Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Srp 2025

Domaće lubenice pune štandove, proizvođači traže veću cijenu

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Mateja Delija/V.K/Dnevni/HRT  

Domaće lubenice pune štandove, proizvođači traže veću cijenu

Iz doline Neretve na tržište diljem Hrvatske krenule su prve ubrane lubenice i dinje. Proizvođači se nadaju da će i ove godine zadovoljiti turističku sezonu i da će kupci birati domaće, a planiraju ubrati i do 20 tisuća tona.

Neretvanski proizvođači hvale slatkoću lubenice, urod i kvalitetu no ne i cijenu! Kilogram ljetnog hita iz Neretve na otkupu prodaju za samo 37 centi.

- Može možda malo bit i bolje. Ali hajde, takva je bila i lanjska. Krenulo je i vidjet ćemo hoće li se zadržati. Ako se zadrži nije loše, ali ako bude padala, vidjet ćemo kako će biti, rekao je Ivan Prović, proizvođač.

- Ili je mala cijena ili se nekad dogodi da ne možete naći ljude ili nam vrijeme ne ide u prilog. Nerviranje je konstantno, istaknuo je Jurica Bačić, proizvođač.

Proizvodnja je skupa, kao i radna snaga. Berba je posao od velikog fizičkog napora, ali mnogima i dobar ljetni trening.

- Neki se zaposle u kafićima, a mi malo kršniji odemo ovako na polje i beremo, rekao je Ivo, berač.

S manjim prinosom, ali boljom cijenom na tržištu prolazi dinja. Kilogram ide na otkup za cijenu do 75 centi.

- Sad je pitanje kako će se odraziti na kasnu situaciju, kakva će biti turistička sezona i kakva će biti potražnja. Mi se nadamo da će cijena ostati barem približno ovoj, da ne pada ili čak da ne zatvore otkupe, kazala je Stana Kiridžija, proizvođačica.

- Kako se turistička sezona povećava, tako i mi moramo imati do kraja ljeta, znači do 1. rujna moramo imati lubenicu iz doline Neretve, naglasio je Ivan Bjeliš, otkupljivač.

A kako odabrati najbolju, otkrivaju iz prve ruke.

- Dio koji leži na zemlji, kada dobije žuto - narančasti znak, tada ste sigurni da je ta lubenica potpuno zrela. Kuckanje nije baš pouzdan znak, iako ga ovako neki još uvijek koriste - posebno kupci koji ne znaju za ove detalje, pokazao je Robert Doko, agronom.

Ljetno razdoblje, do kraja srpnja, ali i dobar dio kolovoza u ovom je kraju rezerviran za berbu, a proizvođači su gotovo sigurni da će i ove godine neretvanska kvaliteta osvojiti domaće tržište.


Komentari članka

Vezani članci

Ljetni hit na tržištu: Kako lubenica pokreće globalnu trgovinu

07.07.2025.

Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), svjetska proizvodnja lubenica u 2023. godini iznosila je rekordnih 104,9 milijuna tona. Kina je apsolutni lider s udjelom većim od 60 %

Fabio Flego uspješno uzgaja veliki broj egzotičnog voća usred Pule

02.12.2024.

Uvijek želim probati neko novo voće drugačijeg okusa od uobičajenih. Počeo sam uzgajati suptropsko voće iz znatiželje hoće li uspjeti u Istri. Na kraju sam otvorio OPG Istranea, rekao nam je Fabio Flego

Neretvanski uzgajivači pisali Dabri: Podignite prag ulaska u Registar poreznih obveznika

29.11.2024.

Potaknuti informacijom iz medija o povećanju praga za ulazak u sustav PDV-a, Udruga proizvođača agruma i povrća Neretvanska mladež uputila je prijedlog odnosno zahtjev ministru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipu Dabri da se paralelno s navedenim

Za spas domaćeg voćarstva potrebna je promjena proizvodnje i sortimenta

10.10.2024.

Bez ulaganja u zaštitu i navodnjavanje izgubit ćemo i ovo malo voćarske proizvodnje u Hrvatskoj. Poljoprivrednike pogađa odluka Vlade RH o limitiranju cijene jabuke i nedostatak natječaja za investicije.

Dolina Neretve dobija Centar za agrume

30.09.2024.

Dolina Neretve, poznata po uzgoju agruma područje je jedne od najvećih proizvodnji voća i povrća u Hrvatskoj. Zbog toga se godinama ovdje planira izgradnja Centra za agrume za koji je već ishodovana građevinska dozvola.

Tag cloud

  1. 2746 članka imaju tag turizam
  2. 2613 članka imaju tag hrvatska
  3. 1734 članka imaju tag svijet
  4. 1420 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1945 članka imaju tag financije
  6. 1624 članka imaju tag izvoz
  7. 1513 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1300 članka imaju tag trgovina
  9. 1365 članka imaju tag ict
  10. 1210 članka imaju tag investicije
  11. 1278 članka imaju tag industrija
  12. 1064 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1039 članka imaju tag menadžment
  14. 858 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1164 članka imaju tag EU
  16. 649 članka imaju tag opg
  17. 781 članka imaju tag maloprodaja
  18. 534 članka imaju tag poticaji
  19. 661 članka imaju tag tehnologija
  20. 698 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 390 članka imaju tag potpore
  23. 964 članka imaju tag kriza
  24. 512 članka imaju tag eu fondovi
  25. 495 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 518 članka imaju tag porezi
  27. 479 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 489 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 428 članka imaju tag osijek
  30. 517 članka imaju tag obrazovanje
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 431 članka imaju tag start up
  33. 501 članka imaju tag dzs
  34. 444 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 412 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 338 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor