Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Stu 2024

Za inflaciju ste si sami krivi

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Tomislav Pili  

Za inflaciju ste si sami krivi

Inflacija u Hrvatskoj spustila se sa dvoznamenkastih razina u 2022. na jednoznamenkaste, no skupoća života na ovim prostorima ne prestaje intrigirati javnost. Za visoke cijene prije dvije godine krivac je pronađen u ‘poremećenim lancima opskrbe‘ uslijed pandemije, a potom i ruske agresije na Ukrajinu, skoka cijena nafte i plina i svih ostalih problema koji su proizvođači i trgovci uspjeli pronaći. No, s ruskim razaranjima Ukrajine naučili smo živjeti, energenata ima i više nisu (toliko) skupi, pa je inflacija u dobrom dijelu ostatka Europe stavljena pod nadzor. U listopadu je iznosila dva posto, kaže Eurostat, malo ubrzavši sa 1,7 posto u rujnu.

U Hrvatskoj pak ta ista inflacija, iako se smanjila, nikako da dohvati eurozonsku razinu. Kod nas je u listopadu Eurostat izmjerio rast cijena od 3,5 posto, nasuprot 3,1 posto iz prethodnog mjeseca. Domaća javnost, posebna ona s iskustvom jeftinije kupnje u pograničnim mjestima Slovenije ili Italije, počela je postavljati neugodna pitanja: kako to da je vani jeftinije. Prepoznavši što tišti narod, tom pitanju pridružili su se i mediji počevši objavljivati usporedne tablice proizvoda u pojedinim trgovačkim lancima koji posluju u Hrvatskoj i Njemačkoj. Usporedba je pokazala da su cijene za Nijemcima, s prosječnom neto plaćom od 2850 eura, niže i do 60 posto nego za Hrvate s prosječnih 1300 eura mjesečne zarade.

Zašto je u Njemačkoj jeftinije?
Tom temom pozabavili su se i Ivan Mužić, viši stručni suradnik u Direkciji za monetarnu politiku i Ivan Žilić, viši savjetnik iz Direkcije za ekonomske analize Hrvatske narodne banke, institucije čiji je zakonski zadatak kontrola inflacije. U analizi naslovljenoj ‘Jesu li cijene u Hrvatskoj zaista više nego u razvijenijim zemljama? Detaljniji pogled na cijene u maloprodajnom lancu‘ objavljenoj na stranicama središnje banke Mužić i Žilić osvrnuli su se na medijsku usporedbu cijena 20 proizvoda iz drogerie markta (dm). Ta je usporedba pokazala da je tih 20 odabranih proizvoda skuplje u hrvatskoj internetskoj trgovini dm-a nego u njemačkoj, pri čemu su neki artikli čak dvostruko skuplji.

Stručnjaci HNB-a odlučili su stoga dublje zagrepsti, pa su usporedili cijene više od 15 tisuća proizvoda u hrvatskom dm-u s onima u njemačkoj, slovenskoj, austrijskoj i talijanskoj podružnici tog lanca drogerija. Što je analiza pokazala? Od ukupno 15.560 proizvoda ponuđenih u hrvatskom dm-u, u njemačkom je pronađeno 4370 artikala, u talijanskom 3308, u austrijskom 4801 i 6389 u slovenskom. - Identični proizvodi u Hrvatskoj su skuplji nego u Njemačkoj, ali jeftiniji nego u Italiji, Austriji i Sloveniji. Prosječne cijene u dm-u u Hrvatskoj više su za 16 posto nego u Njemačkoj. Ipak, cijene u dm-u u Hrvatskoj u prosjeku su niže nego u Italiji, Austriji i Sloveniji, i to za 7 posto, 1,6 posto i 2,4 posto – pokazala je HNB-ova analiza.

Konkretno, od ukupno 4370 uparenih proizvoda, njih 3252 skuplja su u Hrvatskoj, 334 imaju istu cijenu, dok su 784 proizvoda jeftinija u Hrvatskoj. No, njemački dm jeftiniji je i od ostalih država, ne samo od Hrvatske. U prosjeku je za 18,3 posto jeftiniji od Italije, za 13,9 posto od Austrije te za 12,1 posto jeftiniji od Slovenije. Žilić i Mužić smatraju kako postoje brojni čimbenici koji mogu utjecati na činjenicu da je deterdžent, šampone i kreme najjeftinije kupovati u Njemačkoj.

- Visoka gustoća naseljenosti omogućava učinkovitiji logistički sustav i manje relativne troškove distribucije. Primjerice, u Njemačkoj na 100 tisuća stanovnika prosječno dolazi oko 2,5 poslovnica dm-a, a u Hrvatskoj oko 4,5. Snažna konkurencija na njemačkom tržištu, uz brojne trgovačke lance i veliki promet dm-a u Njemačkoj koji omogućuje ekonomiju obujma, dodatno potiče održavanje niskih cijena. Razlike u PDV-u također pridonose povoljnijim cijenama jer opća stopa PDV-a u Njemačkoj iznosi 19 posto, a u Hrvatskoj 25 posto. Konačno, njemački su kupci poznati po sklonosti proizvodima s pristupačnim cijenama i diskontnoj kupnji, te im je potražnja cjenovno elastičnija, što dodatno jača konkurenciju između trgovaca - tvrde stručnjaci HNB-a.

Racionalno ste nepažljivi
Da trgovci ipak siromašnim Hrvatima ne prodaju skuplje nego bogatim Nijemcima, Žilić i Mužić prisnažili su podatkom Eurostata koji obuhvaćaju sve proizvode i usluge unutar potrošačke košarice za izračun indeksa cijena. Taj podatak govori da je prosječna razina cijena u Hrvatskoj u 2023. iznosila je oko 72 posto prosjeka EU-a. Ta razina cijena slična je onoj u drugim zemljama srednje i istočne Europe, gdje prosjek razine cijena iznosi oko 75 posto prosjeka EU-a. No, analitičari središnje banke smatraju da je dio odgovornosti za visoke cijene i na - kupcima.

– U uvjetima povišene inflacije očekivano je da se kod potrošača smanjuje takozvana racionalna nepažnja jer se veća pozornost pridaje cijenama i njihovu kretanju. Tendencija kućanstava i poduzeća da zbog visoke inflacije više pozornosti posvete samoj inflaciji može biti dvosjekli mač. S jedne strane, pojačano praćenje kretanja cijena može pridonijeti informiranosti kupaca i ojačati njihovu osjetljivost na povišene razine cijena pojedinih proizvoda te tako ujedno ojačati konkurenciju i pritisak na tržišne dionike da održavaju cijene što nižima, što naposljetku ublažava inflacijske pritiske. No, s druge strane, učestalo komentiranje cijena može povećati percepciju inflacije i inflacijska očekivanja i time učiniti inflacijske pritiske tvrdokornijima – zaključuju Žilić i Mužić.

Ukratko, ne obazirite se na cijene, pa će one pasti.

Ne pričaj, pa će biti bolje
Zanimljiv je to teorijski zaokret u traženju objašnjenja za visoke cijene u zadnje dvije godine. Prvo su nas trgovci uvjeravali kako oni nisu krivi jer rade s maržom od tek dva posto, prebacujući odgovornost na proizvođače. Kad se poteglo pitanje viših cijena za iste proizvode, onda su trgovci to pojasnili slabom konkurencijom na tržištu i malim brojem stanovnika, pa su naglo zaboravili tvrdnju o karitativnoj marži od dva posto. Proizvođači su pak tvrdili da su im poskupjeli čuveni ‘ulazni troškovi‘ u obliku sirovina, energije i radne snage koja – vidi čuda – zbog skupoće traži veće plaće.

Sad je došao red na maštovitije objašnjenje; tko priča o inflaciji, povećava je. Na tom tragu razmišlja i ministar financija Marko Primorac koji je 5. studenog, odgovaraju na zastupničko pitanje je li inflacija pojela rast plaća i mirovina kazao kako to nije istina. - Nije mi jasno iz kojeg razloga kontinuirano širite taj pesimizam, pesimizam u ekonomiji je neodgovoran, sama rasprava o tome podgrijava i inflaciju – kazao je ministar.

Na taj način očito razmišlja i šef HNB-a, guverner Boris Vujčić, koji je prošloga tjedna na Financijskom forumu Poslovnog dnevnika kazao kako ‘građani imaju u glavi perceptivnu inflaciju – cijene kojih se sjećaju, a ne realne‘. Objašnjenja očito ponestaje, pa ih onda valja pronaći tamo gdje je to oduvijek najlakše.

U neukom narodu i iritantnim novinarima.


Komentari članka

Vezani članci

Cijene u EU i dalje padaju, kod nas rastu. Zašto?

19.06.2025.

Prema podacima europskog statističkog ureda Eurostata, najniže godišnje stope zabilježene su na Cipru (0,4 posto), Francuskoj (0,6) i Irskoj (1,4 posto). Naši susjedi Slovenci u svibnju su imali godišnji rast cijena od 1,9 posto, a isti mjesec lani inflac

“Nekretnine se prodaju odmah i nitko ne pita koliko košta. To je nevjerojatno što se dešava”

18.06.2025.

19. Dani Hrvatske komore inženjera građevinarstva u Opatiji posvećeni su priuštivom stanovanju

Inflacija u svibnju ubrzala na 3,5 posto, cijene i dalje rastu

16.06.2025.

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u svibnju 3,5 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je inflacija ubrzala na godišnjoj razini.

Hrvatska povoljna za njemačke turiste, ali...

15.06.2025.

Za njemačke turiste odmor je u mnogim europskim državama jeftiniji nego kod kuće. Među jeftinijima našla se i Hrvatska, ali su cijene turističkih usluga u drugim destinacijama za stanovnike Njemačke još povoljnije.

Glavina: Nema razloga za nerealno podizanje cijena u turizmu

13.06.2025.

Turistički sektor dobro je pripremljen za glavni dio godine, a kako je ove godine za odabir destinacija ključan omjer cijene i kvalitete važno je u određivanju cijena biti mudar te potvrditi da Hrvatska pruža pruža vrijednost za novac, poručuje ministar T

Tag cloud

  1. 2737 članka imaju tag turizam
  2. 2606 članka imaju tag hrvatska
  3. 1724 članka imaju tag svijet
  4. 1414 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1945 članka imaju tag financije
  6. 1620 članka imaju tag izvoz
  7. 1504 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1297 članka imaju tag trgovina
  9. 1362 članka imaju tag ict
  10. 1205 članka imaju tag investicije
  11. 1274 članka imaju tag industrija
  12. 1063 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1037 članka imaju tag menadžment
  14. 857 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1161 članka imaju tag EU
  16. 641 članka imaju tag opg
  17. 777 članka imaju tag maloprodaja
  18. 534 članka imaju tag poticaji
  19. 661 članka imaju tag tehnologija
  20. 696 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 387 članka imaju tag potpore
  23. 964 članka imaju tag kriza
  24. 512 članka imaju tag eu fondovi
  25. 494 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 517 članka imaju tag porezi
  27. 479 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 488 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 428 članka imaju tag osijek
  30. 517 članka imaju tag obrazovanje
  31. 538 članka imaju tag krediti
  32. 426 članka imaju tag start up
  33. 499 članka imaju tag dzs
  34. 440 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 411 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 338 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor