Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Pro 2024

Umjetna inteligencija u obrazovanju: Partner, a ne zamjena učitelja

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Luka Kasalo  

Umjetna inteligencija u obrazovanju: Partner, a ne zamjena učitelja

Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju CroAI organizirala je okrugli stol pod nazivom ‘Koja je uloga umjetne inteligencije u obrazovanju?‘ u zagrebačkom hotelu Westin. Događaj je okupio stručnjake iz različitih područja obrazovanja i umjetne inteligencije kako bi raspravili o potencijalu, izazovima i budućnosti primjene AI u školama. Izvršna direktorica CroAI-a, Lorena Barić, naglasila je važnost teme te najavila prezentaciju istraživanja koje ispituje stavove nastavnika prema AI, njezinu primjenu i etičke dileme.

AI i obrazovanje
Mitja Ružojčić i Antun Palanović, članovi Katedre za psihologiju rada na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, proveli su i predstavili navedeno istraživanje o primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju. Istraživanje je napravljeno na uzorku od 809 sudionika i 361 nastavnika, te je pokazalo da su općenita populacija i nastavnici upoznati s umjetnom inteligencijom iako relativno rijetko koriste alate umjetne inteligencije. Rezultati pokazuju da sudionici nisu u potpunosti upoznati s trenutačnim opsegom primjene, ali pokazuju solidno znanje o trenutačnom razvoju AI. Najčešće se koriste uloge prevođenja, a nakon toga generativni alati kao što su ChatGPT, a najrjeđe alati za generiranje slika.

Stavovi prema AI-ju su bili umjereno pozitivni, a najnaglašenije je bilo usklađivanje etičkih aspekata s temeljnim načelima Što se tiče uloge umjetne inteligencije u obrazovanju sudionici očekuju da će se definitivno koristiti u većem opsegu, ali neće zauzeti središnju ulogu. Nastavnici misle da im može pomoći u poslu, prepoznaju potencijal i potrebu za edukacijom. Vjeruju da će im od posebne koristi biti što tiče automatizacije administracije i povećanju zanimljivosti nastavnih materijala. Kao prepreke implementaciji navode preopterećenost nastavnika, nedovoljno sustavne podrške, nedovoljno znanja i vještina među nastavnicima i veliku razliku u znanju o aI između učenika i nastavnika.

Istraživači su naglasili da uzorak nije reprezentativan pa sve treba tumačiti s oprezom jer su nastavnici nadzastupljeni u uzorku. Na temelju rezultata zaključuju da postoji prostor za značajno unaprjeđenje znanja o tome što je točno AI i da je nastavnicima potrebna puno veća podrška za usvajanje vještina.

Ništa bez nastavnika
Nakon prezentacije istraživanja uslijedio je okrugli stol čiji je cilj bio otvaranje rasprave o tome kako umjetna inteligencija mijenja obrazovni sustav, koje izazove donosi i kako iskoristiti njezine prednosti.

- Razvoj umjetne inteligencije se događa zadnjih 40 godina a ovo je zapravo faza implementacije, a transfer u škole je veoma spor. Škola nikad postojati bez nastavnika jer je socijalna aktivnost i ljudska interakcija izrazito bitna, što znači da UI ne može nadomjestiti emocionalno i socijalno ali se može koristiti kao koristan alat - rekla je Zrinka Ristić Dedić, znanstvena savjetnica u Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu, i Centra za istraživanje i razvoj obrazovanja.

Objašnjava i da je nastavni sustav tradicionalan i zastario, da se sve bazira na učenju činjenica, i da je potrebno više kritičkog razmišljanja i kreacije, čemu može pridonijeti umjetna inteligencija. Problem je i što je većina alata na engleskom, a veliku prednost vidi u personalizaciji učenja i vrednovanja te radu s djecom s poteškoćama.

- Primjena u radu za djecu s teškoćama u razvoju je ogroman iskorak jer se UI može koristiti kao asistirajuća tehnologija, na primjer, gluha djeca mogu pristupati sadržajima ili mogu dobiti sadržaj u tempu koji je njima prihvatljiv - rekla je Ristić Dedić i naglasila da se dosta mijenja uloga učitelja.

Vjeruje da je strah logičan i opravdan ali da nas ne smije spriječiti da stvar uzmemo u svoje ruke, te da je ključno je pripremiti djecu i mlade za život u AI svijetu.

Vjera Barbir Alavanja, magistar edukacije matematike i informatike, i nastavnica u Osnovnoj škola Ivana Gundulića je s obzirom na svoju profesiju upoznatija s novom tehnologijom i vjeruje da je vrijeme digitalne komunikacije u pandemiji utjecalo na ubrzan razvoj tehnologije danas.

- Umjetna inteligencija neće prestati sa svojim napretkom, nego će se samo više razvijati, a učitelji imaju veliku volju za učenjem o AI, iako i dalje postoji dio nastavnika koji se opravdava da nema potrebe za umjetnom inteligencijom - rekla je Barbir Alavanja.

Kao probleme navodi edukacije koje se odvijaju za vrijeme nastave i alate na stranom jeziku, a vjeruje da je za napredak najbitnije primjenjivati nove tehnologije i rezultate redovito prezentirati. Iz svog iskustva objašnjava kako je jako važno naučiti učenike kako da koriste UI na pravi način jer se pravilnim korištenjem utječe na njihovo kreativno i kritičko razmišljanje.

- Moramo se educirati i koristiti umjetnu inteligenciju odgovorno, a kroz suradnju učenika, roditelja, nastavnika i institucija možemo osigurati da UI u obrazovanju bude korisna za sve - zaključila je.

Robert Kopal, izvanredni profesor, profesor stručnog studija u trajnom zvanju i viši znanstveni suradnik s Visokog učilišta Effectus. Kopal govorio je iz perspektive visokog obrazovanja. Vjeruje da umjetna inteligencija ima mjesto u obrazovanju te kao i prethodni govornici naglašava važnost kritičkog i kreativnog razmišljanja.

- Kreativnost čovječanstva ide prema dolje, to pokazuju istraživanja, a mi kao kognitivni škrtci dajemo djeci alat koji je lak izlaz iz svega toga - rekao je Kopal i naglasio da je zabrinut za budućnost.

Dodao je da je ključ budućeg uspjeha umjetne inteligencije rješavanje svih prepreka i izazova s pomoću razgovora naglasivši važnost odgojne komponente u obrazovanju. Također naglašava problem neinkluzivnosti s obzirom na jezik i loše utjecaje umjetne inteligencije na mladu populaciju kao što su depresija i suicidalne misli.

- Umjesto da djecu učimo traženju odgovora trebamo ih učiti postavljanju pitanja što vodi ka rješavanju kompleksnih problema - zaključuje Kopal.

Alati na usluzi čovjeku
Maja Ljubić Kutnjak, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj govorila je implementiranju AI iz perspektive EU i o aktima koji su usvojeni. Govori da AI treba koristiti ali je pitanje na koji način, te također naglašava da je pandemija bila katalizator ubrzanoj digitalizaciji i da je tada EU shvatila da je potrebno više regulacija.

Navela je da je ranije ove godine akt o umjetnoj inteligenciji na razini EU usvojen, i da će ubrzo početi s primjenom.

- Ključno je da alati umjetne inteligencije budu na usluzi čovjeku a ne da nas tehnologija obuzme i pojede. Aktom se ne žele kočiti inovacije i kreativnost, to je minimalna regulacija koja to ne koči, stavlja građane u prvi plan i etički je pravilna - rekla je Ljubić Kutnjak i dodala kako će do 2026. Hrvatska preuzeti ovu odredbu, kao i ostale članice.

Naglašava da je bitno da se građani osjećaju sigurno,a to se može napraviti time da ljudi uvijek znaju kada su u interakciji s AI, a po novoj regulativi mora pisati kada pričate s botom ili kada je neki sadržaj generiran putem AI. Za potpunu implementaciju umjetne inteligencije su ključne sljedeće tri godine, EU ima broje organizacije koje su bave tim, sve se jako brzo razvija a zakon će pratiti taj razvitak.


Komentari članka

Vezani članci

NATJEČAJ za upis 12. generacije Interdisciplinarnog međusveučilišnog doktorskog studija „PODUZETNIŠTVO I INOVATIVNOST“ u akademskoj godini 2025./2026. za stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti iz područja društvenih znanosti (dr. sc. socio.).

19.03.2025.

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku izvodi međunarodni interdisciplinarni međusveučilišni doktorski studij PODUZETNIŠTVO I INOVATIVNOST. Studij se izvodi u suradnji s četiri partnerska sveučilišta: Sveučilište u Mariboru, Slovenija; Sveučilišt

Dodjeljuju se bespovratna sredstva za obrazovanje i osposobljavanje za obrtnička zanimanja

13.03.2025.

Za dodjelu bespovratnih potpora temeljem ovog otvorenog javnog poziva planirano je ukupno 150 tisuća eura, a prijave se zaprimaju od 12. ožujka do 30. rujna.

Svaki treći posao u američkom IT sektoru povezan s umjetnom inteligencijom

13.03.2025.

Od pojave ChatGPT-a potražnja za znanjem umjetne inteligencije porasla je za 68%, dok je broj klasičnih IT pozicija u padu. Razumno pitanje za one koji traže posao u IT sektoru: Imate li već AI vještine i jeste li spremni za novo tržište rada?

Redefining Regional Prosperity: Digital Transformation and the New Business Models.

21.02.2025.

We are happy to announce keynote speaker of RED 2025 will be Professor Marina Dabić, Ph. D. The topic of the keynote speech is Redefining Regional Prosperity: Digital Transformation and the New Business Models.

Što nam govori dominacija oglasa o umjetnoj inteligenciji na Super Bowlu

12.02.2025.

Tehnološke tvrtke, predvođene Metom, Googleom, Microsoftom i OpenAI-em, preuzele su središnje oglašivačke termine Super Bowla 2025. fokusirajući se na primjenu umjetne inteligencije u svakodnevnom životu, odmak od ere kriptovaluta na Super Bowlu 2022

Tag cloud

  1. 2704 članka imaju tag turizam
  2. 2579 članka imaju tag hrvatska
  3. 1691 članka imaju tag svijet
  4. 1381 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1926 članka imaju tag financije
  6. 1610 članka imaju tag izvoz
  7. 1485 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1291 članka imaju tag trgovina
  9. 1350 članka imaju tag ict
  10. 1185 članka imaju tag investicije
  11. 1256 članka imaju tag industrija
  12. 1054 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1026 članka imaju tag menadžment
  14. 855 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1154 članka imaju tag EU
  16. 624 članka imaju tag opg
  17. 772 članka imaju tag maloprodaja
  18. 525 članka imaju tag poticaji
  19. 648 članka imaju tag tehnologija
  20. 688 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 382 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 508 članka imaju tag eu fondovi
  25. 483 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 513 članka imaju tag porezi
  27. 475 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 426 članka imaju tag osijek
  30. 514 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 423 članka imaju tag start up
  33. 494 članka imaju tag dzs
  34. 436 članka imaju tag energetika
  35. 458 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor