Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

27 Sij 2025

Kineski AI startup DeepSeek šokirao svijet, a najviše Silicijsku dolinu

Izvor: www.bug.hr · Autor: Ivan Podnar  

Kineski AI startup DeepSeek šokirao svijet, a najviše Silicijsku dolinu

Kada je Liang Wenfeng, osnivač kineskog startupa DeepSeek, počeo kupovati Nvidijine procesore, nitko ga nije shvaćao ozbiljno - svi su mislili da to radi za potrebe svog investicijskog fonda. A onda je došao s DeepSeekom i modelom R1

Kineski startup DeepSeek iz Hangzhoua šokirao je sektor umjetne inteligencije stvaranjem naprednog modela R1 i to koristeći značajno manje resursa nego što ih koristi konkurencija. Njihov jezični model DeepSeek V3, koji su razvili s vrlo skromnim sredstvima, pokazao se boljim od modela koje su stvorili tehnološki divovi poput Mete, OpenAI-ja i Anthropica.

Prvo iskustvo i novci od trgovanja dionicama
Liang Wenfeng, četerdesetogodišnji osnivač DeepSeeka, svoje je iskustvo s umjetnom inteligencijom stjecao na zanimljiv način - prvo je trgovao na financijskim tržištima, vodio je investicijski fond High-Flyer, gdje je naučio kako iskoristiti AI da bolje predviđa kretanja na tržištu. Uskoro je shvatio da i sam može krenuti u izgradnju svog LLM-a. Već 2021. godine počeo je kupovati grafičke procesore od Nvidije, i to na tisuće njih.

Nisu ga shvaćali ozbiljno
"Kad smo ga prvi put upoznali, bio je tipični štreberski tip s užasnom frizurom koji je pričao o tome kako želi složiti sustav od 10.000 čipova za treniranje svojih AI modela. Nismo ga shvaćali ozbiljno", prisjeća se jedan od Liangovih poslovnih partnera u razgovoru s novinarom FT-a.

"Nije baš znao objasniti svoju viziju - samo je ponavljao kako želi nešto izgraditi i kako će to sve promijeniti. Mislili smo da tako nešto mogu napraviti samo veliki igrači poput ByteDancea i Alibabe", dodao je.

No pokazalo se da je Liangova pozicija autsajdera u svijetu umjetne inteligencije zapravo bila njegova prednost. U svom investicijskom fondu High-Flyer stekao je bogatstvo koristeći umjetnu inteligenciju i algoritme. Njegov tim je postao posebno vješt u korištenju Nvidijinih čipova za zarađivanje na trgovanju dionicama i nije trebalo dugo da se krene u projekt.

Poveo je svoje najbolje ljude iz investicijskog fonda
Kad je u 2023. godini pokrenuo DeepSeek, najavio je da želi razviti umjetnu inteligenciju koja će se moći mjeriti s ljudskim sposobnostima. "Liang je okupio izvrstan tim stručnjaka koji stvarno razumiju kako čipovi rade", rekao je osnivač jedne konkurentske tvrtke. "Poveo je svoje najbolje ljude iz investicijskog fonda sa sobom u DeepSeek."

Međutim, početak je bio kontroverzan. Krajem prosinca 2023. godine DeepSeek se predstavljao kao ChatGPT, a njihova verzija V3 tvrdila je da je zapravo OpenAI-jev GPT-4 model. Ovo ponašanje vjerojatno proizlazi iz načina treniranja modela - postoji mogućnost da je DeepSeek tijekom učenja bio izložen tekstovima koje je generirao ChatGPT, što je dovelo do oponašanja.

Uložili samo 5,6 milijuna dolara
Tehničko dostignuće tvrtke posebno je impresivno. DeepSeek je uspješno istrenirao svoj R1 model, koji sadrži 671 milijardu parametara, koristeći samo 2.048 Nvidia H800 procesora i uloživši samo 5,6 milijuna dolara. Ovdje riječ "samo" nije suvišna, jer se obično piše o milijardama uloženih u druge slične platforme. Ova nevjerojatna učinkovitost resursa koje je skupio i uložila njegova ekipa značajno odudara od masivnih infrastrukturnih ulaganja koja obično zahtijevaju vodeće AI tvrtke.

Trebamo li brinuti?
Ključna, ali i šokantna sposobnost R1 modela leži u njegovim sposobnostima autonomnog učenja, što mu omogućuje napredak bez ljudskog nadzora. Može se reći da je stvorio nešto revolucionarno, ali u isto vrijeme i zastrašujuće - samorazvijajući LLM. Najbolje da nam na to pitanje odgovori sam DeepSeek R1 (vidi okvir). Odgovor koji smo dobili nije bio drugačiji od onog koji smo očekivali.

Koliko dugo može biti konkurentan
DeepSeek je stvorio novi model razvoja umjetne inteligencije koji bi mogle slijediti i druge tvrtke koje nemaju golema sredstva. Iako je teško natjecati se s američkim tvrtkama koje ulažu milijarde, DeepSeek je već promijenio način na koji gledamo razvoj AI-ja. Pokazali su da važna AI otkrića mogu nastati bilo gdje u svijetu, ne samo u velikim tehnološkim središtima.


Komentari članka

Vezani članci

Tesla u problemu, Volkswagen i BYD u fokusu električne tranzicije

25.03.2025.

Tržište električnih vozila u Europi i svijetu bilježi ubrzani razvoj, uz sve izraženije geopolitičke i trgovinske izazove koji oblikuju smjer industrije. Dok Tesla i dalje dominira globalnim sektorom, suočava se s novim preprekama – poput isključenja iz p

U pločnik skriveni EV punjači stižu u London

20.03.2025.

Britanski Trojan Energy počinje s ozbiljnijim širenjem dostupnosti svojih inovativnih punjača električnih vozila koji se nalaze skriveni u pločniku, a za njihovo korištenje vlasnici vozila trebaju poseban adapter

Hoće, neće, hoće: Google ipak preuzima sigurnosni startup Wiz za 32 milijarde dolara

20.03.2025.

U svojoj najvećoj pojedinačnoj akviziciji u povijesti, Googleova krovna tvrtka Alphabet ipak je, nakon višemjesečnih pregovora, dogovorila kupnju startupa za sigurnosne usluge u oblaku

Zlato obara rekorde: Zbog carinskog rata cijena unce iznad 3000 dolara

18.03.2025.

Zlato je tako na putu da mu cijena poraste i drugi uzastopni tjedan, za oko tri posto. Kako ističu inozemni analitičari za CNBC, rast cijene zlata odražava očekivanja ulagača da će trgovinske tenzije vjerojatno postati još ‘užarenije‘ prije nego li dođe d

Povjerenika EK impresionirao "Looper", stroj koji otpad pretvara u energiju

16.03.2025.

Inovativno postrojenje sufinancirano je nepovratnim sredstvima iz Inovacijskog fonda EU-a, a riječ je o proizvodnji obnovljivog vodikova goriva iz mulja otpadnih voda. Osnivač Dok-Inga Vjekoslav Majetić smatra da je posjet povjerenika EK dokaz da je i Dok

Tag cloud

  1. 2704 članka imaju tag turizam
  2. 2579 članka imaju tag hrvatska
  3. 1691 članka imaju tag svijet
  4. 1381 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1926 članka imaju tag financije
  6. 1610 članka imaju tag izvoz
  7. 1485 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1291 članka imaju tag trgovina
  9. 1350 članka imaju tag ict
  10. 1185 članka imaju tag investicije
  11. 1256 članka imaju tag industrija
  12. 1054 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1026 članka imaju tag menadžment
  14. 855 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1154 članka imaju tag EU
  16. 624 članka imaju tag opg
  17. 772 članka imaju tag maloprodaja
  18. 525 članka imaju tag poticaji
  19. 648 članka imaju tag tehnologija
  20. 688 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 382 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 508 članka imaju tag eu fondovi
  25. 483 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 513 članka imaju tag porezi
  27. 475 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 426 članka imaju tag osijek
  30. 514 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 423 članka imaju tag start up
  33. 494 članka imaju tag dzs
  34. 436 članka imaju tag energetika
  35. 458 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor