Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Tra 2025

Dalekovod-Projekt sudjeluje u najvažnijem energetskom povezivanju Švedske, pothvatu vrijednom 62 milijuna eura

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Borivoje Dokler  

Dalekovod-Projekt sudjeluje u najvažnijem energetskom povezivanju Švedske, pothvatu vrijednom 62 milijuna eura

Projekt će trajati više od deset godina. Prva faza uključuje definiranje mogućih trasa dalekovoda i odabir optimalne rute unutar definiranog koridora.

Dalekovod-Projekt, koji posluje u sastavu Dalekovod Grupe, sudjeluje u jednom od najvažnijih infrastrukturnih projekata energetske tranzicije u Švedskoj – projektiranju i izgradnji dva nova 400 kV dalekovoda i rekonstrukciji jednog postojećeg 400 kV dalekovoda u koridoru duljine 460 kilometara između Karlstada i Östersunda.

Ključni podizvoditelj
Ovaj megaprojekt, poznat kao Karlstadbenet, povećat će kapacitet prijenosa električne energije između sjevera i juga zemlje te ublažiti uska grla između elektroenergetskih područja. Kao dio tima kojeg vodi švedska tvrtka Tyréns u ulozi glavnog konzultanta, Dalekovod-Projekt i tvrtka Cowi pružaju stručnu podršku u svojim područjima ekspertize. Investitor projekta, vrijednog preko 62 milijuna eura, je Svenska kraftnät, švedski nacionalni operator elektroprijenosnog sustava.

Kao ključni podizvoditelj u ovom projektu, Dalekovod-Projekt je zadužen za pružanje usluga projektiranja i stručne podrške u području elektroenergetike. Njihova uloga, u suradnji s kolegama iz Tyrénsa i Cowija obuhvaća cjelokupni proces projektiranja novih i rekonstrukcije postojećih nadzemnih vodova, od početnih istraživanja do detaljnog inženjerskog dizajna i podrške tijekom izgradnje.

Konkretno, to uključuje terenska istraživanja i preliminarno trasiranje, analize izvedivosti i optimizaciju konstrukcijskih rješenja, pripremu podloga za javnu raspravu, podnošenje koncesijskih zahtjeva i procjene utjecaja na okoliš te izradu detaljnog tehničkog rješenja za izgradnju.

“Ponosni smo što smo dio ovako značajnog projekta koji će imati dugoročne pozitivne učinke na elektroenergetski sustav Švedske. S dugogodišnjim iskustvom u planiranju i projektiranju elektroenergetskih sustava, Dalekovod-Projekt donosi vrijedno znanje i resurse koji će doprinijeti realizaciji ovog zahtjevnog infrastrukturnog zadatka.

Uz to, veseli nas suradnja s Tyrénsom i Cowijem jer razmjenom znanja i iskustava ne samo da jačamo svoju međunarodnu poziciju nego i svi zajedno doprinosimo još uspješnijoj i zelenijoj energetskoj tranziciji Europe”, ističu u Dalekovod-Projektu.

Prva faza
Projekt će trajati više od deset godina. Prva faza uključuje definiranje mogućih trasa dalekovoda i odabir optimalne rute unutar definiranog koridora.

Nakon toga slijedi razrada tehničkih rješenja i ishođenje potrebnih dozvola, a izgradnja dalekovoda planirana je nakon 2030. godine. Dalekovod-Projekt će tijekom cijelog procesa aktivno surađivati s Tyrénsom i drugim partnerima kako bi osigurao pravovremenu i kvalitetnu realizaciju projekta.


Komentari članka

Vezani članci

Ericsson Nikola Tesla: Rast prihoda i dobiti, veći fokus na obranu

29.07.2026.

Dodatne poslovne prilike razvijaju u području sustava za kritične zadaće suradnjom s hrvatskim tehnološkim i znanstvenim institucijama, uz snažnije pozicioniranje u obrani i nacionalnoj sigurnosti.

Gotovo svi kod kuće imamo njihov proizvod: Kako je njemački gigant završio na rubu propasti

27.07.2026.

Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača baterija, njemačka Varta, zatražio je otvaranje stečajnog postupka u vlastitoj režiji. Dok vjerovnici razmatraju izdvajanje najprofitabilnijeg dijela poslovanja, stručnjaci upozoravaju da bi slom tvrtke mogao i

AD Plastik povećao profitabilnost i smanjio dug za 7,22 milijuna eura

27.07.2026.

Neto dobit AD Plastik Grupe iznosila je u prvom polugodištu 7,58 milijuna eura što je 1,6 posto više nego u istom razdoblju lani, dok su poslovni prihodi porasli za 1,9 posto, na 76,6 milijuna eura, pokazuje financijsko izvješće te solinske kompanije za p

Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja

23.07.2026.

Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.

Inina investicija od 65 milijuna eura: Nova plinska bušotina na Jadranu

23.07.2026.

Ina je novim razradnim bušenjem na sjevernom Jadranu počela investicijski ciklus ukupno vrijedan oko 65 milijuna eura, koji obuhvaća izgradnju pet novih plinskih bušotina među kojima je i novopotvrđena s protokom od 160 tisuća kubičnih metara plina na dan

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk