Poduzetnički portal · Članak
06 Tra 2023
Deloitte: Domaće turističke kompanije očekuju veći rast troškova nego prihoda
Izvor: lidermedia.hr · Autor: Roko Kalafatić
- Sigurno je da u turističku sezonu ulazimo s optimizmom. Situacija je bolja nego prošle godine, ali s druge strane postoje izazovi i moramo biti jako koncentrirani i oprezni, pogotovo uz buđenje konkurencije koja je danas jača nego u prethodne dvije godine - rekao je u srijedu Bernard Zenzerović, direktor Udruge poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) na predstavljanju rezultata ankete o očekivanjima i izazovima u turizmu, u suradnji s Hrvatskom udrugom turizma (HUT) i tvrtkom Deloitte čiji ju je odjel financijskog savjetovanja proveo.
Veći troškovi od prihoda
Rezultati ankete pokazali su da domaće turističke kompanije i ove sezone očekuju rast noćenja i prihoda, većina ih procjenjuje rast do 10 posto, no čak 67 posto kompanija očekuje rast troškova veći od prihoda, što će negativno utjecati na profitabilnost i investicijski potencijal sektora. Uz rast troškova, kao najveći izazov ocijenjen je pronalazak potrebne kvalitetne radne snage s obzirom da će i ove sezone većina kompanija trebati više sezonskih zaposlenika.
Turistički je sektor u situaciji smanjenja profitabilnosti u sve složenijem položaju s obzirom da je za povećanje konkurentnosti nužno značajno ulaganje u kvalitetu ponude, digitalizaciju i održivost. Ključni su to zaključci velike ankete ‘Hrvatski turizam - Očekivanja i izazovi u 2023.‘, koju je tijekom ožujka proveo Deloitteov odjel financijskog savjetovanja.
Deloitte je sličnu anketu proveo i u Ujedinjenom Kraljevstvu i Europskoj uniji, anketirajući 100 grupacija u hotelijersko-turističkoj industriji, a ove godine je po prvi puta provedena u Hrvatskoj, u suradnji s Udrugom poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) i Hrvatskom udrugom turizma (HUT). Anketa je obuhvatila kompanije koje upravljaju sa ukupno 297 objekata koji skupno predstavljaju portfelj od 31 posto svih hotela i kampova u RH.
- Postoje dva aspekta na koja bi trebalo obratiti pozornost u ovoj turističkoj sezoni. Prvi se odnosi na to u kojoj će se mjeri gosti vratiti svojoj rutini rezerviranja odmora prije pandemije, odnosno hoće li to biti ranije u kalendarskoj godini. Drugi aspekt je utjecaj povećanih kamatnih stopa na tvrtke koje posuđuju od poslovnih banaka. Iz ankete smo saznali da su sudionici preferirali HBOR i vlastiti kapital kao opcije za financiranje - rekao je Francois Swanepoel, direktor u Deloitteovom odjelu financijskog savjetovanja.
Očekuje se poskupljenje energenata
Anketa je također pokazala da je 85 posto turističkih kompanija u ožujku zabilježilo porast rezervacija u usporedbi s istim razdobljem 2022. (njih 54 posto ima porast do deset posto, a 31 posto porast preko deset posto), dok većina njih na temelju statusa rezervacija i tržišnih najava očekuje povećanje broja noćenja u 2023. godini, pa njih 51 posto očekuje povećanje do deset posto, a 28 posto očekuje povećanje broja noćenja preko deset posto. Rast tržišne potražnje prelit će se i na prihode pa njih 54 posto očekuje rast prihoda do deset posto na razini čitave sezone, dok 36 posto očekuje rast prihoda veći od deset posto.
Nažalost, uz očekivani porast potražnje i rasta prihoda, rezultati ove turističke sezone ponovno će biti i u znaku rasta troškova, pa tako 56 posto kompanija očekuje da će najviše poskupiti energenti, 28 posto ih kao najveći izazov vidi rast troškova radne snage, a njih 15 posto očekuje da će im najviše poskupiti cijene hrane i pića. Čak 44 posto kompanija očekuje da će ukupni troškovi u odnosu na prošlu godinu porasti između pet do deset posto, dok ih 41 posto očekuje rast ukupnih troškova preko deset posto.
Anketa je ponovno pokazala da je jedan od većih izazova turističkog sektora procedura kod zapošljavanja stranih radnika, a taj izazov će biti posebno naglašen ove godine kada potražnja za kvalificiranom radnom snagom raste. Gotovo dvije trećine kompanija (64 posto) će trebati više zaposlenika nego prošle godine, a dva najveća izazova kod popunjavanja radnih mjesta su pronalazak kvalificiranih kandidata (za 44 posto kompanija) i birokracija kod njihovog zapošljavanja (za 41 posto kompanija).
- Ulazimo u treću sezonu u kojoj sektor pokušava nadoknaditi gubitak iz 2020. godine. Prošle godine smo unatoč rekordnim brojkama prihoda nadoknadili tek 80 posto gubitka iz te najteže pandemijske godine, ove godine očekujemo nastavak trenda oporavka, no taj se proces odvija usporeno zbog značajnih inflatornih pritisaka odnosno ubrzanog rasta troškova u odnosu na razdoblje prije pandemije. To usporava dovođenje investicija na razinu koja je potrebna da zadržimo konkurentnost u odnosu na mediteranske turističke rivale - dodao je Zenzerović.
Komentari članka
Vezani članci
Grand Park Rovinj prvi i jedini hrvatski hotel na prestižnoj listi 50 najboljih u svijetu
07.11.2025.Luksuzni hrvatski hoteli nastavljaju osvajati prestižna svjetska priznanja. Tako je Grand Park Rovinj, dio Maistra Hospitality Group, prvi je i jedini hrvatski hotel uvršten među 50 najboljih hotela svijeta prema prestižnoj listi The World’s 50 Best Hotel
Opatija u slatkom izdanju: Festival čokolade donosi čokoladno blaženstvo
07.11.2025.U opatijskom čokoladnom blaženstvu ljubitelji slatkih okusa moći će uživati tijekom cijelog studenog, a posebice od 7. do 9. studenog, kada će se održati najdugovječnija manifestacija posvećena čokoladi u Hrvatskoj
Hrvatski turizam predstavlja se u Londonu, sve veći fokus na AI i nove tehnologije
04.11.2025.Hrvatski turistički profesionalci predstavit će ponudu hrvatskog turizma i razgovarati s poslovnim partnerima od 4. do 6. studenoga na jednoj od vodećih svjetskih turističkih burzi, WTM London, koja će ove godine u jubilarnom 45. izdanju okupiti rekordnih
Dubrovnik: U zračnoj luci prvi put dočekan tromilijunti putnik
31.10.2025.Dubrovačka Zračna luka Ruđer Bošković prvi je put probila brojku od 3 milijuna putnika u jednoj godini. Potvrda je to Dubrovnika kao jedne od naših najpoželjnijih avio destinacija, i to ne samo u ljetnim mjesecima...
U Opatiji sajamski dani za Festival čokolade i Advent
30.10.2025.U svrhu proširenja turističke ponude usluga, roba i proizvoda tijekom nadolazećih manifestacija i blagdana na području Grada Opatije proglašeni su sljedeći sajamski dani: 9. studenog za vrijeme manifestacije “19. Festival čokolade”, te od 28. studenog 202
Tag cloud
- 2798 članka imaju tag turizam
- 2647 članka imaju tag hrvatska
- 1763 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1056 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 663 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 505 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 415 članka imaju tag hnb
- 423 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
