Poduzetnički portal · Članak
12 Lis 2018
Dobili posao od najveće agencije JI Azije
Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Bernard Ivezić
Samozatajna hrvatska softverska tvrtka sa sjedištem u Šibeniku, Lemax, ugovorila je naš najveći izvoz turističkog know-howa dosad. Lemax je sklopio posao digitalne transformacije vodeće destination management kompanije u jugoistočnoj Aziji, Asian Trailsa.
Ako ste putovali u Tajland, Bali, Singapur, Indoneziju, Kambodžu, Mjanmar, Vijetnam ili Kinu gotovo je sigurno da je vaš aranžman u pozadini pripremio upravo Asian Trails. Ova agencija zapošljava više od 700 radnika, ima preko 4000 partnera, a teritorijalno pokriva prostor na kojem živi trećina stanovnika planete. Njen je vlasnik Thomas Cook India, koji nije u sastavu jednog od svjetski najjačih turoperatora Thomas Cooka već izravno u rukama kanadskog financijskog holdinga Fairfaxa.
Mate Kostovski, suvlasnik i direktor hrvatskog, brzorastućeg, softverskog izvoznika Lemaxa nije otkrio vrijednost ugovora. No, naglasio je da im je ovo najveći posao u 28 godina poslovanja i da im otvara put u gornju ligu. "Ovo nam je najveća referenca na globalnoj razini, a ono na što sam posebno ponosan je što su na tenderu bili svi naši globalni konkurenti, znači softverske tvrtke iz najrazvijenijih država svijeta, koje imaju na stotine zaposlenih, a na kraju je baš naš, hrvatski softver prepoznat kao najbolji", ističe Kostovski.
Softver, koji je razvio Lemax, u veljači se rebrendirao iz iTravel u jednostavno Lemax. Riječ je o cloud platformi koja klasičnim turističkim agencijama daje tehnološku infrastrukturu kakva je prije bila dostupna samo najvećim, u pravilu američkim, turističkim igračima, poput Booking.coma i Expedije. Kostovski kaže da njihov softver automatizira većinu poslovanja agencija pa one mogu od administracije fokus preusmjeriti na prodaju, marketing i brzo kreiranje nove ponude.
Ono što Lemaxov softver izdvaja od konkurencije je što turističke agencije instantno pretvara u tehnološki najmodernije organizacije orijentirane na kupca. "U punom smislu te riječi, klasičnim turističkim agencijama omogućujemo da počnu poslovati po modelima koje imaju Booking.com ili Expedia, jer preko agencija sada korisnici mogu pretraživati i odmah bookirati hotele, letove i druge usluge, a klijent se može i logirati na portal turističke agencije te tamo preuzeti voucher, provjeriti nagradne bodove, rezervirati svoje iduće putovanje ili vidjeti povijest svih svojih transakcija", kaže Kostovski.
Navodi da će taj sustav značajno unaprijediti i poslovanje Asian Trailsa. Posebno zbog automatizacije, jer ona uključuje cjelokupan proces zaprimanja upita, provjere dostupnosti s dobavljačima, kreiranje itinerera za klijenta, a automatiziran je čak i proces kreiranja i slanja računa te postprodajnih aktivnosti. Pa ipak proces transformacije turističke agencije, posebno tako velike, neće se svesti samo na kreiranje računa u hrvatskom cloud softveru.
"Proces implementacije vrlo je zahtjevan i očekuje se kako će trajati osam mjeseci od čega će nam samo za pripreme za početak tog posla trebati tri mjeseca", kaže Kostovski. Navodi da osim popisivanja svih procesa i njihovog prebacivanja na Lemaxov softver, treba obaviti i integraciju sa sustavima knjigovodstva i drugim sustavim kompanije. Usto, treba obaviti edukaciju, a zbog brojnih novih digitalnih mogućnosti u sklopu digitalne transformacije, Asian Trails dobit će i nove web stranice.
U Hrvatskoj Lemaxov cloud softver za digitalizaciju turističkih agencija koriste agencije kao što su Elite Travel, koji organizira luksuzna turistička putovanja, te službena agencija Hrvatskog nogometnog saveza Ban Tours, poznatija po tome što je za hrvatske navijače, koji su ljetos putovali na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, ugovorila charter let iz Zagreba, kojim je u Hrvatsku sletio dotad najveći zrakoplov, Boeingu 777-300 ER, koji prima 396 putnika.
Globalno, Lemax je prije ulaska u višu ligu, ciljao na najstarije i poslovno vrlo agilne male i srednje turističke agencije. Tako je počeo poslovati na svim kontinentima izuzev Antarktike. Među klijentima im je meksička agencija specijalizirana za puteve Asteka IMC Travel & DMC, južnoafrički specijalisti za poslovna putovanja World Leisure Holidays, zatim organizatori grupnih putovanja u Egipat i druge afričke destinacije Travel Choice kao i specijalisti za svingerska putovanja Luxury Lifestyle Vacations iz SAD-a.
Lemax se u digitalnoj transformaciji nije našao slučajno. Šibenska se tvrtka još tijekom 90-ih iz prodaje radničke zaštitne odjeće prebacila u izradu turističkih web stranica. Kostovski navodi da su imali ambiciju postati Booking.com za hrvatsko tržište. Ozbiljan rast Lemax bilježi od 2011. kad kreću u izvoz. Već je u 2013. Lemax iskočio među Deloitteovih 50 najbržerastućih visokotehnoloških tvrtki iz srednje Europe. Lani mu se prihod udvostručio s 5,6 na 10,3 milijuna kuna.
Komentari članka
Vezani članci
U obrtu spojila struku i ljubav: Psetalica Iva Večanin brine se o vašim ljubimcima
04.08.2026.Osječani su veliki prijatelji životinja i postoji velika potreba za čuvanjem i šetnjom kućnih ljubimaca
Kristjan Staničić: Cilj nam je da turistima kontinent bude jednako vrijedan motiv dolaska kao i obala
04.08.2026.Hrvatska nije ni najskuplja ni najjeftinija destinacija. Cijenu mora pratiti i određena kvaliteta usluge
Hrvatska Probotica cilja europski obrambeni boom s AI robotima
03.08.2026.Startup razvija autonomne robotske platforme za obranu, energetiku i logistiku te želi iskoristiti europska ulaganja u vojnu industriju.
Digitalni nomadi mogli bi biti lijek za našu turističku sezonalnost
03.08.2026.Sezonalnost je neugodna boljka hrvatskog turizma koja se može ublažiti jačanjem Hrvatske kao destinacije za život i rad na daljinu, odnosno boljim povezivanjem aktivnog turizma i digitalnih nomada.
Završava era zimmer freia: Što čeka male iznajmljivače?
02.08.2026.Novi porezi, stroža pravila i pad profitabilnosti mijenjaju privatni smještaj, a stručnjaci upozoravaju da je doba rekorda završilo.
Tag cloud
- 2893 članka imaju tag turizam
- 2730 članka imaju tag hrvatska
- 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 704 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 545 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 461 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
