Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Svi 2011

Hrvatska se mora vratiti industriji

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Biserka Ranogajec  

Hrvatska se mora vratiti industriji

Zagrebački holding, Brodosplit, Autocesta Rijeka-Zagreb, Brodotrogir, Kraljevica, 3. maj brodogradilište, Croatia Airlines, HEP Toplinarstvo, Petrokemija i Dioki najveći su hrvatski gubitaši, a samo u tri županije gospodarstva su stvorila lani više vrijednosti nego u prethodnoj godini. To su Koprivničko-križevačka zbog konsolidacije poslovanja Podravke, Šibensko-kninska, Vukovarsko-srijemska te Grad Zagreb.

Najveći pad bio je u Požeško-slavonskoj, Osječko-baranjskoj, Krapinsko-zagorskoj te Bjelovarsko-bilogorskoj. U stvaranju dodane vrijednosti (DV) na prvome mjestu su Ina, HT, HEP - operator distribucijskog sustava, Konzum, Hrvatska elektroprivreda, HEP - proizvodnja, Vipnet, Hrvatska pošta, Pliva, Hrvatske šume itd. Pedeset tvrtki stvara 30% ukupne dodane vrijednosti, dok državna poduzeća imaju tek udio od 18%. To je prezentirao Ante Pulić, profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta na 1. kongresu hrvatskih menadžera i poduzetnika u organizaciji Hrvatskog udruženja menadžera (Croma), Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Hrvatske obrtničke komore (HOK). Na skupu je predstavljen master-plan razvoja s osvrtom na nužnu reindustrijalizaciju hrvatskoga gospodarstva. Njezin glavni autor, predsjednik Crome Vladimir Ferdelji, pobrojio je desetak prijedloga nove doktrine, prema kojoj je proizvodnja temelj ekonomskog prosperiteta uz koordiniranu promjenu monetarne i fiskalne politike, zatim načina upravljanja državnim poduzećima, rješavanja nelikvidnosti, teritorijalnog preustroja itd. Niz gospodarstvenika podržalo je osnove master-plana koji sadrži niz mjera. Podršku reindustrijalizaciji dao je i Franjo Gregurić, bivši predsjednik hrvatske Vlade. Javna poduzeća, kaže, moraju raditi za opće dobro, a njihovi menadžeri trebaju se birati na osnovi stručnosti.

Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a, podsjetio je kako se lani dnevno zatvaralo po 35 obrta, a u master planu zalagat će se za jačanje veza škola, obrta i trgovačkih društava. Gordana Kovačević, predsjednica Uprave Ericssona Nikola Tesla, smatra da je ICT istinski pokretač razvoja društva i gospodarskog oporavka. Master-plan sada treba proći strukovnu verifikaciju na razini Crome, HUP-a, HGK i HOK-a.


Komentari članka

Vezani članci

Ericsson Nikola Tesla: Rast prihoda i dobiti, veći fokus na obranu

29.07.2026.

Dodatne poslovne prilike razvijaju u području sustava za kritične zadaće suradnjom s hrvatskim tehnološkim i znanstvenim institucijama, uz snažnije pozicioniranje u obrani i nacionalnoj sigurnosti.

Gotovo svi kod kuće imamo njihov proizvod: Kako je njemački gigant završio na rubu propasti

27.07.2026.

Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača baterija, njemačka Varta, zatražio je otvaranje stečajnog postupka u vlastitoj režiji. Dok vjerovnici razmatraju izdvajanje najprofitabilnijeg dijela poslovanja, stručnjaci upozoravaju da bi slom tvrtke mogao i

AD Plastik povećao profitabilnost i smanjio dug za 7,22 milijuna eura

27.07.2026.

Neto dobit AD Plastik Grupe iznosila je u prvom polugodištu 7,58 milijuna eura što je 1,6 posto više nego u istom razdoblju lani, dok su poslovni prihodi porasli za 1,9 posto, na 76,6 milijuna eura, pokazuje financijsko izvješće te solinske kompanije za p

Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja

23.07.2026.

Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.

Davor Paić: Hrvatska brodogradnja ima budućnost

22.07.2026.

O biznisu luksuznih jedrilica i superjahti vrijednih stotine milijuna eura razgovaramo s vlasnikom K.S.P. Solutionsa i A-More Yachtsa. Hrvatska brodogradnja godinama se povezuje sa stečajevima, subvencijama i propuštenim prilikama. Ipak, postoje poduzetni

Tag cloud

  1. 2893 članka imaju tag turizam
  2. 2730 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk