Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

06 Velj 2025

Cijena stočne hrane raste zbog visokih EU carina na lizin iz Kine

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Ivica Korman  

Cijena stočne hrane raste zbog visokih EU carina na lizin iz Kine

Nakon što je Europska unija polovinom siječnja uvela visoku uvoznu carinu od oko 85% za aminokiselinu lizin iz Kine, cijene stočne hrane nezaustavljivo rastu, piše Agrarheute.

Tu je i problem što tvornice stočne hrane gotovo nemaju pravu alternativu za ovu esencijalnu aminokiselinu. Dodatni troškovi direktno utječu na cijene, a prema riječima stručnjaka, europske tvornice ovise o isporukama iz Kine, jer nema drugih dobavljača.

Pretpostavlja se da će sljedećih dana doći do poskupljenja stočne hrane između 10 i 30 eura na 100 kilograma.

"Od ukupnog broja uvezene aminokiseline lizin, na Kinu otpada oko 70%“, istaknuo je Stefan Köhler, član Odbora za poljoprivredu i hranu u Europskom parlamentu.

Proizvođači u problemu
Pri tome je zatražio od Europske komisije da objasni što će poduzeti u narednim mjesecima kako bi poboljšala sigurnost opskrbe i situaciju u kojoj se nalazi industrija stočne hrane.

"Proizvođači stočne hrane duboko su zabrinuti zbog visoke razine privremenih EU carina na esencijalnu aminokiselinu lizin“, kaže dr. Hermann-Josef Baaken, glasnogovornik njemačke udruge za hranidbu životinja.

Zajedno s Europskom udrugom za mješovitu hranu (FEFAC), DVT i udruga Raiffeisen (DRV) pozivaju Komisiju da retroaktivno povuče antidampinške carine.

"Neuobičajeno je da Europska komisija uvodi antidampinške carine na robu za koju postoji velika ovisnost o uvozu“, navodi Baaken.

Pritisak na povećanje carine došao iz Francuske?
Neslužbeno se pak doznaje da je navodno veliki proizvođač u Francuskoj vršio pritisak na Bruxelles putem francuske vlade jer nije mogao konkurirati s cijenama lizina iz Kine.

Kao jedno od mogućih rješenja Baaken navodi kako bi EU trebala potaknuti ulaganja za povećanje proizvodnje lizina u Europskoj uniji.

Inače, lizin je najvažnija hranjiva tvar u hranidbi životinja koja pospješuje rast i razvoj te poboljšava imunitet. Industrija ga naziva esencijalnom aminokiselinom broj jedan za životinje, a do koje, jer ga samo tijelo ne može sintetizirati, moraju doći putem hrane.


Komentari članka

Vezani članci

Proizveli smo više mlijeka nego lani i konačno zaustavili pad proizvodnje

17.03.2025.

Mladi će se prije okušati u turizmu ili IT sektoru nego u poljoprivredi, a najmanje im je zanimljivo stočarstvo. O tome kako pomoći sektoru razgovaralo se na 19. Savjetovanju uzgajivača goveda u RH.

Slinavka i šap u Mađarskoj, Ministarstvo poziva na oprez

07.03.2025.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u petak je izvijestilo o pojavi bolesti slinavke i šapa u Mađarskoj, opasnoj zaraznoj bolesti čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere prema europskim propisima te pozvalo sve dionike u stočars

Kvalitetne jarice istarske koze ponovo se zadržavaju u uzgoju

04.03.2025.

Uzgoj istarske koze, autohtone i iznimno vrijedne pasmine, ove će godine dobiti novi zamah zahvaljujući strateškim odlukama uzgajivača i podršci ključnih institucija. Uzgajivači istarske koze održali su u Edukacijsko gastronomskom centru Istre na Gortanov

Stočarica iz Bapske osvojila hrvatske stolove i medalje

31.01.2025.

Dubravka Asić iz Bapske odrasla je na farmi svojih roditelja, gdje je od malih nogu pomagala brinuti se o životinjama. Danas ima vlastitu farmu i siranu koju je sama opremila. Godišnje proizvede više od tri i pol tone sira, a mlada stočarica osvojila je h

Obitelj Horaček uživa u životu u prirodi, unatoč izazovima stočarstva

29.01.2025.

Da je od poljoprivrede lako živjeti - pogotovo danas, znamo da nije. No, još teže je živjeti od stočarstva. Pogotovo živite li udaljeni od prometnica, infrastrukture, daleko od urbanih naselja. Život je ondje teži, skuplji, često i neizvjesniji.

Tag cloud

  1. 2704 članka imaju tag turizam
  2. 2579 članka imaju tag hrvatska
  3. 1691 članka imaju tag svijet
  4. 1381 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1926 članka imaju tag financije
  6. 1610 članka imaju tag izvoz
  7. 1485 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1291 članka imaju tag trgovina
  9. 1350 članka imaju tag ict
  10. 1185 članka imaju tag investicije
  11. 1256 članka imaju tag industrija
  12. 1054 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1026 članka imaju tag menadžment
  14. 855 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1154 članka imaju tag EU
  16. 624 članka imaju tag opg
  17. 772 članka imaju tag maloprodaja
  18. 525 članka imaju tag poticaji
  19. 648 članka imaju tag tehnologija
  20. 688 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 382 članka imaju tag potpore
  23. 963 članka imaju tag kriza
  24. 508 članka imaju tag eu fondovi
  25. 483 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 513 članka imaju tag porezi
  27. 475 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 426 članka imaju tag osijek
  30. 514 članka imaju tag obrazovanje
  31. 536 članka imaju tag krediti
  32. 423 članka imaju tag start up
  33. 494 članka imaju tag dzs
  34. 436 članka imaju tag energetika
  35. 458 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor