Poduzetnički portal · Članak
29 Sij 2025
Obitelj Horaček uživa u životu u prirodi, unatoč izazovima stočarstva
Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Vlatko Grgurić/I.Z./Plodovi zemlje/HRT
Da je od poljoprivrede lako živjeti - pogotovo danas, znamo da nije. No, još teže je živjeti od stočarstva. Pogotovo živite li udaljeni od prometnica, infrastrukture, daleko od urbanih naselja. Život je ondje teži, skuplji, često i neizvjesniji.
Daleko od civilizacije
No, volite li stoku i miran život, svojevrsnu izolaciju - i nije vam teško raditi od jutra do mraka i još pritom uživati, tad ćete sigurno gledati samo vedriju stranu života.
Šumskom, makadamskom cestom - da bi došli do svoje farme, do svoje kuće u Sjeničaku Lasinjskom, obitelj Horaček vozi se kilometrima.
- Idete kroz šumu, s asfaltnog puta, skrenete na makadamski. Vozim se četiri kilometra, a put je u vrlo u lošem stanju. Pripadao je Hrvatskom šumama, vrlo je teško doći do mene. Iako sam daleko, ali tu sam pronašla svoj mir, rekla je Danica Horaček, Sjeničak Lasinjski.
Daleko od ljudi, civilizacije, nervoze i buke, u šumi bez signala, oazu mira i sreće grade Danica i Goran. Tu su od 2009. godine. Sami.
Posao s kravama nije nimalo lak
U Sjeničaku je 12 kuća, no još se jedino iz njihove, sad u zimi, iz dimnjaka zavijori dim, ostala gospodarstva već su godinama napuštena i prazna. Život nije lak, ali ne bi ga nizašto mijenjala, kaže Danica.
- Pa ovdje je život prekrasan. Posebice kada se živi u slozi, kako Goran i ja živimo, naglasila je.
A da nije ovih krava, teško bi Danica i Goran ostali u Sjeničaku. Imaju osam simentalki, a donedavno su imali i dvije više. Sve im je teže, stisle i godine, a posao s kravama - s mužnjom i hranjenjem - nije nimalo lak.
Srećom, Goran je veterinar, pa je sa stokom ipak lakše.
Goran Horaček rekao je da imaju osam krava, a svima zna i imena.
Izvrsni sirevi
Sve su dobre krave i daju dosta mlijeka od kojeg Danica - u maloj sirani izgrađenoj uz potporu europskih fondova - pravi izvrsne sireve.
- Za nešto više trebalo bi uzeti radnika, a volje za radom ljudi nemaju, dodao je Goran.
Horačeki imaju i malo stado sanskih koza. I njih također muzu za proizvodnju sireva.
- Kozarstvo je ono s čim smo počeli. I to je bila ideja, koze, kozji sir. Nismo planirali nešto veliko, ali život nas je gurao naprijed, istaknuo je Goran.
Zaljubljenici u prirodu
Njihovi kupci znaju da je ekološki proizvode proizvode, stoga im certifikat i nije potreban.
Proizvodnja sira, laktofrizi, hladnjaci, rasvjeta i peći troše puno struje, pa je Danica na krov kuće postavila i solarne panele.
Iako skupa, investicija se već isplatila. A ovih blagdanskih dana još je više energije u Daničinoj kući.
U posjet iz Švedske došli su unuci. Htjeli smo od 14-godišnje Tare čuti kako je u Švedskoj, voli li doći u Sjeničak kod bake, hoće li se vratiti jednoga dana, ali i uz puno nagovaranja nije htjela pred kameru. A Daničina sirana je baš po njoj i dobila ime.
Danica je poručila kako ona i Goran imaju još puno ideja, željeli bi napraviti i ribnjak i malu kućicu, kako bi djeci bilo zabavnije.
Goran je dodao kako imaju mir, a zaljubljenici su i u prirodu.
Danica je kazala da se nikada ne bi vratila u Zagreb, jer ne voli gužve.
Navikla je da svoj mir i tišinu.
Komentari članka
Vezani članci
Larisa Hržić kreirala je craft gin čiji okus, izgled i ime su hommage otoku Braču - Uplift
24.03.2025.Larisa Hržić vlasnica je male destilerije s778 Heritage s otoka Brača koja u svojoj ponudi trenutačno nudi jedinstveni gin. Ističe kako je uvijek imala ambiciju postati poduzetnica, no životni put ju je odveo u nekom drugom smjeru. Diplomirala je sociolog
Šibenik još jednom okupio poduzetnike iz cijele Hrvatske na Uplift meetupu, stvarajući zajednicu koja malim biznisima daje vjetar u leđa - Uplift
24.03.2025.U kampusu Tvrđave sv. Ivana u Šibeniku proteklog se vikenda nije pričalo samo o poduzetništvu – pričalo se o vizijama, izazovima i uspjesima onih koji stvaraju nešto svoje. Treću godinu zaredom domaći poduzetnici, vlasnici OPG-ova i obrtnici okupili su se
Tranzicija vlasništva u obiteljskim tvrtkama još nije završena
24.03.2025.Kako se obiteljske tvrtke ponašaju prilikom tranzicije čut ćemo danas na 16. Liderovoj konferenciji Budućnost obiteljskih tvrtki
Martin Kuzmanović je nekadašnje imanje bake i djeda pretvorio u seosko domaćinstvo pružajući autentično iskustvo kojem se jednostavno želite vraćati - Uplift
21.03.2025.Martin Kuzmanović stoji iza seoskog domaćinstva OPG Kuzmanović koji nudi smještaj, ali i druge turističke aktivnosti, stavljajući pri tome naglasak na želju, ali i potrebu za povratkom u prirodu.
Od ideje do uspjeha proizvodnja kozmetike
20.03.2025.Svake godine u okviru programa manifestacije Mjesec poduzetništva u Poreču organizira se aktivnost "Od ideje do uspjeha" gdje se na imanjima i proizvodnim pogonima uspješnih porečkih poduzetnika "otvaraju vrata" svima zainteresiranima i na zanimljiv način
Tag cloud
- 2704 članka imaju tag turizam
- 2579 članka imaju tag hrvatska
- 1691 članka imaju tag svijet
- 1381 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1926 članka imaju tag financije
- 1610 članka imaju tag izvoz
- 1485 članka imaju tag poljoprivreda
- 1291 članka imaju tag trgovina
- 1350 članka imaju tag ict
- 1185 članka imaju tag investicije
- 1256 članka imaju tag industrija
- 1054 članka imaju tag zapošljavanje
- 1026 članka imaju tag menadžment
- 855 članka imaju tag poduzetništvo
- 1154 članka imaju tag EU
- 624 članka imaju tag opg
- 772 članka imaju tag maloprodaja
- 525 članka imaju tag poticaji
- 648 članka imaju tag tehnologija
- 688 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 382 članka imaju tag potpore
- 963 članka imaju tag kriza
- 508 članka imaju tag eu fondovi
- 483 članka imaju tag hotelijerstvo
- 513 članka imaju tag porezi
- 475 članka imaju tag gospodarstvo
- 485 članka imaju tag prehrambena industrija
- 426 članka imaju tag osijek
- 514 članka imaju tag obrazovanje
- 536 članka imaju tag krediti
- 423 članka imaju tag start up
- 494 članka imaju tag dzs
- 436 članka imaju tag energetika
- 458 članka imaju tag BDP
- 410 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 336 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |