Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Lis 2009

Domaći trgovci posrednici stranih tvorničara

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Marinko Petković  

Domaći trgovci posrednici stranih tvorničara

Svake godine u Hrvatsku se uveze stranog namještaja za oko 550 milijuna dolara, odnosno dvije milijarde kuna, no većina je inozemnog namještaja, uz prepoznatljivi dizajn, tek jeftina roba sumnjive kvalitete. No i takve 'bofl' kuhinje, spavaće sobe, stolovi i ormari od loše iverice nalaze svoje mjesto u hrvatskim salonima namještaja, jer trgovci ne mare za to da kupcima predstave domaći, kvalitetan namještaj. Ponašaju se, naime, kao posrednici stranih tvorničara, a ne kao samostalni trgovci koji prodaju kupcima ono što »dobro ide«.

Ustvrdili su to ogorčeni domaći proizvođači okupljeni na ovogodišnjoj Ambienti, 36. međunarodnom sajmu namještaja i unutarnjeg uređenja i prateće industrije. Od naših trgovačkih lanaca samo Dalmadom u svom portfelju nudi oko 50 posto domaćeg namještaja, koji se može naći u Primi i Intermodu. Centri s namještajem brinu samo o tome da robu nabave jeftino, nebitno od kuda, jer ih i s plaćanjem carinskih dadžbina neki krevet iz Poljske, a sve češće i iz Kine, još uvijek stoji manje od domaćeg, kvalitetnog.

Što se tiče javnih nabava, na koje se godišnje troši 44 milijarde kuna, u tom iznosu tek mali dio kolača zapada hrvatske proizvođače. Među njima najgore prolazi baš drvna industrija gdje je zbog recesije bez posla ostalo 6800 ljudi. Na natječajima za javnu nabavu mahom se bira jeftini strani, ali ne i kvalitetniji domaći namještaj. No, na domaćem tržištu se zanemaruje i mogućnost da se unaprijed, već u nabavnim specifikacijama, pomogne domaćoj industriji propisujući, na primjer, slavonski hrast kao uvjet. Tako su u prvoj dokumentaciji za POS-ove stanove arhitekti tražili parkete od bambusa, pa je jasno kako su hrvatske tvrtke u startu bile izbačene iz konkurencije.

»Stereotip je misliti da su hrvatski proizvodi ružni ili nekvalitetni, jer hrvatski dizajneri osvajaju nagrade na jakim sajmovima, no građani ne znaju kakvu proizvodnju imamo u Hrvatskoj. Istina, mi nemamo najjeftinije proizvode, no u srednjem cjenovnom razredu smo najkvalitetniji i konkurentni«, kaže Marijan Kavran iz Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo pri HGK-u.

Glavni problem leži u nedostatnoj promociji na domaćem tržištu i premaloj marketinškoj kampanji. Zato je i pokrenuta edukativna kampanja »Drvo je prvo« kojom HGK nastoji više poticati domaću proizvodnju, te je s Hrvatskim dizajnerskim društvom osmislila dizajniranje namještaja i opreme za dječje vrtiće kojim će se opremiti 60 novih dječjih vrtića na područjima posebne državne skrbi. U suradnji s Ministarstvom regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva i Hrvatskim šumama potpisana je i Deklaracija o upotrebi drva. Njome se predlaže veća uporaba drva u graditeljstvu, posebice u slučajevima kad je investitor država, a novac proračunski. Prema deklaraciji, domaće proizvode trebalo bi koristiti za namještanje i opremanje pri gradnji ili obnovi škola, vrtića, javnih objekata, zgrada javne uprave, sportskih dvorana, kod poticajne stanogradnje i obnove ratom pogođenih područja.


Komentari članka

Vezani članci

Otvorena nova tvornica Prima namještaja vrijedna 20 milijuna eura

06.03.2026.

Nova tvornica Prima namještaja otvorena je u četvrtak u Severinu kod Bjelovara, a riječ je o investiciji vrijednoj 20 milijuna eura koju iz tvrtke opisuju kao ekološki i tehnološki najnapredniju tvornicu namještaja u Hrvatskoj.

Ozbiljan deficit: Fali nam 30 milijuna litara vina, a omotnica neiskorištena

26.02.2026.

Pokrivenost uvoza izvozom pala je s gotovo 50 posto prije desetak godina na manje od 30% danas, rekao je prof. dr.sc. Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK naglasivši da je zato važno da i novac koji dolazi kroz Vinsku omotnicu iskoristimo u cijelosti.

ChatGPT uvodi oglase: Jeste pripremili budžete?

19.02.2026.

Nastojeći podići prihode, AI pionir OpenAI spreman je staviti na kocku povjerenje koje korisnici trenutno imaju u njegov popularni alat i uvesti oglase. Ispitali smo pripremaju li se već budžeti u našim agencijama i što stručnjaci kažu o novom kanalu

Iz Mađarske i Slovenije uvezli smo 170 milijuna litara mlijeka

16.02.2026.

Prije 15 godina, tijekom 2010., proizvedeno je 334.400 tona mlijeka za piće. U desetljeće i pol, dakle, dogodio se pad od 36 posto, što je u količinama oko 122.000 tona manje.

Jednom od vodećih drvoprerađivača glavni su kupci Egipćani i Kinezi

08.02.2026.

Količinski najviše izvoze u Egipat, ali zbog nižih cijena to čini tek polovicu prihoda, dok se kinesko tržište oporavilo nakon COVID-a

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke