi
Nedostatak vozača osjeti se u gotovo svim granama gospodarstva, jer gotovo svi ovise o transportu, a cestovni prijevoz robe i dalje je dominantan način prijevoza tereta u Europi. U Njemačkoj, koja ima jednu od najrazvijenijih željezničkih mreža na svijetu, još uvijek se čak 80 posto robe prevozi cestovnim putem, unatoč inicijativama da se što više transporta robe prebaci na željeznicu. Inače, najveća potražnja za vozačima kamiona je u građevinarstvu, trgovini i logistici.

Iako su u posljednje vrijeme plaće vozačima u javnim gradskim prijevozima povećane, događa se da takvi vozači prelaze u špediterske tvrtke jer je u njima zarada ipak veća nego u komunalnim poduzećima, zbog čega se na poslovima vozača gradskih autobusa onda moraju zapošljavati strani radnici, također bez ozbiljne provjere kvalifikacija.

Udruga Convoy protivi se izmjenama Direktive o vozačkim dozvolama Europske komisije, kojima se pokušalo doskočiti nedostatku profesionalnih vozača autobusa tako da se ubrza i olakša dobivanje dozvole bez položene C i E kategorije, već s 18 godina. Smatraju da se takva dozvola ne bi smjela dobivati prije navršene 21 godine i s bar godinu - godinu i pol iskustva upravljanja teškim kamionom, jer, zaključuju, manje je odgovorno upravljati vozilom s teretom nego autobusom, u kojem su ljudi.

Mladi nezainteresirani

Da je glavni razlog nedostatka profesionalnih vozača kamona starenje, upozoravaju i u udruzi Convoy. Naime, prosječna dob vozača kamiona u Europi je 47 godina, a kako ih je trećina starija od 55 godina, to znači da će mnogi uskoro otići u mirovinu. Među mladima je slab interes za zanimanje vozača kamiona, zbog čega u Convoyu razmatraju mogućnost uspostave komunikacije sa srednjoškolcima koji su upisali smjer za vozače tako da ih se upozna s profesionalnim vozačima, kako izgledaju utovar i istovar tereta, koje su prednosti i nedostatci tog posla i slično.


Komentari članka

Vezani članci

Slom hrvatskog taksi biznisa: Cijene eksplodirale, broj vožnji u padu!

03.07.2026.

Podaci Porezne otkrili dramatičan pad broja vožnji od 17 posto, a dok klijenti bojkotiraju skupe tarife, država uvodi fiksni cjenik

Cijene goriva pogurale prodaju bicikla i romobila

23.03.2026.

Međunarodna energetska agencija prije nekoliko je dana pozvala sve da rade od kuće, sporije voze i kuhaju manje. Rezultat je to nove krize na Bliskom istoku s posljedicama koje osjeća cijeli svijet, a najviše na cijenama goriva koje će se i u Hrvatskoj p

Nova Iskrina ofenziva nakon 3. Maja: Logistički centar u Svetoj Heleni

10.03.2026.

Pod palicom prekaljenog logističara Igora Jakovljevića obitelj Šešok preslikava beogradski model industrijskih parkova nedaleko od Zagreba

Marin Glavota je do poslovnog uspjeha prevalio više od milijun kilometara. Mama ga i kod kuće naziva - direktorom

03.02.2026.

Igrao je nogomet i studirao, a onda mu je korona oduzela oca. Morao je odrasti i raditi za sebe i obitelj. Sada zapošljava i druge, pa i svoju mamu

I najbolje kompanije u kamionskom prijevozu na rubu profitabilnosti

15.01.2026.

Neto marže su tek jedan do jedan i pol posto, dok zahtjevi klijenata rastu, zbog čega je potrebna ozbiljna regulacija

Tag cloud

  1. 2880 članka imaju tag turizam
  2. 1511 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2724 članka imaju tag hrvatska
  4. 1816 članka imaju tag svijet
  5. 1403 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 543 članka imaju tag krediti
  9. 1664 članka imaju tag izvoz
  10. 1322 članka imaju tag trgovina
  11. 1355 članka imaju tag industrija
  12. 1260 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1086 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 794 članka imaju tag maloprodaja
  22. 559 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 457 članka imaju tag start up
  28. 541 članka imaju tag porezi
  29. 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 495 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk