Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

17 Kol 2017

Egzodus bogataša u Australiju, iznos poreza na dohodak nije im važan

Izvor: lider.media · Autor: lider  

Egzodus bogataša u Australiju, iznos poreza na dohodak nije im važan

Prema istraživanjima organizacije New World Wealth, bogati ljudi sve se više sele u Australiju. Već drugu godinu za redom, Australija je prva zemlja na popisu poželjnih destinacija za život bogataša. Na drugom se nalazi SAD, a na trećem Kanada.

Istraživanje je obuhvatilo samo one milijunaše koji su se fizički preselili na šest mjeseci ili više u neku drugu zemlju, te one koji imaju imovinu koja vrijedi više od milijun američkih dolara.

Tako se prošle godine čak 11 tisuća milijunaša preselilo u Australiju, 10 tisuća u SAD, 8 tisuća u Kanadu, 5 tisuća u Ujedinjene Arapske Emirate te njih 4 tisuće u Novi Zeland.

Ujedno, povećao se ukupan broj milijunaša koji su trajno promijenili adresu. Naime, 2015-te, u neku se drugu zemlju preselilo 64,000 milijunaša, dok se u 2016-toj selilo njih 82,000. To je porast za 28 posto.

Razloga za selidbu bogataša je više, a na listi prioriteta su, prije svega, mogućnost boljeg obrazovanja i osobna sigurnost. Potom, klima, zdravstvena zaštita i nove poslovne prilike. Zanimljivo, ali najmanje im je bilo bitno koliki je porez na dohodak u pojedinoj zemlji.

U odluci da se presele iz svoje zemlje prednjačili su kineski, indijski i južno koreanski milijunaši.

-Bogataši današnjice nemaju svoju zemlju. Svoj uspjeh ne temelje na ovisnosti o zemlji podrijetla, već na vlastitim poslovnim strategijama. Osobno sam fasciniran koliko su bogati danas postali mobilni, rekao je za New York Times, Reaz H. Jafri, zaposlenik tvrtke Withers Worldwide, koja pomaže bogatim klijentima kod preseljenja.

Dok Australija biva bogatija bogatima, neke druge zemlje sve više gube na oporezivanju svojih milijunaša.

Tako je prošle godine Francusku napustilo 12 tisuća bogatih građana, Kinu 9 tisuća, a Brazil njih 8 tisuća. Indiju i Tursku prošle je godine napustilo po 6 tisuća milijunaša.

Kao razloge za napuštanje Francuske milijunaši su naveli religiozne napetosti i visoke poreze. Tome pridonose i nedavni teroristički napadi. Selidba bogatih nije isto što i selidba siromašnih. Naime, za milijunaše postoje posebna pravila kod useljenja u neku novu zemlju, a to posebno pravilo kolokvijalno nazivaju “zlatnom vizom”. Ta zlatna ili viza za investitore sve je popularniji instrument privlačenja bogataša u pojedinim zemljama. Svaki peti milijunaš koristi takve posebne imigracijske programe, dok se većina snalazi posebnim radnim vizama, spajanjem s obitelji, povratkom u zemlju podrijetla i slično.

Zemlje koje milijunaše prihvaćaju otvorenih ruku i putem zlatnih viza to i naplaćuju. Tako će investitorsku vizu Australija naplatiti investicijom od minimalnih 3,8 milijuna dolara. U SAD-u zlatna viza košta 500,000 dolara, dok je Kanada nedavno odustala od ove vrste dozvole za boravak, ali je uvela neke nove modele.

Prema ovom istraživanju, evidentno je kako bogataši migriraju bez zapreka, uz određenu cijenu, koju su voljni platiti kako bi sebi osigurali zdravlje i sigurnost.


Komentari članka

Vezani članci

HOK za obrtnike pripremio besplatni kalkulator „Dobro je biti obrtnik“ za procjenu poreza i doprinosa u 2027. godini

14.08.2026.

Više od 77.000 paušalnih obrtnika, odnosno gotovo 85 % svih paušalnih obrtnika, od 1. siječnja 2027. godine nastavit će poslovati pod jednakim poreznim uvjetima kao i dosad. Za sve koji žele provjeriti kako će predložene porezne izmjene utjecati na njihov

McDonalds zna više o svojim kupcima nego FBI

13.08.2026.

Novinar je dobio izvješće od 515 stranica koje je uključivalo predviđanja o tome koliko često će posjećivati ​​restoran, kada i gdje će ga najvjerojatnije posjetiti i što će najvjerojatnije naručiti.

Amazon premašio tržišnu vrijednost od 3 bilijuna dolara

13.08.2026.

Snažan rast poslovanja AWS-a i sve veća ulaganja u umjetnu inteligenciju pogurali su Amazon među rijetke kompanije čija tržišna vrijednost premašuje 3 bilijuna dolara

SpaceX više zarađuje od umjetne inteligencije nego od svemira

13.08.2026.

Prihodi AI odjela u godinu dana porasli su više od tri puta, ponajviše zahvaljujući ugovorima s Googleom i Anthropicom. Unatoč tome, najveći izvor prihoda SpaceX-a i dalje je Starlink

Sony i TSMC ulažu milijarde u zajednički razvoj slikovnih senzora za mobitele

13.08.2026.

Ova suradnja ima smisla s obzirom na vodeće pozicije obje tvrtke. Sony dominira tržištem slikovnih senzora, dok TSMC proizvodi neke od najnaprednijih čipova

Tag cloud

  1. 2900 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1521 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1827 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1324 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1093 članka imaju tag menadžment
  15. 708 članka imaju tag tehnologija
  16. 1189 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 546 članka imaju tag porezi
  21. 375 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 527 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 462 članka imaju tag start up
  28. 430 članka imaju tag vlada
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 516 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk