Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

01 Ruj 2009

Gastro grupa širi se na BiH i Srbiju

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin  

Gastro grupa širi se na BiH i Srbiju

Gastro Grupa, vodeći hrvatski veleprodajni klaster, u prvih šest mjeseci ove godine ostvarila je promet od 965 milijuna kuna, što predstavlja oko 40 posto ukupnog lanjskog konsolidiranog prometa Grupe ako se iz poslovnog rezultata isključe učinci bivših članica grupe Roto prometa, Alfa dinamika i Podravina komerca, objavio je predsjednik Uprave Gastro grupe Drago Munjiza na konferencija za novinare održanoj u utorak u Zagrebu. Riječ je o 2,45 milijarde kuna prometa na godišnjoj razini, pojasnio je i dodao kako očekuje da će se ukupni ovogodišnji promet zadržati na lanjskoj razini.

"Stagnirat ćemo, ali s obzirom na krizu smatram to izvrsnim rezultatom“, rekao je Munjiza. Osnovna djelatnost Gastro grupe je trgovina na veliko alkoholnim i drugim pićima, a prodaja piva u prvih šest mjeseci ove godine pala je za 11 posto, dok je prodaja voda i sokova manja za barem pet posto u svakoj kategoriji. U ljetnim mjesecima prodaja i ove godine raste, tako da se nakon tri tromjesečja očekuje jednoznamenkasti pad, no na račun vina i žestokih pića. Na konačan poslovni rezultat u ovoj godini znatno će utjecati i moguće promjene zakona o zabrani pušenja u javnim prostorima, zbog kojeg je promet u kafićima koji nemaju mogućnosti za postavljanje terasa pao za 40 do 60 posto, istaknuo je predsjednik Uprave Gastro grupe.

Munjiza je rekao da se udio Gastro grupe u ukupnoj hrvatskoj veleprodaji kreće oko jedne četvrtine, no da dostupni podaci ne obuhvaćaju sve. Kad bi se to uspjelo, procjenjuje da bi udio Gastro grupe bio 17 posto.

Najavio je da je prioritet Gastro grupe u ovoj godini širenje na bosanskohercegovačko i srbijansko tržište. "Mi ćemo njima ponuditi naš know-how o klasterima, a zauzvrat ćemo dobiti povećanje mase za pregovore s internacionalnim dobavljačima, poput Heinekena i InBeva s kojima Gastro grupa već ima ekskluzivne ugovore."

Razvoj maloprodaje, koja predstavlja značajan izvor gotovine i dodatnih prihoda, za sada će zbog krize biti stavljen u drugi plan. Nova Uprava na čelu s Munjizom, koja je preuzela upravljanje početkom godine, maloprodaju smatra značajnom strateškom odrednicom, za razliku od bivše Uprave koja je maloprodaju kanila napustiti. Već za ovu godinu nova Uprava je s dobavljačima ugovorila dva posto bolje uvjete u odnosu na prošlu godinu, rekao je Munjiza.

Uz 50 veleprodajnih centara, u sklopu Gastro grupe djeluje i 190 maloprodajnih objekata, a maloprodaja u konsolidiranim prihodima Grupe ima udjel od 18 posto, dok je u prošloj godini njen udjel bio 20 posto. Kod pojedinih članica Grupe, poput biogradskog Bure Commerca, maloprodaja u prihodima sudjeluje sa 60 do 70 posto.

Gastro grupa osnovana je prije pet godina, a danas okuplja 28 redovnih te dvije pridružene članice, koje pokrivaju sve hrvatske regije. Zapošljava 1.800 ljudi i raspolaže s 550 dostavnih vozila. Pridružene članice Grupe su novosonovane tvrtke Distrubucija Zapad, koja pokriva zapadni dio Zagreba, i Distribucija Jug, koja pokriva splitsko područje.

Naime, tvrtke članice imaju koncesije za određena područja i vrlo su strogi uvjeti za promjenu dobavljača unutar Grupe. Izlaskom nekih članica iz Grupe dio područja je ostao nepokriven, pa je odlučeno da se to popuni osnivanjem zajedničkih tvrtki. "Teško bi bilo kapitalno povezati 30 članica, pa smo odlučili povezati i optimizirati interese preko kapitalnih projekata“, pojasnio je Munjiza. U roku od tri godine te bi tvrtke trebale prihodovati 40 do 50 milijuna kuna i opskrbljivati sto do dvjesto kafića. U novim tvrtkama zaposleno je 20 novih radnika.

Izlaskom nekih članica tvrtka je u trezor prikupila 28 posto svojih dionica, koje namjerava ponuditi svojim velikim dobavljačima, tvrtkama poput Podravke, Kraša, Vinoploda ili Nexe grupe. Kada bi pojedini dobavljači kontrolirali 2 do 6 posto dionica Gastro grupe, zajednički interesi bili bi još jači, zaključio je predsjednik Uprave Drago Munjiza.


Komentari članka

Vezani članci

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

"Novi vlasnik Optike Ande žestoko se upustio u širenje tržišta

09.07.2026.

Obrazac je isti kakav je investicijski fond primijenio u Mlinaru: agresivno organsko širenje temeljeno na snazi brenda, a zatim akvizicije

Buljan: Novi nameti poskupjet će online kupnju, trošak će snositi potrošači

02.07.2026.

Novi fiksni carinski namet na pakete iz zemalja izvan Europske unije, iako je zamišljen kao obveza platformi i prodavatelja, u konačnici će najvjerojatnije platiti potrošači.

Zašto se 20-ak pčelara udružilo u klaster "Roj" i kakva su im iskustva?

06.05.2026.

Klaster "Roj" okuplja dvadesetak članova, a način rada je specifičan, svaki pčelar i dalje sam proizvodi, prerađuje i prodaje svoje proizvode.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk