Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

08 Ruj 2009

Borba s recesijom: otkazi u autokućama

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: Magdalena Družijanić  

Borba s recesijom: otkazi u autokućama

Otkazi su kod nas počeli, smanjili smo broj ljudi za deset posto nakon što smo shvatili da nam neće pomoći ni smanjenje troškova, skraćeno radno vrijeme, odnosno jedna smjena, ni smanjenje plaće ili kresanje troškova iz fonda za testnu vožnju − kaže Mario Zagorec, voditelj prodaje PSC-a Zagreb, ovlaštenog zastupnika Opela i Chevroleta, te dodaje da tvrtka trenutačno stagnira u lošem bez nekih naznaka oporavka.

Kupci ovisni o kreditima
Lauro Kragić iz solinske podružnice Centra za vozila i brodove, ovlaštenog koncesionara Volva, otvoreno kaže da u odnosu na lanjsku godinu osjećaju pad od 30 posto, a prije mjesec dana zbog loše su situacije morali pribjeći i jednom otkazu.

− Vidjet ćemo kako će se situacija razvijati, no svima nam je manje-više jednako jer se automobili ne prodaju – tvrdi.

Dijana Ćoso iz Peugeota Hrvatske, iako o otkazima nije htjela govoriti, kaže da je pad prodaje automobila usko povezan uz domaće tržište koje ovisi o kreditima, a s druge strane, tu su restrikcije financijskih institucija koje te kredite ne odobravaju. Osim toga, veli, potrošači su nespremni investirati u neegzistencijalno dobro, zaključuje.

Rudi Mihalinec, direktor zagrebačke tvrtke Kaptol Cargo, generalnog zastupnika Daihatsua, kaže nam da otkaza kod njih još uvijek nema, no ako se situacija bude pogoršala, veli da će prvo rezati plaće, a ne otpuštati ljude. Slično razmišljaju i u autocentru Suzuki, ovlaštenom uvozniku Suzukijevih vozila, te navode da za sada nitko nije otpušten, a ako bude potrebe za većim uštedama, to će riješiti korekcijom plaće.

Pad prodaje registriranih vozila već mjesecima se ne zaustavlja, što potvrđuju i podaci agencije Promocije plus − u prvih osam mjeseci ove godine registrirano je 32.429 novih automobila, što je čak 31.063 vozila manje nego u istom razdoblju prošle godine kad su registrirana 63.492 automobila, a to je pad od čak 49 posto. Uspoređujući kolovoz ove i lanjske, 2008., godine bilježi se pad od 53,5 posto. U kolovozu ove godine registrirano je 2430 novih automobila, dok ih je lani u istom razdoblju registrirano 5224. Iako većina generalnih uvoznika automobila i njihovih partnera različitih marki automobila, osim spomenutih, nije bila raspoložena dati službeni odgovor, u neformalnim razgovorima većina kategorično tvrdi isto − otkaza će, u manjoj mjeri, biti.

Neki od prodavača u autosalonima, osim toga, kazali su nam i da se zbog velikog pada prodaje automobila njihovi vlasnici zastupnici neće više baviti prodajom, nego samo servisom, no nitko od njih s takvim informacijama još nije htio u javnost. Da su neki od njih već zatvorili svoje salone i da su otpuštanja počela, kaže, iako nema zbirne podatke, potvrđuje i Zvonko Merkaš, predsjednik Udruženja trgovine motornim vozilima i dijelovima pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK).

Unutarnje rezerve
− Tvrtke traže unutarnje rezerve, preispituju se sadašnje i buduće investicije, stimulira se povećanje prodaje akcijama, nude se popusti kupcima u suradnji s proizvođačima te se intenzivno radi na smanjenju sive ekonomije − objašnjava Merkeš te dodaje da su u posljednje vrijeme održali niz sastanaka na kojima su, u suradnji s resornim ministarstvom i državnim institucijama, raspravljali o stanju na tržištu automobila u Hrvatskoj.

Ukupno 4951 prodavaonica
Iako još uvijek nema zbirnih podataka za ovu godinu o broju trgovina motornim vozilima, održavanju i popravcima te trgovini na malo motornim gorivima i mazivima, dijelom i zbog revizije nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD), pad je vidljiv već u 2008. u odnosu na godinu prije. Poslovnih je subjekata, kažu iz HGK pozivajući se na podatke Državnog zavoda za statistiku, prošle godine bilo 4516, što je 135 manje nego u 2007. godini. No, broj prodavaonica/servisa u 2008. povećao se na 4951, dok ih je 2007. godine bilo 4923, odnosno, otvoreno ih je još 28. Što se broja zaposlenih u toj djelatnosti tiče, u 2008. bilo ih je 20.841, odnosno 19 manje nego 2007. godine, kad ih je bilo 20.860.


Komentari članka

Vezani članci

Bjelin zatvara tvornicu u Bjelovaru. Bez posla ostaje 135 radnika

29.04.2026.

TVRTKA Bjelin zatvara tvornicu u Bjelovaru, a prema internom letku koji je uprava podijelila radnicima, bez posla će ostati 135 radnika. Proizvodnja će se postupno gasiti od svibnja do srpnja ove godine. Prema vremenskom okviru iz letka, u svibnju se zatv

BMW uz pomoć zagrebačkog FSB-a prepolovio vrijeme izrade baterija

27.04.2026.

Cilj je suradnje BMW Grupe sa Sveučilištem u Zagrebu razviti modele umjetne inteligencije koji će skratiti fazu testiranja baterijskih ćelija i potencijalno ukinuti fazu 'karantene', uz niže troškove, stoji u priopćenju njemačke tvrtke.

Rimac i BMW razvili baterije za novi i7, proizvodnja u Zagrebu

13.04.2026.

U Rimčevom kampusu razvija se i proizvodi baterijski sustav za novi BMW i7, uz širenje kapaciteta i zapošljavanje više od 100 ljudi

Direktor BYD-a: 'Ne idemo odmah na struju u Hrvatskoj

03.04.2026.

David Kušanić otkriva strateški smjer na plug-in hibride zbog infrastrukture i cijene; već 1100 narudžbi i plan za snažan rast

Volkswagen se zbog slabe prodaje električnih vozila okreće energetskom biznisu

12.03.2026.

Najveći europski proizvođač automobila u Njemačkoj je pokrenuo svoje prvo veliko postrojenje za skladištenje energije, tražeći nove izvore prihoda uslijed usporavanja potražnje za električnim automobilima

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2715 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1577 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1254 članka imaju tag investicije
  13. 1082 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 363 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 454 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 418 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 346 članka imaju tag hgk