Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Srp 2023

Naši poduzetnici nisu bili dovoljno poticani

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Petar Žarković  

Naši poduzetnici nisu bili dovoljno poticani

U sklopu projekta "Razvoj mreže poduzetničkih potpornih institucija (PPI) preko Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) – Faza 2", koji provodi HAMAG-BICRO, Gradska razvojna agencija Slatine GRAS organizirala je u prostorijama Posjetiteljsko-interpretacijskog centra EPIcentar Sequoia Slatina tri radionice namijenjene malim i srednjim poduzetnicima.

Teme radionica bile su Strateško planiranje i planiranje investicija, Digitalna transformacija te Integrirani marketing za mala i srednja poduzeća. – Na ovaj način usmjeravamo sredstva k edukaciji naših poduzetnika kako bismo time podignuli njihovu konkurentnost. Zato su i odabrane teme koje obrađuju sve što je potrebno za poduzetnike, ali i za GRAS kao pružatelja usluga, potpornu instituciju za razvoj - rekao je v. d. ravnatelja GRAS-a Jurica Culej.

Sve tri teme pripremio je i obradio ekonomski stručnjak, Slatinčanin, doktor ekonomskih znanosti Damir Novotny, profesor na nekoliko sveučilišta i vlasnik konzultantske tvrtke koja se bavi savjetovanjem poduzetnika i jedinica lokalne samouprave.

– Kad govorimo o strateškom upravljanju, moramo znati da svako poduzeće, kad počne raditi, mora izabrati svoj smjer. Digitalizacija je uzela maha i svi koristimo digitalne tehnologije, ali nedovoljno u poslovanju poduzeća. Isto tako bez marketinga se ne može zamisliti nijedan poduzetnički pothvat. Prodati, odnosno usmjeriti marketinškim aktivnostima pozornost potrošača prema proizvodu i uslugama veliko je umijeće - kazao je Novotny. Od ekonomskog stručnjaka doznali smo također da u pogledu razvoja poduzetništva zaostajemo u odnosu prema zemljama našeg okruženja.

– Naši poduzetnici nisu dobili dovoljno prostora u proteklih 20-ak godina od kreatora javnih ekonomskih politika i dovoljno podrške, a osobno mislim da nisu bili dovoljno poticani ni od alokacije europskih fondova, zato je dobro ovo što radi Razvojna agencija Slatine, što je jedan dio europskih potpora usmjerila prema poduzetništvu kako bi ojačala njihov položaj. Danas mali i srednji poduzetnici čine 90 posto i radnih mjesta i ekonomskih aktivnosti u Europskoj uniji, a u Hrvatskoj to nije slučaj. Mislim da Hrvatska mora učiniti dodatne napore kako bi se poduzetništvo razvilo i stvorilo nova radna mjesta - kaže Novotny.


Komentari članka

Vezani članci

Obrtnička zanimanja postaju sve poželjnija, a umjetna inteligencija mijenja pravila igre za visokoobrazovane

09.06.2026.

Hrvatsko tržište rada bilježi snažnu potražnju za kvalificiranom radnom snagom, a obrtnička zanimanja sve se jasnije pozicioniraju među najtraženija i najdeficitarnija u zemlji. Potražnja za majstorima danas višestruko nadmašuje raspoloživu ponudu, upozor

‘Na prvom poslu otišao sam na ručak i nisam se vratio. Griješite, učite, fokus je ključan’

08.06.2026.

Ista prostorija, oko 30 godina kasnije, mjesto – Fakultet elektrotehnike i računarstva. Možda jedni od dva najpoznatija FER-ovca, ovaj put ne sjede u klupama, već pred auditorijem i stotinjak studenata.

Vladavina nesposobnih je patologija koja se zrcali u cijelom društvu

08.06.2026.

Na ovogodišnji 'Adria Business Forum', koji se 16. lipnja održava u Zagrebu, dolazi vrlo zanimljiv i ugledan gost. Riječ je o Jamesu Robinsonu, dobitniku Nobelove nagrade za ekonomiju 2024. za dugogodišnje istraživanje o tome zašto su neke zemlje manje, a

Paušalac ili d.o.o.: što se više isplati nakon reforme

07.06.2026.

Računica pokazuje da kod prihoda od 60 tisuća eura d.o.o. postaje povoljniji tek ako stvarni godišnji troškovi prijeđu oko 36.600 eura

Pokreni nešto svoje: 10 novih poduzetnika ulazi u program koji je dosad generirao 3,9 milijuna eura društvene vrijednosti

02.06.2026.

Jubilarni 10. ciklus programa okuplja novih 10 impact poduzetnika, čime zajednica “Pokreni nešto svoje” raste na ukupno 78 hrvatskih poduzeća

Tag cloud

  1. 2867 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1814 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1575 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1253 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1084 članka imaju tag menadžment
  15. 697 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 872 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 692 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 521 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 539 članka imaju tag porezi
  29. 516 članka imaju tag eu fondovi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 366 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 531 članka imaju tag obrazovanje
  34. 437 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk