Poduzetnički portal · Članak
13 Srp 2022
Finski Marinetek u Stankovcima udvostručuje kapacitete proizvodnje pontona za marine
Izvor: lidermedia.hr · Autor: Aleksandar Tešić
Organizacijske poteškoće sa preseljenjem proizvodnje iz pogona u kompleksu šibenskog brodogradilišta, najprije u šibensku industrijsku zonu a onda i u poslovnu zonu u susjednoj zadarskoj županiji, usporile su rast i razvoj tvrtke Marinetek Adriatic. Poslovne 2018. koja je bila najbolja godina otkako je 2005. osnovana kao joint venture tvrtka finskog proizvođača opreme za marine i grupacije NCP koja je tada upravljala škverom, tvrtka Marinetek Adriatic ostvarila je oko 40 milijuna prihoda, da bi se 2019. kada su raskinuli odnos s NCP-om i postali dio grupacije Marinetek, prihod prepolovio.
Oko 20 milijuna kuna uknjižili su i 2020. a prihod im je lani narastao na 24 milijuna kuna. Direktor tvrtke Boris Miškić, s kojim razgovaramo u uredu u središtu Šibenika smještenom u nekadašnjoj upravnoj zgradi propaloga šibenskog brodara Slobodna plovidba, kaže da se lošiji poslovni rezultati u posljednjih nekoliko godina nisu dogodili zbog utjecaja korona krize nego upravo zbog tih organizacijskih poteškoća ali i usporavanja velikih projekata izgradnji marina.
– Sudjelujemo u procesu izgradnje marina. Naši pontoni dolaze na kraju. Za finsku grupaciju zastupamo područje Mediterana. Iz Šibenika dogovaramo poslove od Gibraltara do Bospora, nismo samo izvršitelji. Nismo, dakle, samo proizvođači i nije u pitanju samo prodaja opreme nego smo u suradnji sa partnerima i izvođači po sistemu 'ključ u ruke'. U Šibeniku smo razvili know how - kako pristupiti klijentu, kako s njim napraviti početni projekt i idejno rješenje te kako zajedno doći do realizacije. U tome imamo slobodu od strane grupacije Marinetek koja globalno posluje kroz nekoliko tvrtki koje imaju visok stupanj autonomije.
Najznačajniji projekt u kojem sudjelujemo u Hrvatskoj je ove godine izgradnja Marine Polesana u Puli u koju u nekadašnjoj vojnoj zoni Katarina Monumenti investira tvrtka Danka Končara. Osim jedne velike marine na Malti, u posljednjih par godina nismo imali projekata izvan Hrvatske – objasnio nam je direktor Boris Miškić poslovni model tvrtke Marinetek Adriatic koja proizvodi i prodaje pontone za marine, instalira ih i pušta u pogon zajedno sa sidrenim sustavima te savjetuje investitore pri izgradnji luka nautičkog turizma.
Rast cijena
Najviše poteškoća u poslovanju predstavlja stalni porast cijena materijala zbog čega i oni moraju konstantno korigirati cijene i tražiti avansno plaćanje, ali i kašnjenja drugih izvođača radova zbog kojih sa postavljanjem pontona počinju i nekoliko mjeseci kasnije od predviđenog roka. Preseljenje proizvodnje pontona u poslovnu zonu u Stankovcima koji nisu na obali mora nešto je povećalo troškove transporta, no pet puta veći proizvodni pogon za upola nižu cijenu donekle je nivelirao trošak dodatnih kamiona od hale do obale ali i otvorio nove mogućnosti.
U Stankovcima imaju kapaciteta za udvostručenje proizvodnje i u tom smjeru idu i planovi za idućih pet godina. Marinetek Adriatic u Hrvatskoj je praktički monopolist koji pokriva gotovo cijelo tržište dok se na tržištu Mediterana tvrtka natječe sa talijanskom, francuskom i švedskom konkurencijom.
Razvojni planovi za nastavak širenja poslovanja na Mediteranu uključuju i širenje mreže partnera s kojima bi bili konkurentniji u izvedbama po sistemu 'ključ u ruke' i zagrabili veći dio mediteranskog tržišta. Za osiguranje trenutnih proizvodnih kapaciteta, poteškoća s radnom snagom nemaju.
Ukupno ih je 19, a Miškić priznaje da radničke plaće nisu naročito velike ali s ponosom govori o drugim pogodnostima poput odnosa prema ljudima i poslu prilagođenom mediteranskom načinu života, u kojem u proizvodnji svira glazba, u kojem se može predahnuti i otići kući ranije ako je posao gotov.
Komentari članka
Vezani članci
Vjekoslav Majetić: Zašto sam prodao Rheinmetallu?
24.04.2026.Osnivač DOK-ING-a u našem podcastu govori o putu od garaže do globalnog lidera u robotici i prodaji većinskog udjela Rheinmetallu
Saponia - lider na svim tržištima regije
23.04.2026.Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković dvodnevni posjet Osijeku zaključio je posjetom Saponiji, gdje se upoznao s razvojnim i proizvodnim kapacitetima, poslovnim modelima i načinom na koji ta tvrtka razvija svoje poslovanje.
Snježana Köpruner: Uspjeh smo zamijenili prodajom djedovine i neradom
22.04.2026.Gošća emisije Nedjeljom u 2 je Snježana Köprüner, poduzetnica koja u Travniku i Prozoru-Rami vodi proizvodnju preciznih strojeva s oko 700 zaposlenih. Odrasla u Zadru i poslovno formirana u Njemačkoj, danas bez zadrške upozorava na opasnost ekonomije koja
Jahta domaće tvrtke u utrci za najbolju na svijetu
20.04.2026.Kada je riječ o domaćoj brodogradnji, postoji segment itekako konkurentan na svjetskom tržištu. Riječ je o inženjerstvu. Samo na području Rijeke 40-ak je tvrtki koje se bave projektiranjem visokosofisticiranih plovila, a jahta jedne od tih tvrtki upravo s
Končar ugovorio dosad najvrijedniji posao na području izgradnje transformatora
19.04.2026.Končar je sa švedskim operatorom prijenosnog sustava Svenska Kraftnät potpisao ugovor za izgradnju nove transformatorske stanice CT186 Munga, vrijedan 257,8 milijuna švedskih kruna (bez PDV‑a), odnosno približno 24 milijuna eura, izvijestili su u četvrtak
Tag cloud
- 2850 članka imaju tag turizam
- 2706 članka imaju tag hrvatska
- 1808 članka imaju tag svijet
- 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1565 članka imaju tag poljoprivreda
- 1651 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1388 članka imaju tag ict
- 1334 članka imaju tag industrija
- 1244 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1074 članka imaju tag menadžment
- 1182 članka imaju tag EU
- 869 članka imaju tag poduzetništvo
- 685 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 691 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 461 članka imaju tag BDP
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
