Poduzetnički portal · Članak
13 Lip 2017
Elektrotehničari iz Miholjca rade projekte diljem Europe
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Lidija ANIČIĆ
Već neko vrijeme neuspješno tragaju za 30 elektrotehničara, jer poslovi se već sklapaju za iduću godinu
DONJI MIHOLJAC - Volja za rad, dobro poznavanje elektrotehnike i spremnost za neprestano učenje i napredovanje u ovoj struci jedini su uvjet za dobivanje posla u tvrtki PowerTech d.o.o. iz Donjeg Miholjca, osnovanoj u suradnji s portugalskim partnerima i trenutačno jedinoj tvrtki u Slavoniji i Baranji koja se bavi izvođenjem i kompletnim elektroničkim rješenjima za sve segmente industrije.
Prepoznat potencijal
Njezini radnici poslove obavljaju diljem Europe u nekima od najzvučnijih imena svjetske industrije kao što su Bosch, BMW, Audi, Volkswagen i drugi. I to sve u srcu Slavonije i za manje od – godinu dana nakon svog osnutka!
Glavni direktor i menadžer PowerTecha, 35-godišnji Tomislav Valjak iz Črnkovaca, po struci elektrotehničar, priča da je iza njega 13-godišnje iskustvo u području elektrotehnike u različitim tvrtkama u kojima je u svakom poslu nastojao naučiti što je moguće više. Potencijal mladog poduzetnika uskoro su prepoznali i njegovi poslovni partneri iz Portugala koji su mu prošle godine ponudili da dođe raditi za njih u Portugal. Umjesto toga, Tomislav je njima predložio drugu varijantu: da zajedno s njima u njegovu Donjem Miholjcu osnuju tvrtku u kojoj bi mogao zaposliti domaće ljude i slavonsko znanje, poduzetništvo i kreativnost na polju elektrotehnike zajednički ponude svijetu.
- Nije trebalo dugo čekati da oni pristanu i tako smo u Poduzetničkom inkubatoru Osvit u Donjem Miholjcu u rujnu prošle godine pokrenuli tvrtku u kojoj je ispočetka radilo samo nekoliko radnika. Kako smo se u vrlo kratkom vremenu dokazali kvalitetom izvođenja radova, broj zaposlenika neprestano nam je rastao, tako da danas zapošljavamo ukupno 14 radnika uglavnom elektrotehničare i elektromontere među kojima su dva inženjera.
Prosjek godina naših zaposlenika je 23 godine i posebno smo ponosni na činjenicu što oni rade s najnovijom svjetskom tehnologijom i na najsigurniji mogući način”, kaže Tomislav Valjak govoreći o poslu u kojemu i sam uživa.
Zadatak tih mladih ambicioznih ljudi, koji trenutačno vode osam projekata diljem svijeta i koji su dosad radili na najzahtjevnijim poslovima i terenima po Njemačkoj, Italiji, Francuskoj, Belgiji, Nizozemskoj i dalje, jest nadogradnja, integracija nove opreme i kompletno izvođenje novih projekata u prehrambenoj, kemijskoj i autoindustriji.
Idu na neviđeno
- To znači da naši radnici dolaze na neviđeno na potpuno nepoznat teren i njihov je zadatak u tvrtkama koje su kupile i postavile nove robote, te iste robote prema shemi spojiti, postaviti kanaliće do ormara, otkloniti eventualne nedostatke i prepreke u radu i omogućiti da nova automatizacija proizvodnje nesmetano funkcionira. Dakle, to znači da je svaki novi projekt novi izazov, jer dosad još nismo imali dva jednaka zadatka i da prilikom svakog pronalaženja rješenja za određeni sistem moramo dobro odvagati i procijeniti i na temelju toga donijeti odluku kako riješiti određeni projekt - priča Tomislav čiji djelatnici iznimno poštuju rokove poslovnih partnera pa tako po tri i pol tjedna rade, uglavnom izvan Hrvatske na terenima, a tjedan dana provode kod kuće. Zahvaljujući takvom načinu rada, za koji kaže da je najbolja reklama za njegovu tvrtku, sve su traženiji kao izvođači, krug oko njih se zatvara i samo nebo im postaje granica jer ih jedna tvrtka preporučuje drugoj.
Poslovi za tvrtku do kraja ove godine već su ugovoreni, ponude stalno stižu i sklapaju se ugovori za iduću godinu kojih bi moglo biti i trostruko više, no za mladog poduzetnika čija tvrtka bilježi godišnji promet i do tri milijuna kuna pojavio se sasvim neočekivan problem – ne može pronaći stručnu radnu snagu.
- Raspisali smo natječaj za primanje u radni odnos 30 elektrotehničara, na koji su nam se dosad javila samo njih - trojica. Ne mogu vjerovati da u nas u Slavoniji ne postoje mladi ljudi koji žele dobro plaćen posao i mogućnost napredovanja, jer držimo da je upravo ovaj sektor koji je vezan uz elektrotehniku i robotiku područje u kojemu će u budućnosti itekako trebati novi radnici - kaže Tomislav.
Komentari članka
Vezani članci
Nijemci će u DOK-ING-u izrađivati sustave koji će promijeniti ratovanje
14.07.2026.Najveća europska vojno-industrijska kompanija u Zagrebu će razvijati autonomne vojne sustave za izvoz na globalna tržišta
Trebalo mi je 25 godina da tvrtka Falcon Electronic postane renomirana i nezaobilazna u Hrvatskoj
13.07.2026.Ne može se reći da nemamo konkurenciju. Nema ih puno, a dio konkurencije proizašao je iz elektroinženjera koji su stasali upravo pod mojim okriljem. Neki su, nakon odlaska iz tvrtke, otvorili vlastite tvrtke. Kaže se, kad učiš inženjera, odgajaš buduću ko
Njemački div kupio većinu hrvatske tvrtke. Šušnjar: Diskrecija je moje srednje ime
13.07.2026.MINISTAR gospodarstva Ante Šušnjar komentirao je danas interes njemačkog obrambenog diva Rheinmetalla za Hrvatsku, rast cijena energenata i moguće Vladine intervencije, te je odgovorio na kritike vezane uz politiku plaća i inflaciju. Najavio je da bi Rhei
Kolak: Končar može povući hrvatske tvrtke na svjetska tržišta
12.07.2026.Predsjednik Uprave Končara pozvao je male i srednje tvrtke na suradnju jer samostalno teško mogu konkurirati globalnim divovima
JGL pokreće najveći investicijski ciklus u svojoj povijesti
09.07.2026.Predsjednica Uprave Eva Usmiani Capobianco kaže da će ulaganje od 139 milijuna eura povećati proizvodne kapacitete i ubrzati međunarodnu ekspanziju
Tag cloud
- 2880 članka imaju tag turizam
- 1511 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2724 članka imaju tag hrvatska
- 1816 članka imaju tag svijet
- 1403 članka imaju tag ict
- 1579 članka imaju tag poljoprivreda
- 2008 članka imaju tag financije
- 543 članka imaju tag krediti
- 1664 članka imaju tag izvoz
- 1322 članka imaju tag trgovina
- 1355 članka imaju tag industrija
- 1260 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1086 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 874 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 794 članka imaju tag maloprodaja
- 559 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 457 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag porezi
- 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 495 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
