Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Svi 2024

Mario Rengel: Ne koristimo više plug, radimo reduciranu obradu tla

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Goran Gazdek  

Mario Rengel: Ne koristimo više plug, radimo reduciranu obradu tla

Obrada je brža, potroši se manje goriva, smanjeni su ulazni troškovi, a ukupna proizvodnja je konkurentnija, kaže vlasnik OPG-a koji potrebne strojeve nabavlja od tvrtke Mauthner.

Mario Rengel iz Velike Črešnjevice kod Pitomače u Virovitičko-podravskoj županiji prije tri godine odustao je od proizvodnje mlijeka jer je otkupna cijena bila takva da više nije mogla pokrivati troškove. U stajama je bilo 140 goveda, od kojih 60 muznih krava. Unatoč svim naporima, biznis s gotovo tisuću litara mlijeka dnevno, postao je nerentabilan i nije imao šanse opstati.

Mario se brzo preorijentirao na drugu granu poljoprivredne proizvodnje – ratarstvo, na 125 hektara, uglavnom vlastite zemlje. Nešto malo je u privatnom zakupu, a 30 hektara je državne zemlje.

Prošla godina je zbog visokih cijena repromaterijala, kao i kod većine proizvođača, bila na nuli. Ove sezone na OPG Rengel zasijana je uljana repica, suncokret, kukuruz, ječam, pšenica i po prvi puta na deset hektara industrijski bob. "Usjevi su za sada jako dobri. Kukuruz i suncokret su u fazi nicanja. Mislim da će ova godina biti dobra“, ocjenjuje Mario.

Između ostalog posjeduju sušare za žitarice, otkupljuju od drugih proizvođača pa izvoze u Italiju. "Na žalost prinuđeni smo izvoziti jer u Hrvatskoj nema tržišta. Proizvodnja svinja, goveda i mlijeka jako je pala i jednostavno nema potražnje za našim proizvodima“, kaže Rengel.

Vratili smo život u tlo
Odlučio se za konzervacijsku poljoprivredu, sustav koji može spriječiti gubitke obradivog tla dok obnavlja degradirana zemljišta.

"Pratimo nove trendove u proizvodnji, radimo reduciranu obradu tla. Kupujemo strojeve s kojima zemlju obrađujemo na drugačiji način, ne kao do sada", kaže pojašnjavajući da ne koriste više plug nego se isključivo baziraju na preciznu poljoprivredu.

Nekada dok su imali goveda puno su radili silaže. Sklanjali svu biljnu masu koja je trebala ostajati u tlu kako bi od nje radili stočnu hranu. "Time smo dosta uništili zemljište – smanjio se humus, tlo je postalo zbijeno“, tumači Rengel.

Sada se već vide prvi rezultati. Obrada je brža, potroši se manje goriva, smanjeni su ulazni troškovi, ukupna proizvodnja je konkurentnija.

"Počeo je rasti prinos, a što je najvažnije vratili smo život u tlo. Sad ima glisti koje su nam u ovoj proizvodnji jako bitne. Svake godine radimo analize na svim površinama. Vidi se pomak, ali treba još puno toga napraviti“, naglašava naš sugovornik.

Objašnjava kako konzervacijska poljoprivreda povećava bioraznolikost i prirodne biološke procese iznad i ispod površine tla koji doprinose povećanju učinkovitosti korištenja vode i hranjivih tvari te poboljšanoj i održivoj proizvodnji usjeva.

Zastupaju novi brend njemački Knoche
Strojeve koje na ovom OPG-u koriste za takvu obradu zemljišta kupuju u tvrtki Mauthner iz Koprivnice, zastupnici Lemkena za područje sjeverozapadne Hrvatske.

"S Mauthnerom surađujemo otkad je došao u Hrvatsku, to je možda već deset godina, a u zadnje tri-četiri smo počeli kupovati strojeve. Cjenovno su prihvatljivi, uvjeti kupnje dosta povoljni", ističe.

Nabavio je kratku tanjuraču, podrivač, prednji valjak za sjeckanje i pretovarnu prikolicu od 20 tona s kojom i kod njih ide na ispomoć. "Tanjuračom s diskovima od 75 centimetara koji su drugačije zakošeni kad izvrtimo zemlju tu više trava ne raste“, nabraja Mario.

Naglašava da je zadovoljan suradnjom jer nikada u tih desetak godina nije imao potrebe nazvati ih i pitati zašto nešto nije plaćeno i kada će biti. Naime, ova obiteljska tvrtka iz Austrije s tradicijom dužom od 70 godina, bavi se i otkupom i ponudom sjemenske robe. "Uvijek je sve bilo podmireno u roku, prema fakturi. To je sigurnost na kakvu sam u ovih dvadeset godina koliko se bavim poljoprivredom rijetko nailazio. Više ne želim raditi na rizik“, odlučan je Rengel.

I u Mauthneru su zadovoljni suradnjom. Nino Gašpar, voditelj prodaje strojeva u tvrtki kaže kako su u zadnjih nekoliko mjeseci realizirali i novi brend koji su počeli zastupati, njemački Knoche koji ima tradiciju dvjesto i nešto godina.

"Mario se odlučio na kupnju sjeckalice biljnih ostataka i jedan specifični podrivač koji ima malo zaobljena radna tijela. Napravili smo prezentaciju kod njega gdje se skupilo tridesetak ljudi koje zanima reducirana obrada i noviteti koje nameće Ministarstvo poljoprivrede kako bi ostvarili veće poticaje“, objašnjava Gašpar.

Projekt financijskog najma
Dodaje kako poljoprivrednici prihvaćaju nove tehnologija, ali da se zbog nesigurne cijene žitarica u protekle dvije godine nerado odlučuju u nove investicije. "A ni Ministarstvo se nije baš iskazalo s isplatom obećanih poticaja. Još ništa nije sjelo za reduciranu potporu“, tvrdi.


Komentari članka

Vezani članci

Prof.dr.sc. Bojan Stipešević: Rokovi sjetve kukuruza morat će se pomaknuti i do 14 dana

17.01.2025.

"Moja preporuka je da sjetva jednog dijela hibrida na ovom području započne u trećoj dekadi ožujka", savjetovao je profesor prisutnim poljoprivrednicima na predavanju kojeg je organizirala Udruga poljoprivrednika Požeško-slavonske županije "Ledina"

Oko 8 posto svjetske žetve ide za proizvodnju etanola, usporava potrošnja biogoriva

09.01.2025.

Budući da će gotovo dvije trećine rasta potražnje biti na tržištima u razvoju, poput Indije, Brazila i Indonezije, očekuju se promjene u tržišnim udjelima. Proizvodnja biogoriva također uključuje proizvodnju stočne hrane. Do 2033. godine globalna proizvo

Kada je ostao bez posla, Branku je poljoprivreda bila jedini izlaz

02.01.2025.

Kada je 2000. godine ostao bez posla u bjelovarskoj tvornici traktora, a supruga u trgovini, Branku Galinu poljoprivreda je bila jedini izlaz. Uz deset hektara državne zemlje koju je dobio kao razvojačeni branitelj, imao je dovoljno za nov početak.

Teška i izazovna godina iza istarskih poljoprivrednika

02.01.2025.

Iza istarskih je poljoprivrednika teška i izazovna godina. Još se jednom pokazalo da su, u toj tvornici na otvorenom, klimatske promjene sve izraženije i da je hranu sve teže proizvoditi. Vlažno i hladno proljeće nije pogodovalo sadnji i razvoju povrtnih

Nijedan OPG u Sloveniji nije toliko mali da se od njega ne bi moglo živjeti, ključna je ideja

18.12.2024.

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Malerič obrađuje 35 hektara zemlje i uzgaja 40 grla stoke. "Prodajemo sve što proizvedemo na gospodarstvu, bilo da se radi o svježemu mesu, brašnu ili tjestenini"

Tag cloud

  1. 2681 članka imaju tag turizam
  2. 2557 članka imaju tag hrvatska
  3. 1663 članka imaju tag svijet
  4. 1341 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1912 članka imaju tag financije
  6. 1602 članka imaju tag izvoz
  7. 1475 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1283 članka imaju tag trgovina
  9. 1334 članka imaju tag ict
  10. 1177 članka imaju tag investicije
  11. 1235 članka imaju tag industrija
  12. 1048 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1015 članka imaju tag menadžment
  14. 851 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1147 članka imaju tag EU
  16. 611 članka imaju tag opg
  17. 765 članka imaju tag maloprodaja
  18. 523 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 684 članka imaju tag marketing
  21. 638 članka imaju tag tehnologija
  22. 380 članka imaju tag potpore
  23. 962 članka imaju tag kriza
  24. 505 članka imaju tag eu fondovi
  25. 481 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 507 članka imaju tag porezi
  27. 470 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 536 članka imaju tag krediti
  30. 421 članka imaju tag osijek
  31. 510 članka imaju tag obrazovanje
  32. 417 članka imaju tag start up
  33. 490 članka imaju tag dzs
  34. 434 članka imaju tag energetika
  35. 456 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor